چرا جوهر پرینتر گران است؟

0
16
چرا جوهر پرینتر گران است؟

اگر صاحب یک پرینتر باشید، می دانید که خریداری کردن جوهر برای پرینتر چقد گران تمام می شود. اما چرا جوهر پرینتر گران است؟ در ادامه نگاهی به دلایل این امر خواهیم انداخت.

تولید جوهر چاپگر یک فرآیند پیچیده است

در کمال تعجب این دلیلی است که وقتی از تولیدکنندگان چاپگر در مورد قیمت بالای جوهر پرینتر سوال می کنید، ارائه می دهند. آنها اظهار دارند که این فناوری و تحقیقاتی که برای ایجاد آن نیاز است می تواند قیمت بالای پرینتر را توجیه کند.

هنگامی که موضوع جوهر چاپگر مطرح می شود ، مردم علاقه دارند آن را با قیمت مایعات دیگر مانند نفت یا الکل مقایسه کنند. مشکل این است که این مایعات به سادگی درون یک ظرف قرار می گیرند و در زمان نیاز از آن استفاده می شوند. اما از جوهر چاپگر از نظر عملکرد انتظار بیشتری داریم. همانطور که مصاحبه ComputerWorld با مدیر بازاریابی HP Thom Brown نشان داد:

“جوهرها باید برای مقاومت در برابر حرارت در دمای 300 درجه، تبخیر و با سرعت 30 مایل در ساعت با سرعت 36000 قطره در ثانیه از طریق نازلی که یک سوم موهای انسان قطر دارد، فرموله شوند. بعد از تمام اینها، باید تقریباً فوراً روی کاغذ خشک شود. به همین ترتیب ، براون اظهار داشت مقایسه جوهر چاپگر با مایعات دیگر بی فایده است زیرا هیچ مایع قابل خریداری دیگری نباید مانند جوهر چاپگر عمل کند.

تولید جوهر چاپگر یک فرآیند پیچیده است

 

فروش چاپگر سود ندارد

این استدلال به اندازه واقعیت ندارد اما برخی قیمت بالای جوهر پرینتر را به این دلیل می دانند که پرینتر به خودی خود سودی ندارد و بنابراین فروشندگان باید سود خود را از طریق جوهرها جبران کنند. می دانیم که تولید کنندگان چاپگر، چاپگرهای خود را با قیمت پایین تر از هزینه ساخت آن می فروشند. هر وقت شخصی چاپگر بخرد، تولید کننده آن سود کاملی در فروش ندارد.

با این حال ، شرکت ها این “سود از دست رفته” را می گیرند و آن را روی قیمت جوهر چاپگر می کشند. بعلاوه ، افراد به همان میزانی که جوهر پرینتر می خرند، خود دستگاه پرینتر را خریداری نمی کنند. بنابراین گران بودن جوهر به این معنی است که سازنده می تواند پولی را که از دست داده را در خرید جوهر چاپگر جبران کند.

بنابراین شاید با خود فکر کنید با اینکه این دستگاه سودی ندارد اما چرا تولیدکنندگان چاپگر با ضرر می فروشند؟ دلیل آن ساده است: رقابت. اگر کسی که از هزینه جوهر آگاهی نداشته باشد، باید بین دو چاپگر مشابه انتخاب کند ، یکی نوع ارزان قیمت آن با 30 دلار و دیگری با قیمت کامل 150 دلار، بنابراین مشتری چاپگر اول را به خانه می برد. مهم نیست که جوهر چاپگر اولی سه برابر قیمت مورد دوم باشد – این فروش اولیه مهمترین قسمت برای به دست آوردن مشتری جدید است.

فروش چاپگر سود ندارد

درگیری بیشتری برای کسب سود بیشتر

این استدلال توسط مشتریانی که چاپگر و جوهر خریداری می کنند استفاده می شود. این بستگی دارد به اینکه چگونه چاپگرهای مدرن می توانند کارتریج های جوهر را پس بزنند، اگر تنها از همان مارک تولیدکننده پرینتر نباشند. این باعث می شود مخاطبی اسیر خرید جوهر پرینتری شوند که تنها وسیله ای برای جبران مجدد جوهر کاربر از طریق همان افرادی است که چاپگر را از آن خریداری کرده اند. این امر به تولید کننده این امکان را می دهد تا قیمت را بالا تنظیم کند، زیرا مردم در صورت تمایل به ادامه چاپ مجبور به خرید جوهر خود هستند.

درگیری بیشتری برای کسب سود بیشتر

کدام استدلال درست است؟

نکته عجیب این سناریو این است که هر سه استدلال یک پایه محکم دارند. کارتریج های جوهر طراحی پیچیده ای دارند و جوهر چاپگر باید در شرایط مختلف عملکرد کاملی داشته باشد. تولیدکنندگان چاپگرهای خود را کم کم فروخته و پول خود را از طریق فروش جوهر به دست می آورند. سرانجام، شرکت های چاپگر کارتریج های جوهر را قفل می کنند تا فقط از مارک شخصی آنها استفاده شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از