حمله تلافی‌جویانه چین به اپل و کوآلکوم به دلیل تحریم هواوی

دولت چین تمدید تحریم هواوی توسط دولت ترامپ را تحمل نکرده و قصد تنبیه اپل و کوالکوم را به عنوان تلافی در سر دارد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از فون ارنا، طبق تحریم جدید آمریکا هیچ تراشه‌سازی در دنیا از جمله TSMC تایوان حق فروش قطعات خود را بدون اجاره آمریکا به هواوی ندارد.

این دستور جدید ضربه بزرگی به هواوی محسوب شده و آینده این شرکت را به نوعی در دستان دونالد ترامپ قرار می‌دهد.

بر این اساس هواوی در صورت قادر به دریافت تراشه‌های رده بالا خواهد بود که ترامپ با آن موافقت کند.

از سوی دیگر آمریکا به هواوی اجازه داده تا در بازه زمانی 120 روزه تراشه‌های تولید شده یا در حال تولید را از سازندگان دریافت کند.

طبق قانون جدید کمپانی تایوانی TSMC بیش از 5 میلیارد دلار از درآمد خود را که از بابت معامله با هواوی کسب می‌کرد، از دست خواهد داد.

به نوشته گلوبال تایمز و به نقل از منابع آگاه، چین در حال تهیه فهرستی انتقام جویانه از کمپانی‌های آمریکایی است تا با انجام اقدامات متقابل، برای شرکتهای آمریکایی از جمله اپل محدودیت ایجاد کند.

شرکتهای دیگری مانند کوآلکوم، سیسکو و بوئینگ در این فهرست دیده می‌شوند.

«وی ویون» از مقامات ارشد سابق تجارت و عضو چینی شورای مطالعات سازمان جهانی تجارت معتقد است چین باید تا حدی تهدیدات خود را عملی کند تا آمریکا از نظر خود برگردد و باید کاری کند که شرکتهای آمریکایی احساس درد کرده و آن را به حکومت خود منتقل کنند.

اقدامات چین می‌تواند شامل ممنوع کردن کالاهای آمریکایی شده و ضربه مالی بزرگی را به کمپانی‌های آمریکایی بزند.

در سه ماهه دوم سال مالی اپل، 14.8 در صد از درآمد کلی این کمپانی آمریکایی از چین و کاربران چینی بوده است.

از سوی دیگر بسیاری از تولیدکنندگان چینی نیز از محصولات کوآلکوم استفاده می‌کنند و تنبیه چین نباید طوری باشد که دودش به چشم کمپانی‌های چینی هم برود.

به گفته برخی منابع چین قصد دارد تا شمشیر خود را روی سر کمپانی‌های آمریکایی نگه دارد. ممنوعیت استفاده از تراشه‌های آمریکایی در چین درآمد 36 میلیارد دلاری برای سازندگان آمریکایی را از بین خواهد برد.

دیروز خبری مبنی بر ساخت کارخانه تراشه 5 نانومتری توسط TSMC در آریزونا با سرمایه‌گذاری 12 میلیارد دلار منتشر شد و قطعا این خبر با قطع درآمد 5.2 میلیارد دلاری TSMC از بابت فروش به هواوی، ارتباط مستقیم دارد.

بدین ترتیب تایوان با از دست دادن دومین مشتری بزرگش، از طریق کارخانه آریزونا برای خود کسب اعتبار خواهد کرد اما چین به صورتی دیگر آن را تلافی می‌کند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها