حمل و نقل هوشمند ایرانی چیست؟

0
185
حمل و نقل هوشمند ایرانی
Smart transportation concept. Sharing economy and collaborative consumption. Car , train and GPS icons connected together against abstract city street light background.

حمل و نقل هوشمند مزایای بسیاری از جمله امکان کنترل ترافیک دارد و از این رو ایران هم می کوشد از این فناوری بهره ببرد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، حمل و نقل هوشمند از جمله پروژه هایی است که بخش های مختلف ایران از جمله بخش های خصوصی و دولتی برای رسیدن به آن تلاش می کنند.

حمل و نقل هوشمند چیست؟

حمل و نقل هم مانند دیگر عرصه های صنعت این روزها دستخوش پیشرفت با استفاده از تکنولوژی شده و در سراسر دنیا مدل هوشمند آن بر مدل سنتی اش غلبه دارد. در این مدل از حمل و نقل، وسایل روز مانند دوربین دیجیتال، دستگاه‌های موقعیت‌یاب ماهواره‌ای و الگوریتم‌های هوشمند برای بهبود وضعیت حمل و نقل، ترافیک، افزایش ایمنی، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا به کار گرفته می شود. این مدل از حمل و نقل برای حرکت زندگی مردم به سمت زندگی هوشمند لازم است و جمعیت روی زمین درکنار داشتن خانه هوشمند، شهر هوشمند نیز داشته باشند که در آن حمل و نقل هوشمند به کار گرفته شده است.

مزایای حمل و نقل هوشمند

آﻟﻮدگی‌های زﯾﺴﺖ ﻣﺤﯿﻄﯽ، ﮐﺎﻫﺶ ﻣﻨﺎﺑﻊ اﻧﺮژی، اﻓﺰاﯾﺶ‌ ﺧﺴـﺎرتﻫﺎی ﻣﺎدی و ﻣﻌﻨﻮی ﻧﺎﺷﯽ از ﺳـﻮاﻧﺢ و ﺗﺼﺎدﻓﺎت، ﻣﺸﮑﻼت ﻧﻈﺎرت و ﻣﺪﯾﺮﯾﺖ در ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﺑﺮون‌شهری، اﻓـﺰاﯾﺶ زﻣﺎن‌های ﺗﻠﻒ ﺷﺪه و روﻧﺪ رﺷﺪ ﺳﺮﯾﻊ ﺗﻘﺎﺿﺎی ﺣﻤﻞ و ﻧﻘﻞ ﺑﻪ وﯾﮋه در ﺳﺎﻋﺎت اوج درﮐـﻼن ﺷـﻬﺮﻫﺎی دﻧـﯿﺎ مشکلات اصلی صنعت حمل و نقل در جهان تلقی می شود که حمل و نقل هوشمند می تواند از میزان این مشکلات بکاهد.

تاریخچه حمل و نقل هوشمند

حمل و نقل هوشمند به تازگی اختراع و ابداع نشده است و از حدود 50 سال گذشته در جهان به کار گرفته می شده. البته در هر برهه زمانی مدل حمل و نقل هوشمند با دوره های قبل از آن متفاوت بوده است. تجهیزات به کار گرفته شده در این صنعت هر ساله در حال پیشرفت هستند و از سال 1960 تا کنون حمل و نقل هوشمند را موجب تغییر کرده اند. قطعا حمل و نقل هوشمند در سال 1960 با این صنعت در سال 2019 متفاوت است.

حمل و نقل هوشمند در جهان

کشورهای بسیاری در دنیا از فناوری حمل و نقل هوشمند بهره می برند. از میان این کشورها می توان به ژاپن اتحادیه اروپا،کره،استرالیا، مالزی، سنگاپور اشاره کرد. این کشورها با یکدیگر در زمینه حمل و نقل هوشمند رقابت دارند و اکثرا تلاش دارند در شهرهای مشهور و هوشمند خود این فناوری را به کار گیرند. البته حمل و نقل هوشمند در جاده های بین شهری و همچنین صنعت هوایی، فضایی و دریایی این کشورها بیش از شهرها نمود دارد.

حمل و نقل هوشمند در ایران

ایران هم به منظور رسیدن به حمل و نقل هوشمند تلاش می کند تا از ژاپن اتحادیه اروپا،کره،استرالیا، مالزی، سنگاپور عقب نماند. مسئول اصلی اجرای این پروژه در ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که در این زمینه همکاری هایی با نهادهای خصوصی و دولتی دیگر دارد. ایرانسل هم از جمله نهادهایی است که قرار شده برای رسیدن ایران به حمل و نقل هوشمند با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همراهی داشته باشد. هنوز زمان مشخصی برای دستیابی ایران به پلتفورم قابل معرفی حمل و نقل هوشمند اعلام نشده اما می توان گفته تکیه حمل و نقل عمومی در زمینه هوایی، دریایی و جاده های بین شهری ایران بر تکنولوژی از سال های گذشته کلید خورده و زمینه های حمل و نقل هوشمند کاملا فراهم است.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها