چطور مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ اپل را برطرف کنیم؟

چطور مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ اپل را برطرف کنیم؟

مشکل داغ شدن بیش از حد دستگاه تنها محدود به گوشی ها نیست، بلکه لپ تاپ هایی مانند اپل نیز این مشکل را تجربه کرده اند. اما چطور مشکل داغ شدن بیش از حد لپ تاپ اپل را برطرف کنیم؟

چرا لپ تاپ داغ می کند؟

تولیدکنندگان لپ تاپ در تلاش هستند تا محصول خود را روز به روز کوچک تر کنند تا وزن کمتری برای کاربر نهایی داشته باشد. به منظور دستیابی به این هدف، باید قطعاتی مانند مادربرد، هارد دیسک و غیره را کوچکتر و کوچکتر ساخت. آنها همچنین باید همه این قطعات را به یکدیگر نزدیکتر کنند. ریزپردازنده، مادربرد و دیسک سخت همه حرارت تولید می کنند. هرچه این اجزا نزدیکتر به یکدیگر باشند، گرمای بیشتری تولید می شود.

فن خنک کننده ای که  لپ تاپ ها احتیاج دارند تا این اجزا را خنک کنند، نمی تواند در چنین محدوده ای سخت کار کنند. این واقعیت را نیز اضافه کنید که محفظه برای فرار گرما کوچک و دشوار است و شما با مشکل داغ کردن بیش از حد لپ تاپ مواجه خواهید شد. هنگامی که کامپیوتر بیش از حد گرم می شود، می تواند آسیب ببیند. در اینجا چند نکته را باید بدانید که به شما کمک می کند لپ تاپ اپل تان را از گرمای بیش از حد دور نگهدارید.

چرا لپ تاپ داغ می کند؟

لپ تاپ را روی کوسن قرار ندهید

لپ تاپ خود را هرگز روی چیزهایی مانند کوسن یا بالش قرار ندهید. این ماده های نرم می تواند مانع نفوذ جریان هوا به ویژه در شیارهای ورودی فن شود و موجب بیش از حد گرم شدن رایانه شود. هنگام قرار دادن لپ تاپ روی هر سطحی مثلا روی میز همواره سطح بلند تری نظیر کتاب رازیر لپ تاپ قرار دهید تا جریان هوا ورودی و خروجی از لپ تاپ بیشتر شود. این کار لپ تاپ را خنک نگه می دارد.

وقتی که لپ تاپ در حالت بسته قرار دارد، هرگز چیزی را روی آن قرار ندهید. همچنین اگر لپ تاپ خود را به مدتی طولانی روشن می گذارید، بهتر است در فواصل زمانی به آن استراحت دهید تا زیاد داغ نشود. حرارت تولید شده می تواند میزان زیادی از باتری را تخلیه کند. بنابراین می توانید با شارژ مستقیم به پریز از آن استفاده کنید، چرا که داغ شدن باتری خود می تواند داغ شدن لپ تاپ را شدت بخشد.

لپ تاپ را روی کوسن قرار ندهید

لپ تاپ را خاموش کنید

گاهی برای خنک کردن لپ تاپ اپل نیاز است که آن را شات داون یا خاموش کنید تا خنک شود. به ویژه اگر به طور متناوب در طول روز از آن استفاده می کنید لازم است این کار را انجام دهید یا بازه های زمانی تعیین کنید که پس از سیو کردن پروژه لپ تاپ خود به خود خاموش شود. این کار موجب صرفه جویی در انرژی، کاهش تولید گرما و بهره وری بیشتر قطعات و اجزای لپ تاپ خواهد شد.

لپ تاپ را خاموش کنید

از فن های جانبی کمک بگیرید

اگر فکر می کنید که فن لپ تاپ شما به اندازه کافی برای خنک کنندگی دستگاه تان کافی نیست، بهتر است برای افزایش عمر لپ تاپ از فن استفاده کنید. فن های خنک کننده، برند و انواع مختلفی دارند، برای مثال تشک های خنک کننده لپ تاپ  نمونه های جدید تر فن لپ تاپ هستند که ضخامت کمی دارند و کم وزن هستند.

از فن های جانبی کمک بگیرید

لپ تاپ را به صورت خاموش در کاور بگذارید

اطمینان حاصل کنید که مک بوک خود را به صورت خاموش در کیف، کوله یا کاور ش قرار دهید. چرا که در غیر این صورت لپ تاپ در حالت آماده باش قرار دارد و خود کار کردن پردازنده موجب افزایش دما شده و با قرار گرفتن در کیف فضایی برای رد و بدل شدن هوا وجود ندارد و لپ تاپ به شدت داغ می شود و خطرناک است.

همچنین گرد و غبار زیر شیارهای لپ تاپ را تمیز کنید، گاهی غبار موجب مسدود شدن دریچه ها و مانع از کارکرد درست آنها می شود. شما می توانید یک تمیزکننده الکتریکی کوچک را برای تمیز کردن گرد و غبار این دریچه ها به کار بگیرید.

لپ تاپ را به صورت خاموش در کاور بگذارید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها