نگاهی به مقوله تکنولوژی هراسی ؛ ترس های مرتبط با تکنولوژی چیستند؟

نگاهی به مقوله تکنولوژی هراسی ؛ ترس های مرتبط با تکنولوژی چیستند؟

تکنوفوبیا یا تکنولوژی هراسی که از جریان انقلاب صنعتی آغاز شد به ترس غیر طبیعی یا اضطرابی گفته می شود که از اثرات استفاده از تکنولوژی محسوب می شود.

مفهوم تکنولوژی هراسی از کجا شروع شد؟

ساده‌ترین تعریف تکنوفوبیا یا تکنولوژی هراسی به صورت زیر است: ترس، دوست ‌نداشتن و معذب بودن در استفاده از تکنولوژی ‌های مدرن و وسایل فنی دارای پیچیدگی. کلمه تکنوفوبیا یا تکنولوژی هراسی برای اولین بار در دوران انقلاب صنعتی (1840 – 1760) ظاهر شد، زمانی که یک گروه از بافندگان که شغل خود را به واسطه استفاده کارخانه از ماشین آلات از دست داده بودند و آنها را Luddites نامیده بودند، شروع به خراب کردن ماشین آلات بافندگی کردند.

در سال 1727 پارلمان انگلیس، تخریبگران ماشین آلات را مجازات کرد. امروزه اصطلاح Luddite به هر کسی اطلاق می شود که مخالف تکنولوژی جدید یا روش های کاری جدیدی که با تکنولوژی آمیخته است. در زیر تعدادی از ترس های مرتبط با تکنولوژی را برای شما گرد آورده ایم.

Nomophobia

نوموفوبیا ترس از بدون تلفن همراه بودن است و واژه Nomo مخففی برای کلمه No mobile یا بدون گوشی بودن است. این ترس در سال 2010 در میان کارمندان اداره پست انگلستان دیده است که از اضطراب این چنینی رنج می بردند و مشخص شد که بزرگترین اضطراب آنها دور بودن از گوشی تلفن همراه شان است. با توجه به بررسی های روانشناسی امروزی، نشان داده شده که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان کالج نیز امروزه به این ترس مبتلا هستند و بسیاری ترجیح می دهد که یک انگشت نداشته باشند تا بدون گوشی همراه خود باشند!

از دیگر جنبه های ناشی از نوموفوبیا می توان به ترس از آنتن نداشت و از دست دادن تماس ها خصوصا در سفرهای طولاتی به مکان های ناآشنا ، ترس از تمام شدن باتری گوشی و ترس از گم کردن خود گوشی اشاره  کرد.تکنولوژی هراسی Telephonephobia

Cyperphobia

سایبرفوبیا در واقع ترس از کامپیوتر است. افرادی هستند که از کامپیوتر استفاده می کنند اما ممکن است هرگز آن را لمس نکرده اند و دیگران آن را برایشان روشن کرده اند.

Telephonephobia

تلفونوفوبیا ترس از تلفن است، اما نه خود گوشی بلکه ترس از پاسخ دادن به آن است که پس از انجام این کار فرد خود را احمق می نامد و اظهار پشیمانی می کند.

Selfiphobia

سلفی فوبیا ترس از گرفتن عکس از خود است که به عنوان سلفی شناخته می شود. بسیاری از بانوان حس می کنند که پس از سلفی باید انتظار عکسی شبیه به سلبریتی ها داشته باشند و اگر انتظارتشان برآورده نشود، نا امید می شوند و دوست ندارند دوباره سلفی بگیرند.

Nointernetophobia

این ترس، ترس از عدم دسترسی به اینترنت است. شاید برایتان پیش آمده که افرادی به منزلتان آمده باشند و رمز وای فای شما را پرسیده باشند یا هنگامی که در مسافرت به یک هتل می رسند، بلافاصله رمز وای فای را از کارمند پذیرش می پرسند تا حتی لحظه ای بدون اینترنت نمانند چرا که این کار به آنها ترس و استرس وارد می کند. این افراد همیشه با خود فکر می کنند که اگر اینترنت نباشد من چگونه کارهایم را انجام دهم؟تکنولوژی هراسی Nointernetophobia

Loremophobia

این ترس، ترس از دور بودن کنترل تلویزیون است. البته این ترس بیشتر مربوط به تلویزیون هایی است که تنها یک کنترل راه دور دارند، امروزه می توان با صدا و فرمان از هرجای منزل به تلویزیون ها دستور داد.

Drosmartoiphobia

ترس از سقوط گوشی تلفن به داخل توالت است! بسیاری افراد حتی طاقت یک لحظه دوری از گوشی را ندارند و آن را با خود به سرویس بهداشتی می برند، اما این افراد ترس دیگری به نام ترس از سقوط گوشی به داخل چاه توالت را تجربه می کنند.

Formaspassphobia

این نوع ترس مرتبط با ترس از فراموشی رمز عبور است. پیشنهاد می شود افرادی که این ترس رادارند، تمام رمزهای عبور خود را در جایی امن یادداشت کنند.

شما تا کنون با کدامیک از این ترس ها دست و پنجه نرم کرده اید؟ برای ما از تجربه تان بگویید.تکنولوژی هراسی Drosmartoiphobia

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها