خطای HTTP 503 چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

0
3928
خطای HTTP 503 چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

یکی از خطاهایی که هنگام وب گردی در سایت های مختلف مشاهده می کنیم، خطای HTTP 503 است که در ادامه در مورد این خطا بیشتر توضیح خواهیم داد.

خطای HTTP 503 چیست؟

خطای HTTP 503 در اینترنت کد وضعیت HTTP است که به معنای عدم در دسترس بودن سرور وبسایت می باشد. در واقع هنگامی که این ارور روی سایت دیده می شود بدین معنی است که یک سرور وب به صورت موقت قادر به پاسخگویی به درخواست انجام شده نیست. در این خطا، سرور به کاربر می گوید که  یک خطا در سرور وجود دارد و مانع اجرای درخواست او می شود. “سرویس غیرفعال” یا Service Unavailable  پیامی است که معمولاً در اینجا ارسال شده است و این بدین معنا است که کاربر به طور موقت به سرور دسترسی ندارد.

خطای HTTP 503 چیست؟

چه زمانی خطای HTTP 503 اتفاق می افتد؟

این ارور معمولا به دلیل تعمیر، نگهداری و یا ترافیک زیاد در سرور رخ می دهد. این خطا می‌تواند به چند دلیل اتفاق بیافتد اما دو دلیل از مهمترین دلایل ممکن این است که سرور با درخواست ‌های بسیار زیاد و مکرر رو به‌ رو شده است که توانایی پاسخگویی آن را پایین می ‌آورد یا اینکه سرور وب در دست تعمیر قرار دارد.

این مشکل می ‌تواند مستقیما از طرف سرور وبی باشد که می‌ خواهید به آن دسترسی داشته باشید یا سروری دیگر که سرور وب مورد نظر شما به دنبال دستیابی به آن است. در موارد نادر پیکر بندی سرور DNS و DNS Failure به شکل نادرست در سمت گیرنده نیز ممکن است دلیل این اشکال باشد.

چه زمانی خطای HTTP 503 اتفاق می افتد؟

چگونه این خطا را رفع کنیم ؟

در زیر روش های برطرف کردن این خطا را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

رفرش کردن سایت ها

یکی از روش های اولیه رفرش کردن یا تازه سازی صفحه است. گاهی اوقات این پیام موقت است و با refresh کردن سایت مشکل HTTP Error برطرف می شود. می توانید مرورگر خود را با زدن دکمه F5 رفرش و مجددا بارگزاری کنید.

رفرش کردن سایت ها

آی پی خود را تغییر دهید

ممکن است سایت مورد نظر شما آی ‌پی ‌های ایران را مسدود کرده باشد. برای دور زدن تحریم در این شرایط می‌بایست از روش‌های تغییر آی ‌پی استفاده کنید.

آی پی خود را تغییر دهید

ری استارت کردن دستگاه

روش دوم که بسیار متداول است، ری استارت کردن دستگاه است. پس شما از طریق یک وب‌سایت ابزار بررسی مطمئن شده‌اید که سایت مورد نظر تنها برای شما غیرقابل دسترس است و حتی با امتحان کردن یک مرورگر دیگر هم باز نتیجه یکسان بوده است. این بدان معنی بوده که مشکل از طرف شما است اما قطعا ارتباطی با مرورگرتان ندارد. پس یک بار دستگاه خود را خاموش و روشن یا ری استارت کنید. ری استارت مودم و تغییر DNS برای رفع ارور 503 نیز می تواند مفید باشد.

ری استارت کردن دستگاه

تماس با وب سایت مورد نظر

روش دیگر این است که مستقیما با مدیر سایت مورد نظر تماس بگیرید یا برایشان ایمیل بفرستید و این موضوع را به انها اطلاع دهید. اطلاعات تماس را می توانید با رفتن به شبکه های اجتماعی وب سایت مورد نظر پیدا کنید. اگر خطای ۵۰۳ توسط حمله انکار سرویس (DoS) ایجاد شده باشد، زمان خوبی برای تماس با یک ارائه دهنده خدمات میزبانی وب است تا ببینید  چه راه حلی برای جلوگیری از این اتفاق دارند.

تماس با وب سایت مورد نظر

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها