کاربرد حالت هواپیما ( آیا در این حالت امواج مضر وجود دارد؟)

0
284
کاربرد حالت هواپیما ( آیا در این حالت امواج مضر وجود دارد؟)

حالت هواپیما در گوشی یکی از ویژگی هایی است که احتمالا نام آن را شنیده اید. در ادامه در مورد کاربرد حالت هواپیما و اینکه آیا استفاده از آن مضر است یا خیر صحبت خواهیم کرد.

حالت هواپیما چه کاربردی دارد؟

حالت هواپیما تمامی ارتباطات رادیویی و بی سیم از طریق وای فای، آنتن گوشی، بلوتوث و … را غیر فعال می کند که برای مسافرت در هنگام پرواز ضروری است. اما بسیاری از هواپیماها اکنون از وای فای های داخل پرواز استفاده می کنند و ممکن است دسترسی به اینترنت موبایل نیز در آینده ای نزدیک از هواپیما ممکن شود. اما اگر با هواپیما سفر نمی کنید، این ویژگی دقیقا به چه دردی می خورد؟

حتی اگر پرواز هم نکنید، می توانید در مواردی از این ویژگی استفاده کنید. حالت هواپیما راهی سریع برای غیرفعال کردن بسیاری از پرتوها و عملکردهایی است که موجب تخلیه باتری گوشی شما می شود. تا زمانی که به ارتباطات بی سیم (امواج تلفن همراه، Wi-Fi و بلوتوث و …) نیازی نداشته باشید، با فعال کردن این حالت می توانید طول عمر باتری دستگاه خود را افزایش دهید. بنابراین در مکان هایی مانند کوهنوردی یا جاهایی که انتن ندارید و تنها به قصد عکاسی رفته اید، می توانید با خیال راحت airplane mode خود را روشن کنید.

حالت هواپیما چه کاربردی دارد؟

تاثیر حالت هواپیما روی عملکردهای مختلف

حالت هواپیما می تواند عملکردهای یکسانی را در گوشی های مختلف غیرفعال کند. این عملکردها عبارتند از:

  • امواج اینترنت موبایل: در این حالت ارتباط شما با برج های مخابراتی قطع خواهد شد. با فعال کردن آن نمیتوانید داده های اینترنت گوشی را ارسال کنید یا sms و مسیج بفرستید.
  • وای فای: در حالت پرواز نمی توانید از وای فای استفاده کنید و اتصال شما به Wifi قطع می شود.
  • بلوتوث:یکی دیگر از مواردی که در حالت پرواز دستخوش تغییر می شود، بلوتوث است که ارتباط آن با دستگاه های دیگر قطع می شود.
  • GPS: جی پی اس هم در حالت هواپیما غیرفعال می شود و نمی توانید اطلاعات مربوط به مکان یابی را پیدا کنید.

تاثیر حالت هواپیما روی عملکردهای مختلف

مزیت های استفاده از حالت هواپیما

  • ذخیره باتری: یکی از مزایای استفاده از حالت پرواز خصوصا زمانی است که باتری زیادی برای گوشی تان باقی نمانده است. این روش یک راه عالی برای ذخیره شارژ باتری دستگاه است. گوشی معمولا شارژ زیادی برای یافتن شبکه های وای فای مجاور و اتصال به آنها و دریافت و ارسال سیگنال مصرف می کند که با قرار دادن آن روی حالت هواپیما ( اگر منتظر تماس ضروری نیستید!) می توانید عمر باتری دستگاه خود را چند برابر کنید.
  • استفاده از وای فای و بلوتوث. در قسمت بالا گفتیم که با زدن حالت پرواز، ارتباط شما با وای فای و بلوتوث قطع می شود، اما می توانید مجددا آنها را فعال کنید. خصوصا که در پروازهای کنونی امکان ارتباط با وای فای برای مسافران فراهم شده است و آنها می توانند با توجه به نوع دستگاه خود حتی پس از فعال کردن حالت هواپیما، دوباره آیکون وای فای را روشن کرده و از آن استفاده کنند. این موضوع برای بلوتوث نیز صادق است. البته استفاده از این موارد خصوصا در پرواز و مجاز بودن آن به شرکت هواپیمایی و قوانین نظارتی آن بستگی دارد.

مزیت های استفاده از حالت هواپیما

نحوه فعال کردن حالت هواپیما در اندروید و ios

برای فعال کردن حالت پرواز، از منوی کشویی بالا یا پایین صفحه و در کنار بخش Wifi و … (با توجه به نوع گوشی و اندروید و ios بودن گوشی خود) می توانید قسمت Airplane mode را فعال کنید.

اگر این تنظیمات در گوشی شما متفاوت است می‌توانید با رفتن به مسیر Settings > Network & Internet > Airplane Mode این قابلیت را فعال یا غیرفعال کنید.

وقتی حالت هواپیما را فعال می کنید، آیکون یک هواپیما را در نوار بالای صفحه و کنار بخش نوتیفیکیشن ها خواهید دید. با ضربه زدن به آن می توانید آن را مجددا غیرفعال کنید. اما بحث های زیادی وجود دارد که آیا قرار دادن گوشی در حالت هواپیما برای بدن مضر است؟

نحوه فعال کردن حالت هواپیما در اندروید و ios

آیا در حالت پرواز امواج مضر وجود دارد؟

قوانین بسیاری از کشورها برای افرادی که در پرواز هستند اجازه استفاده از گوشی در حالت آنتن و وای فای را نمی دهد. چرا که این سیگنال ها می تواند عملکرد سنسورهای هواپیما را دچار اختلال کند و مشکلاتی برای تجهیزات ناوبری به وجود آورد.

همانطور که می دانید امواج موبایل و دیگر امواجی که در محیط وجود دارند، برای بدن انسان خطرناک هستند و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این امواج می تواند تاثیر ناخوشایندی در زندگی و سلامت افراد بگذارد. اما در حالت پرواز  گوشی سعی می کند شما را از تمام مضرات احتمالی دور نگهدارد. چرا که چیزی که مضر است سیگنال های ارسالی و دریافتی است و گوشی در حالت پرواز امواج خاصی ارسال نمی کند که برای بدن ضرر داشته باشد. با این حال نمی توان انتظار داشت که با قرار دادن گوشی در حالت پرواز هیچ امواجی به بدن انسان نرسد.

آیا در حالت پرواز امواج مضر وجود دارد؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از