جاودانگی با ایجاد نسخه دیجیتال از انسان

با توجه به پیشرفت‌های علمی، بیشتر مردم علاقه‌مند به جاودانگی هستند که این امر می‌تواند در قالب هوش مصنوعی، یک ربات یا یک چت بات از خودتان یا دوست محبوبتان امکان پذیر شود. اما سوالی مطرح می‌شود این است که آیا باید اینکار را انجام دهیم و چگونه؟

به گزارش کالاسودا و به نقل از سی نت؛ در سال 2016، دختر جوانِ یانگ جی سانگ به دلیل یک بیماری خونی درگذشت. اما در ماه فوریه، مادر کره‌ای او توانست در واقعیت مجازی با دخترش دیدار کند. کارشناسان با استفاده از فناوری ضبط حرکت، نسخه‌ای از فرزند وی ساختند. جانگ با پوشیدن هدست VR و دستکش توانست با این نسخه دیجیتالی از دخترش قدم بزند و صحبت کند.

علاقه به جاودانگی از دهه 1960 میلادی آغاز شده و اینک مدل آن تغییر کرده و فناوری به پایه اصلی این جاودانگی تبدیل شده است.

اثر آینه سیاه/ Black Mirror

در سال 2015، Eugenia Kuyda، بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت نرم افزاری Replika، بهترین دوست خود را به دلیل تصادف با ماشین در مسکو از دست داد. او برای تسکین خود به فناوری روی آورد. Kuyda با هزاران پیام متنی که این دو نفر در طی سال‌ها با هم به اشتراک گذاشته بودند، یک chatbot ایجاد کرد. یک نسخه دیجیتالی از دوستش که هنوز هم می‌توانست با او خانواده و دوستان “صحبت کند”. البته این چت بات مکالمات جدیدی را ارائه نمی‌داد.

بنابراین بزرگترین مانع برای ایجاد کپی نرم افزاری از یک شخص پس از فوت آن، داده است. اینترنت همچنان در حال تکامل است و تصاویر و دادهای جدیدی از این افراد در دسترس نیست.

حفظ مغز

یکی دیگر از تئوری‌های علمی در زمینه دیجیتالی کردن مرگ از Nectome، نظریه‌ای است که باعث می‌شود مغز، حافظه بالقوه را از طریق یک فرایند آمیخته سازی با تکنولوژی بالا حفظ کند و او این کار را با استارت آپ Y Combinator  آغاز کرد.

Nectome این روش را برای افراد مبتلا به بیماری‌های بدون علاج که مجوز پزشکی خودکشی را دارند؛ برنامه ریزی کرده است. این استارت‌آپ یک میلیون دلار بودجه به همراه کمک مالی بزرگ فدرال را جمع آوری کرد و با یک متخصص علوم اعصاب MIT همکاری داشت؛ اما مدتی بعد بسیاری از محققان فعال در آن اعلام کردند که توانایی بازپس گیری خاطرات از بافت مغز و ایجاد دوباره آگاهی در رایانه در بهترین حالت در دهه‌های دور اتفاق خواهد افتاد و احتمالاً به هیچ وجه ممکن نیست. MIT قرارداد خود را با Nectome در سال 2018 فسخ کرد.

برنامه Augmented Eternity

حسین رهنما، بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت خدمات محاسباتی زمینه‌ای FlyBits و استاد مهمان آزمایشگاه MIT Media، به دنبال ساختن نرم افزاری به نام Augmented Eternity است که می‌تواند به عنوان وارث دیجیتال عمل کند.

اپلیکیشن Augmented Eternity، ایمیل، عکس، فعالیت شما در شبکه‌های اجتماعی را می‌گیرد و آن‌ها را در یک موتور یادگیری ماشین تغذیه می‌کند. رهنما گفت، این روش چگونگی تفکر و عملکرد مردم را تجزیه و تحلیل می‌کند تا یک نسخه‌ی دیجیتالی را از نظر نحوه واکنش آن‌ها و نگرش‌هایشان به شما بدهد. شما به طور بالقوه می‌توانید با این موجودیت دیجیتال به عنوان یک chatbot، یک دستیار شبیه به سیری، یک فیلم ویرایش شده دیجیتالی یا حتی یک ربات انسان نما در تعامل باشید.

پراکسی ربات

در آزمایشگاه هوشمند رباتیک در دانشگاه اوزاکا در ژاپن، هیروشی ایشیگورو بیش از 30 نسخه ربات ساخته است؛ از جمله نسخه رباتیک خود. وی در زمینه تحقیقات در مورد فعل و انفعالات انسان و ربات پیشگام است و به بررسی اهمیت چیزهایی مانند حرکات ظریف چشم و صورت برای تقلید حرکات انسان می‌پردازد.

ایشیگورو گفت: “اگر بتوانیم برخی از ویژگی‌های مهم یک انسان را پیدا کنیم، می‌توانیم الگوریتم را به صورت انسانی‌تر بهبود بخشیده و آن را در نسخه‌های رباتیک آن‌ها به کار گیریم.”

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها