اخبار

درج تعاریف فناوری نانو در مرکز آمار ایران

کالاسودا -

کالاسودا – با درج برخی مفاهیم و عبارات مربوط به فناوری‌ نانو در فهرست مرکز آمار ایران، برداشت مشترک از مفاهیم و اصطلاحات نانو در سطح ملی و برای تمامی سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها فراهم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با همکاری سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، پژوهشکده‌ مطالعات فناوری و ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری‌ نانو به عنوان متولی تهیه آمار و داده‌های حوزه‌ فناوری‌  مفاهیم و عبارات مربوط به فناوری‌ نانو در فهرست مرکز آمار ایران درج شد.

با قرار گرفتن برخی مفاهیم فناوری‌ نانو در فهرست مرکز آمار، مطالعات آماری این فناوری در کشور وارد فصل جدیدی شد. مفاهیم گواهینامه‌ نانومقیاس، نشان نانونماد، کالای فناوری‌ نانو، خدمت فناوری‌ نانو، کارگاه فناوری‌ نانو، ابزار فناوری‌ نانو، فناوری‌ نانو و نانومواد در ویرایش جدید «تعاریف و مفاهیم استاندارد آماری برای استفاده در طرح‌ها و گزارش‌های آماری» درج شد.

مرکز آمار ایران، همگام با توسعه‌ فناوری‌ نانو در کشور، اقدام به درج این مفاهیم در فهرست مفاهیم مورد استفاده این مرکز، کرده ‌است. قرار گرفتن این عبارات و مفاهیم در فهرست مرکز آمار، ضمن ایجاد برداشت مشترک از مفاهیم و اصطلاحات نانو، مقایسه‌پذیری داده‌ها و آمار حوزه‌ی فناوری‌ نانو را در سطح ملی و برای تمامی سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌ها فراهم می‌کند.

تعاریف درج شده در فهرست مرکز آمار به قرار ذیل است:

نانوماده؛ ماده‌ای که هر یک از ابعاد خارجی، ساختار داخلی یا ساختار سطحی آن، نانومقیاس است. نانومقیاس: محدوده اندازه تقریبیnm ۱ تا nm ۱۰۰ است.

ابزار فناوری نانو؛ ابزاری که برای سنجش مستقیم یا غیر مستقیم اندازه در محدوده‌ی نانومقیاس یا سنجش مشخصه‌ها، دستکاری یا ساخت نانوماده استفاده می‌شود و دارای گواهینامه نامه نانومقیاس است.

خدمت فناوری نانو؛ خدمتی که برای ارائه‌ی آن از فناوری نانو استفاده می‌شود و دارای گواهی نانومقیاس است.

فناوری نانو؛ استفاده از دانسته‌های علمی در دستکاری و کنترل ماده، غالباً در نانومقیاس برای بهره برداری از پدیده‌ها و خواص وابسته به ساختار و اندازه است. این خواص، متمایز با خواص اتم‌ها و مولکول‌های منفرد و غیر قابل برون‌یابی (استنتاج) از شکل توده‌ی همان ماده هستند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا فناورانه زندگی کنید

موتورولا برای افزایش فروش گوشی خود دست به اقدام جالبی زد
حافظه فضانوردان ضعیف می شود ؟
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
برو بالا