جریمه سنگین مجرمان USSD ها

0
71

کسانی که از طریق USSD ها خدمات ارائه میدهند در صورت تخلف و جرم گرفتار جریمه سنگینی خواهند شد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری و مقررات حاکم بر کد دستوری (USSD) از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشخص شده و در صورت بروز تخلف از سوی فعالان این حوزه جریمه سنگینی در انتظار آن هاست.

در ماده یک مصوبه دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری آمده است که پیامک های انبوه اضطراری فقط در شرایط بحران یا شرایط اضطرار قابل ارسال هستند.

همچنین در ماده دوم این دستورالعمل این پیامک ها با تایید وزیر کشور و استاندار و فرماندار در سطح  ملی از طریق کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران کشور مستقر در وزارت ارتباطات و در سطح استان و شهرستان از طریق کارگروه استانی ارتباطات به ارائه کنندگان خدمات ارتباطی ابلاغ می شود.

در ماده دیگر این دستورالعمل آمده، اطلاع رسانی و محتوای پیامکی موارد مرتبط با اضطرار، باتایید مراجع ذی صلاح تعیین شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام می شود و این موارد از طریق سازمان تنظیم مقررات به ارائه کنندگان خدمات ارتباطی ابلاغ می شود.

در ماده دیگر این مصوبه تاکید شده است که پیامک اضطراری باید جنبه فوری داشته و متن پیامک تا حد ممکن مختصر و در برگیرنده اطلاعات ضروری باشد.

بر اساس همین گزارش، در مصوبه شماره ۴ مربوط به مقررات حاکم بر ارائه خدمات کد دستوری USSD جلسه ۲۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز مصوب شده که ارائه خدمات مبتنی بر کد دستوری به خدمات دهندگان، فقط برای استعلام، اطلاع رسانی و تراکنش های مالی که منع قانونی ندارند باید استفاده شود و ارائه خدمات اختصاصی دارندگان پروانه به مشترکین خود از طریق کد دستوری نیز بلامانع است. همچنین، ارائه خدمات عمومی و دولت الکترونیک از طریق کد دستوری با تایید سازمان تنظیم مقررات مانعی ندارد.

همچنین اگر دارنده پروانه از هر یک از مصوبات و دستورالعمل های مربوطه ابلاغی توسط سازمان تنظیم مقررات تخلفی داشته باشد در بار نخست تا ۵ میلیارد تومان و برای بار دوم بین ۵ تا ۱۰ میلیارد تومان و در بار سوم نیز از ۱۰ تا ۳۰ میلیارد جریمه در نظر گرفته شده و مدت پروانه آنان نیز کاهش و یا لغو می شود.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments