حکم نهایی دادگاه اپل و ایپک گیم: هر دو کمپانی باختند!

در دادگاه نهایی اپل و ایپک گیم، هر دو طرف معامله زیان کردند. ایپک باید خسارت اپل را بپردازد و از اپ استور خارج شود؛ در مقابل قانون سی درصدی اصلاح شده و اپل ضرر زیادی را متحمل می‌شود.

به گزارش کالاسودا و به نقل از theverge، بعد از سه هفته از شروع دادگاه، در 24 مه، آخرین روز محاکمه، قاضی گونزالس راجرز اعلام کرد که به دنبال مصالحه‌ای است که ممکن است هیچ یک از دو طرف را راضی نکند.

امروز در دادگاه، هر دو طرف معامله باختند؛ اما زیان ایپک بیشتر بود.

گونزالس راجرز با پیروزی توسعه دهندگان در مقابل اپل، به جز ایپک، با صدور حکمی دائمی در کشور، به طور بالقوه به توسعه دهندگان اجازه داد تا از مکانیسم‌های خرید خود استفاده کنند.

این پیروزی به نفع Epic نیست: زیرا قاضی صراحتاً اعلام کرد که روش پرداخت مستقیم Epic در Fortnite در iOS درست نیست و Epic قرارداد خود را با اپل نقض کرده است و باید خسارت بدهد.

گونزالس راجرز اعلام کرد: “اپل از نظر قراردادی حق دارد قرارداد خود را با هر یک یا همه شرکت‌های تابعه، وابسته و تحت مالکیت Epic Games در هر زمان خاتمه دهد.”

ایپک برای دور زدن قانون سی درصدی اپل، یک لینک خرید در بازی خود قرار داده بود و از این راه درآمد 12.2 میلیون به دست آورد. حالا Epic باید 3.6 میلیون دلار به اپل پرداخت کند. دلیل آن این است که Epic با مکانیزم پرداخت مستقیم که بر خلاف قوانین است، تقریباً 12.2 میلیون دلار درآمد کسب کرده است و حالا باید سی درصد آن را به اپل پرداخت کند.

حالا پس از حذف Fortnite از App Store، ممکن است افرادی که قبلاً بازی را نصب کرده بودند به خرید خود ادامه دهند، اما بعید است که این کار را انجام بدهند و این برای شرکت ایپک ضرر زیادی به وجود می‌آورد.

اما اگر این تغییرات در App Store کاملاً پذیرفته و به طور قانونی اعمال شود، اپل نیز دیگر نمی‌تواند قانون سی درصدی خود را اجرا کند و میلیون‌ها یا حتی صدها میلیون ضرر می‌کنند. اپل سالانه تقریباً 19 میلیارد دلار از برنامه‌ها سود می‌برد، 6.3 میلیارد دلار آن در ایالات متحده است، جایی که قانون جدید وضع شده است.

با این حال، اپل این تصمیم را “یک پیروزی بزرگ” می‌داند. اما اگر به این موضوع دقیق‌تر نگاه کنیم؛ هر دو طرف این معامله ضرر کرده‌اند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها