تولید خودروهای ایرانی به 6 هزار می رسد

0
222
تولید خودروهای ایرانی به 6 هزار می رسد

خودروسازان ایرانی قرار است در سال 98 هر کدام روزانه 3 هزار خودرو تولید کنند.

به گزارش خبرنگار کالاسودا، خودروهای ایرانی با کاهش تولید افزایش قیمت شدید را در سال گذشته شاهد بودند. کاهش تولید خودروسازان به دلیل بدهی آن ها به قطعه سازان رقم خورد.

با تسهیلاتی که دولت و بانک مرکزی در اختیار خودروسازان برای پرداخت بخشی از بدهی هایشان به قطعه سازان قرار دادند خرید دوباره قطعه برای آن ها امکان پذیر شد.

همچنین خودروسازان ایرانی امکان افزایش قیمت محصولات خود را یافتند و در نهایت توانستند تا 5 درصد کمتر از حاشیه بازار خودروهای کارخانه را گران کنند.

این دو اقدام امکان افزایش تولید از سوی سایپا و ایران خودرو را فراهم کرد و حالا قرار شده که در سال 98 هر کدام از این کارخانه ها روزانه 3 هزار دستگاه خودرو تولید کنند.

در همین رابطه، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با پرداخت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان و افزایش تزریق قطعه و لوازم یدکی به شرکت‌های خودروساز، پیش‌بینی می‌کنم تولید خودرو در ایران‌خودرو و سایپا به ۶۰۰۰ دستگاه در روز افزایش یابد.

«ولی ملکی» افزود: نظام بانکی در ماه‌های پایانی سال گذشته زیر نظر ستاد تنظیم بازار ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به قطعه‌سازان پرداخت کرد که باعث جلب اعتمادِ نسبی قطعه‌سازان برای افزایش تولید قطعه و لوازم یدکی خودرو می‌شود.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس افزایش تولید خودروهای پرتیراژ در ایران‌خودرو و سایپا را در کاهش انتظارات تورمی بازار خودرو، گرفتن بهانه از دست دلالان حاشیه‌ساز و مهار نوسانات قیمتی خودرو موثر دانست و افزود: مجموع تولیدات روزانه این دو خودروساز تا پایان سال گذشته به حدود ۴۱۰۰ دستگاه در روز افزایش یافت که افزایش ۳.۵ برابری نسبت به اوایل سال داشت.

وی ادامه داد: با تسهیلاتی که اخیرا به قطعه‌سازان پرداخت شد، پیش‌بینی می‌شود طی ماه‌های پیش‌رو تولید روزانه خودرو در ایران‌خودرو و سایپا به ۶۰۰۰ دستگاه در روز برسد که این مسئله موجب افزایش تولید و عرضه بیشتر خودرو به بازار، عمل به تعهدات خودروسازان در پیش‌فروش خودرو و مهار تدریجی نابسامانی‌های قیمتیِ حاشیه بازار می‌شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها