اخبار

جدیدترین فناوری های استفاده از کولر خودرو در تابستان

کالاسودا - کالاسودا_رطوبت باعث می شود که فناوری های کولرها به ویژه در خودرو در تابستان با مشکلاتی مواجه شود. این مشکلات می تواند به اشکال مختلف نشان داده شود. برای مثال می تواند موجب روشن نشدن کولر خودرو شود.

برای بسیاری از ما کولرها بسیار مهم هستند. به ویژه در تابستانه و زمانی که هوا بیش از حد گرم می شود. درواقع گرمای هوا می تواند به کاربران فشار وارد کند و باعث شود کاربران گرما زده شوند.

اما با وجود این همه تکنولوژی هوشمند آیا باز هم می توان تصور کرد که در گرمای تابستان از گرما، دچار گرمازدگی شویم؟ آن هم در شرایطی که تکنولوژی های هوشمند می توانند نقشی مثبت در بهبود شرایط آب و هوا ایفا کنند.

به اعتقاد برخی از کاربران، کولرها و فیلترهای کولرها، مکان های مناسبی برای رشد قارچ و کپک‌ها است. درواقع گاهی همزمان با روشن کردن کولر خودرو بوی نامطبوعی در هوا می‌پیچد. این به آن معنی است که خودرو شما فیلتر ندارد.

نکاتی مهم و کاربردی

سیستم های هوشمند تهویه را به ویژه هنگامی که داخل خودرو بسیار گرم شده است، بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو روشن نکنید.

پس از وارد شدن به خودرو، پنجره‌ها را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود.

 بعد از چند دقیقه می‌توانید سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن کنید.

داشبورد، صندلی و سیستم تهویه از خود گاز بنزن متصاعد می‌کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطان‌زاست.

شاید بار‌ها بویی شبیه به بوی پلاستیک گرم‌شده را در خودروتان احساس کرده‌اید؛ این همان بوی گاز سرطان‌زای بنزن است.

میزان قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود ۵۰ میلی گرم در واحد حجم است. در حالی که میزان بنزن موجود در داخل یک خودرو پارک شده با پنجره‌های بسته بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم است.

اگر دریچه‌های کولر شما جلوی خودرو قرار گرفته و کودکان روی صندلی عقب هستند، حتما به گونه‌ای دریچه را تنظیم کنید که هوای خنک به عقب خودرو هم برسد.

استفاده از کولر و دستگاه تهویه در تونل فقط در شرایطی مناسب است که هوا امکان ورود از بیرون را نداشته باشد.

در فضای تونل‌ها دود و ذرات معلق جمع می‌شوند و در صورتی که دستگاه تهویه روی حالت گردش داخلی نباشد، آن را به داخل اتاق می‌کشاند.

در فضای شهری به ویژه در ترافیک‌ها نیز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بیرون، سبب ورود ذرات و دود به داخل می‌شود، پس ترجیحا در هنگام توقف یا سرعت پایین کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش کنید یا دست‌کم در حالت گردش داخلی قرار دهید.

اگر کولر خودرو شما مانند ۲۰۶ تیپ پنج و شش از نوع اتوماتیک بوده و دستگاه تنظیم دما دارد، بهتر است آن را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید تا به طور اتوماتیک روشن و خاموش شود.

خاموش نگه داشتن کولر از نظر بسیاری افراد راه حل مناسبی برای صرفه جویی در مصرف بنزین است، اما حقیقت چیز دیگری است. اگر در حین توقف یا سرعت پایین از کولر استفاده کنید، بنزین بیش‌تری مصرف می‌شود، اما استفاده از آن در بزرگ‌راه‌ها با سرعت بالا بنزین بسیار کمی مصرف می‌کند، چرا که اگر در همان حالت، به جای روشن کردن کولر، شیشه‌ها را پایین بکشید، به دلیل برهم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو، مقداری به مصرف سوخت افزوده خواهد شد.

رطوبت سبب می‌شود فیلتر‌ها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک‌ها باشند. گاهی پیش می‌آید که با روشن کردن کولر خودرو بوی نامطبوعی در هوا می‌پیچد. این به آن معنی است که یا خودرو شما فیلتر ندارد (مثل تندر ۹۰ که می‌توان با تهیه فیلتر از بازار آزاد این مشکل را حل کرد)، یا فیلتر کثیف و پر از قارچ و میکرب شده و نیاز به پاک شدن یا تعویض دارد.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا