اخبار

جشن تولد ۱۰۰ سالگی آسیما چاترجی در گوگل

جشن تولد 100 سالگی آسیما چاترجی در گوگل|کالاسودا

کالاسودا - جشن تولد 100 سالگی آسیما چاترجی در گوگل|کالاسوداکالاسودا_گوگل جشن تولد ۱۰۰ سالگی بانوی شیمیدان هندی( Asima Chatterjee) را جشن گرفت . امروز ۲۳ سپتامبر برابر است با زادروز این بانوی فرهیخته و دانشمند.

اما چرا گوگل این بانوی آسیایی را برای نماد امروز خود انتخاب کرده است ؟

نگاهی به طراحی زیبای امروز گوگل نشان می دهد، برگ ها و گیاهان دارویی، نقشی مهم در زندگی این بانوی دانشمند داشته است . این بانو جوایز ارزشمند پرشماری را به خاظر پژوهش های خود در حوزه شیمی الی و تاثیر ان بر نحوه استفاده از گیاهان دارویی دریافت کرده است .

از مهم ترین دلایلی که گوگل به سراع این بانوی هندی رفته این است که وی  اولین دانشمند زنی بود که در دانشگاه علوم هندی یک دکترای علمی دریافت کرد. درواقع اسیما نمادی از زنان مبارز دانشمند در هند محسوب می شود .

از سوی دیگر برخی از ناظران دنیای فناوری معتقدند ، استفاده از یک کاراکتر هندی و آسیایی تبار در لوگوی امروز گوگل نشانه ای است از تلاش این شرکت برای رها شدن از اتهامات نژادپرستی .

طراحی لوگوی امروز گوگل واقعا هوشمندانه و زیباست . در این طراحی از یک فرمول اسکلتی، شامل مجموعه ای از شش گوش با خطوط تک و دو خط باندی بین آنها استفاده شده است .

این خطوط معمولا برای برای نشان دادن کربن و اتم های هیدروژن در شیمی آلی استفاده می شود. از سوی دیگر برای نشان دادن چاترجی به عنوان یک زن شیمیدان مدرن و صلح طلب از برگ های سبز برای طراحی موها استفاده شده است . از سوی دیگر این طراحی می تواند نماینده ای از طب سنتی هند و کاربرد گیاهان دارویی در هند نیز باشد.

خانم چاترجی در ۲۳ سپتامبر ۱۹۱۷ در کلکته در هند به دنیا امد و سپس به بریتانیا مهاجرت کرد. او مدرک کارشناسی خود را از کالج کلیسای اسکاتلند، و سپس مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از دانشگاه کلکته،در رشته  شیمی اخذ کرد.

در سال ۱۹۴۰، چاترجی به عنوان بنیانگذار و رئیس دانشکده Lady Brabourne در کالکته انتخاب شد .در سال ۱۹۴۴، او به عنوان مدرس افتخاری شیمی در دانشگاه کلکته منصوب شد؛ و سپس در سال ۱۹۵۴ به عنوان یکی از ارکان اصلی و بنیانگذاران رشته شیمی در همان دانشگاه منصوب شد .

تحقیقات او عمدتا بر خواص دارویی گیاهان بومی هندوستان متمرکز بود . وی نقشی فراموش نشدنی در  توسعه داروهایی ضد صرع و مالاریا داشت .

او در زمینه شیمی دارویی و به خصوص  آلکالوئیدها، کومارین ها و ترپنوئید ها، شیمی تحلیلی و شیمی آلی مکانیستی مشارکت داشته . وی بالغ بر ۴۰۰ مقاله در مجلات ملی و بین المللی منتشر کرده و بسیاری از کارهای او در چندین کتاب درسی گنجانده شده است.

Chatterjee اولین دانشمند زنی بود که در سال ۱۹۷۵ به عنوان رئیس عمومی کنگره علوم هند انتخاب شد. او در ۲۲ نوامبر ۲۰۰۶ درگذشت.

مطالب مرتبط

برو بالا