جایگاه پانزدهم علمی ایران در جهان

0
274

ایران در جهان از نظر پیشرفت علمی در جایگاه پانزدهم و در غرب آسیا در رتبه اول قرار گرفته که بخش اعظمی از این پیشرفت علمی مربوط به فناوری است.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، ایران طی سه دهه اخیر سه موج مهم را در توسعه علمی و فناوری پشت سر گذاشته است.

موج اول با محوریت توسعه علمی و آموزش‌های دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی طی شد که نتیجه آن در تعداد فراوان دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بود؛ اکنون نزدیک به ۵ میلیون دانشجو در ایران داریم و کشور ما در میان چند کشور اول دنیا بیشترین تعداد فارغ التحصیلان مهندسی را به خود اختصاص داده است. در موج دوم، شکل گیری مراکز رشد و پارک‌های فناوری و سرمایه گذاری دولت در فناوری‌های جدید و تشویق به تحقیقات و تولید علم مورد توجه قرار گرفت که نتیجه آن رشد علمی خیره کننده ایران بوده و هست.

ایران در سال ۲۰۱۱ بیشترین رشد علمی دنیا را تجربه کرده و اکنون نیز در غرب آسیا جایگاه اول و در دنیا جایگاه پانزدهم را به خود اختصاص داده است. اکنون موج سوم تحولات علمی و فناوری ایران با محوریت نوآوری و توجه به نقش زیست بوم توسعه نوآوری در کشور در جریان است و تلاش می‌شود نگرشی یکپارچه به نقش نهادها و بازیگران مختلف علمی، فناوری، اقتصادی، قانونی، سیاسی و اجتماعی شکل بگیرد.

حمایت از ۴۳۰۰ شرکت دانش بنیان داخلی و رشد پی در پی رتبه ایران در شاخص جهانی نوآوری نشانه‌هایی از موفقیت کشور در این مسیر است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از