جنگ جهانی بعدی، جنگ فناوری ها خواهد بود

0
جنگ جهانی بعدی، جنگ فناوری ها خواهد بود|کالاسودا

جنگ جهانی بعدی، جنگ فناوری ها خواهد بود|کالاسودا

کالاسودا_الون ماسک، درباره هوش مصنوعی یک پیغام توئیتری ارسال کرد. پیغامی که روی صحبتش با ولادیمیر پوتین ریاست جمهوری روسیه بود .

این روزها بسیاری از کشورها به دنبال دستیابی به تکنولوژی های برتر جهانی برای ارتقای سطح امنیت خود هستند . گرچه گاهی توسعه سلاح های کشتار جمعی در نهایت اثری به جز از دست رفتن هزاران زن و کودک  و جوان ندارد، اما به نظر می رسد کشورهای قدرتمند جهان راهی به جز افزایش سطوح امنیت ملی خود، آن هم با کمک همین فناوری ها ندارند.

اما چرا پای پوتین و ماسک و البته جنگ جهانی به پیغام های توئیتری رسیده است ؟

پاسخ ساده است، ماسک عادت دارد هر چند وقت یکبار در واکنش به شرایط مختلف در خصوص موضوعات مختلف سخنرانی کند. از سوی دیگر چندی پیش ولادیمیر پوتین نیز در پیغامی رسمی اعلام کرد؛

”  هر فردی که بتواند در زمینه هوش مصنوعی پیشرفت کند، حاکمیت جهان را به دست خواهد گرفت.”

همین موضوع کافی بود تا توجه ماسک نیز به این ماجرا جلب شده و مدتی کوتاه پس از انتشار این اظهار نظر جالب اعلام کند :

” احتمالا فناوری  عامل جنگ جهانی سوم خواهد بود.”

الون ماسک برای تکمیل فرضیه خود نوشت:چین و روسیه به زودی در علوم رایانه ای قدرتمند می شوند. رقابت برای برتری در حوزه هوش مصنوعی در سطح ملی احتمالا به جنگ جهانی سوم منجر می شود.

او در پیامی دیگر نوشت: شاید رهبران کشورها این جنگ را آغاز نکنند اما یکی از رهبران هوش مصنوعی تصمیم به این کار خواهد گرفت.

شاید  یکی از علل اصلی حساسیت ها در خصوص سخنان ولادیمیر پوتین به موضوع تنش های خاورمیانه و تلاش های مشترک کشورهای منطقه برای برقراری صلح مرتبط باشد.

موضوع دیگر به این زاویه باز می گردد که سخنرانی پوتین در سالن دانشگاه و در برابر هزاران دانشجو انجام شده و در نتیجه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از