اخبار

خداحافظی فضانوردان با زباله های فضایی

خداحافظی فضانوردان با زباله های فضایی|کالاسودا

کالاسودا- خداحافظی فضانوردان با زباله های فضایی|کالاسودا

کالاسودا_تکنولوژی جدیدی برای فضانوردان رونمایی شده است که کمک می کند زباله های رها شده در فضا به ضخامتی کمتر از موی انسان برسد.

عملکرد این فناوری به این شکل است که تکه زباله فضایی مورد نظر، را به سوی اتمسفر زمین کشانده و در آنجا می سوزاند. بدین ترتیب زباله هایی از این دست در ارتفاع حدودا ۳۰۰ کیلومتری زمین نابود می شوند.

درست یک سال پیش بود که یکی از ماهواره های ناسا در برخورد با یک بخش از زباله های فضایی دچار سانحه شد و خساراتی سنگین را در فضا متحمل شد.

گرچه این خسارات چندان سنگین نبود و منجر به خسارات خطرناک و غیرقابل جبران نشد، اما با این وجود همین حادثه باعث شد بسیاری از فعالان عرصه فضا و فضانوردی به این موضوع توجه کنند که اگر این موضوع ابعادی وسیع تر داشت تا چه حد خسارت ایجاد می کرد. به عبارت دیگر موضوع همیشه تا این حد خوشبینانه تمام نمی شود.

خداحافظی فضانوردان با زباله های فضایی|کالاسودابه اعتقاد کارشناسان  حوزه هوافضا، زباله ها و قطعات سرگردان بسیار خطرناک و زیان آور هستند. به گفته جیسون درلت، مدیر اجرایی برنامه پروژه های مفهومی پیشرفته ناسا موسوم به NIAC ممکن است به تعطیلی کامل حضور انسان در فضا منجر شود.

برخی از این زباله های سرگردان که شمارشان به حدود نیم میلیون قطعه می رسد تا ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت هم سرعت دارند. آنها همواره تهدیدی جدی برای سامانه های فضایی و فضاپیماها به شمار می آیند.

اکنون  گروهی از محققان پایگاه  فضایی The Aerospace Corporation واقع در کالیفرنیا وارد عمل شده اند تا راه حلی جدی و مؤثر برای پایان بخشیدن به چالش زباله های فضایی سرگردان پیدا کنند. آنها با NIAC قراردادی منعقد کرده اند که طی آن به ازای دریافت نیم میلیون دلار اقدام به طراحی و ساخت کاوشگرهای فضایی کند که همچون جاروبرقی زباله های فضایی سرگردان را شکار و جمع آوری می کند. این فناوری Brane Crafts نام دارد که تقریبا یک متر ابعاد داشته و جالب اینکه باریکتر از موی انسان است.

مطالب مرتبط

برو بالا