اخبار

دایناسورهای دندان قیچی اهل جنوب فرانسه هستند

دایناسورهای دندان قیچی اهل جنوب فرانسه هستند|کالاسودا

کالاسودا - دایناسورهای دندان قیچی اهل جنوب فرانسه هستند|کالاسوداکالاسودا_تقریبا ۷۰ میلیون سال پیش، نوعی از دایناسورهای دندان قیچی و گیاهخوار در جنوب فرانسه می زیستند . این موضوع تا کنون کشف نشده بود . اما به لطف تکنولوژی، باستان شناسان موفق به شناسایی این گونه دایناسورها شده اند .

گونه های دایناسورهای ۷۰ میلیون ساله دارای آرواره های  قیچی مانند و  عظیمی بودند که احتمالا  برای جویدن و خوردن برگ های سخت و فیبری درختان نخل باستان استفاده می شده .

این کشف تکنولوژیک  ممکن است به توضیح اینکه چگونه گونه های مختلف دایناسورهای گیاهی می تواند در اروپای ماقبل تاریخ اروپا وجود داشته باشد ، کمک کند .

بر اساس مقاله ای که این هفته در مجله Scientific Reports  چاپ شده است، ، جنوب فرانسه مامنی امن برای این گونه دایناسورها محسوب می شده است . این گونه بر اساس تخمین های مبتنی بر فناوری ۱۶ فوت طول داشته و یک فک بزرگ با یک شکاف طولانی ۸ اینچی دارد .

گروهی از دیرینه شناسان به رهبری پاسکال گودفریت ،در موسسه علوم طبیعی سلطنتی بلژیک نگاهی دقیق به این نوع دایناسور داشتند .

آنها متوجه شدند که دندانهای دندانه دار این دایناسور ، تقریبا دو اینچ طول  و دو و نیم اینچ  ارتفاع  دارد . یک سی تی اسکن حرفه ای و مدرن از فک این دایناسور نیز مشخص کرد ؛ اگر دهان این دایناسور از حدی مشخص باز تر شود می تواند بیش از ۲۵ متر ارتفاع را در خود جای دهد .

به نظر می رسد این گونه دایناسور ، بین ۸۴ تا ۷۲ میلیون سال پیش به اروپا سفر کرده اند و مامن اصلی آن ها اروپا نبوده است .

اما چرا این اکتشاف تا این حد مهم به نظر می رسد ؟

بر اساس گزارش هایی که پیش از این منتشر شده بود ، این نوع از دایناسورها، اغلب به علت دندان ها و آرواره های قیچی مانند خود ، به گوشتخواری شهرت داشتند ، اما اسکن های سه بعدی و فناوری های جدید تر مشخص کرد این گونه از دایناسورها ، به گیاهخواری علاقه داشتند .

این جا است که می توان استنباط کرد تکنولوژی در هر بخش از زندگی بشر نقشی حیاتی دارد . حتی اگر پای دایناسورها در میان باشد .

مطالب مرتبط

برو بالا