ترفند ها

چطور ویندوز 10 را در حالت Safe mode بوت کنم؟

کالاسودا - گاهی اوقات پیش می آید که کامپیوتر ما به دلیل برخی مشکلات به درستی کار نمی کند. هنگام وقوع این مشکل بسیاری بوت کردن ویندوز در حالت امن یا Safe mode را پیشنهاد می کنند. راه های مختلفی برای راه اندازی ویندوز در حالت Safe mode وجود دارد که در زیر به آنها اشاره می شود.

Safe mode چیست و چرا باید در این حالت ویندوز را بوت کنم؟

حالت امن یا سیف مود اصطلاحی است که ممکن است هنگام بروز مشکلات مربوط به ویندوز در مورد آن زیاد بشنوید. در این حالت کامپیوتر وارد حالتی می شود که در آن فقط نرم افزارهای مورد نیاز را بارگزاری می کند و برنامه های شخص ثالث را نادیده می گیرد. ایده پشت آن نیز این است که به کاربر در حالت امن اجازه ورود به ویندوز و دسترسی به درایورهای معیوب یا حذف برنامه های خراب را بدهد. با بوت کردن در حالت سیف مود شما می توانید مشکل خودرا حل کنید و از برنامه هایی که مشکلی در ویندوز شما ایجاد کرده اند جلوگیری کنید. از این ویژگی خصوصا در مواردی استفاده می شود که سیستم آلوده به بدافزار یا ویروس شده باشند و Safe mode تنها کاری است که می تواند کاربر را وارد سیستم کند و کامپیوتر را دوباره احیا کند.

لازم است بدانید که از آنجایی که فایل‌ های غیر ضروری در این حالت از بوت اجرا نمی ‌شوند و به عبارتی در این حالت سیستم عامل محدود خواهد شد، بعضی از امکانات ویندوز یا سیستم عامل های دیگر نیز در اختیار کاربر نخواهد بود ولی این عیب سیف مود نیست بلکه مزیت آن است چون در این حالت بسیاری از برنامه‌ های استارت آپ یا برنامه ‌های مخربی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می ‌شوند، اجرا نخواهند شد و به این ترتیب دست کاربر برای انجام تغییرات اساسی باز خواهد ماند. می توانید از این فرصت برای دانلود اسکنر و برنامه های حذف بدافزارها و کمک به شناسایی و حذف نرم افزارهای مخرب در رایانه خود استفاده کنید.

سیف مود

نحوه بوت کردن ویندوز 10 در حالت safe mode

 • روی دکمه Start ویندوز کلیک کرده و وارد قسمت Setting شوید.
 • بخش Update & security را انتخاب کنید.
 • به قسمت Recovery بروید.
 • در قسمت Advanced startup روی restart کلیک کنید.
 • هنگامی که کامپیوتر شما مجددا راه اندازی شد، چند گزینه را می توانید ببینید.
 • قسمت Troubeshoot را انتخاب کنید و وارد Advanced options و سپس Startup setting شوید.
 • روی restart کلیک کرده و کامپیوتر خود را یک بار دیگر ری استارت کنید.
 • هنگامی که فرآیند راه اندازی مجدد کامل شد کلید 4 یا F4 را بزنید تا ویندوز شما در حالت Safe mode اجرا شود. یا کلید 5 یا F5 را بزنید تا رایانه شما حالت سیف مود به همراه شبکه ( اینترنت) داشته باشد.
 • پس از وارد شدن به حالت safe mode می توانید موردی که موجب مشکل شده را پیدا کنید. اگر نرم افزاری نصب کردید که ویندوز را کند کرده از لیست برنامه ها اقدام به ریمو کردن آن کنید.
 • یکی دیگر از گزینه هایی که برای رفع عیب کامپیوتر در حالت سیف مود می توانید اجرا کنید حالت System Restore بوده است. با استفاده از System Restore شرایط را می توانید به‌ زمانی که ویندوز بدون مشکل کار می‌کرده برگردانید.

اگر دسترسی به منوی setting نداشتید مراحل زیر را دنبال کنید

 • کلید شیفت و دکمه پاور را به صورت همزمان بزنید.
 • هنگامی که کامپیوتر ری استارت شد، چند گزینه را پیش روی خود خواهید دید.
 • قسمت Troubeshoot را انتخاب کنید و وارد Advanced options و سپس Startup setting شوید.
 • روی restart کلیک کرده و کامپیوتر خود را یک بار دیگر ری استارت کنید.
 • هنگامی که فرآیند راه اندازی مجدد کامل شد کلید 4 یا F4 را بزنید تا ویندوز شما در حالت Safe mode اجرا شود. یا کلید 5 یا F5 را بزنید تا رایانه شما حالت سیف مود به همراه شبکه ( اینترنت) داشته باشد.

سیف مود

روش سوم بوت کردن

در ویندوزهای قبلی با زدن کلید F8 کامپیوتر به حالت سیف مود می رفت، اما مایکروسافت در ویندوز 10 این ویژگی را برداشته و به جای آن می توانید با زدن کلیدهای ویندوز +R وارد قسمت Run شوید. عبارت cmd را تایپ کنید و سپس کلیدهای Ctrl+Shift+Enter را بزنید. اکنون عبارت bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy را بزنید تا کامپیوتر شما در حالت امن بوت شود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا