دریافت حق ثبت اختراع فناوری تشخیص چهره توسط Clearview AI

Clearview AI،

کمپانی Clearview AI، با ارائه‌ی سیستم تشخیص چهره بحث‌برانگیز که از شبکه‌های اجتماعی برای بزرگ کردن پایگاه داده‌ی خود استفاده کرده و از تصاویر کاربران در این شبکه‌ها بهره می‌برد؛ مورد انتقاد قرار گرفته است و اکنون در آستانه دریافت حق ثبت اختراع برای این فناوری است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از cnet، این خبر در حالی منتشر شد که سیستم‌های تشخیص چهره علیرغم فقدان قوانین استاندارد در مورد شرایط استفاده از آن‌ها، روز به روز گسترده‌تر می‌شوند.

این کمپانی روز شنبه اعلام کرد که اداره‌ی ثبت اختراع ایالات متحده اعلامیه‌ای را برای آن ارسال کرده است و از Clearview خواسته بعد از پرداخت هزینه‌های اداری می‌تواند حق ثبت اختراع خود را دریافت نماید.

سیستم تشخیص چهره‌ی Clearview AI، که توسط آژانس‌های قانونی از جمله FBI و وزارت امنیت داخلی استفاده می‌شود، به دلیل پایگاه داده‌های بزرگ تصویری خود که از طریق جستجو در شبکه‌های اجتماعی و استفاده از تصاویر افراد بدون رضایت تغذیه می‌شود؛ مورد انتقاد قرار گرفته است.

این شرکت اعلام کرده تصاویر جمع‌آوری شده، پابلیک هستند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها ممنوعیتی ندارد.

این رویکرد Clearview باعث شده که فیس‌بوک، توئیتر و …. نامه‌هایی برای توقف فعالیت این کمپانی صادر کنند.

مقامات استرالیا، بریتانیا و کانادا نیز از این کمپانی به دلیل نقض حفظ حریم خصوصی انتقاد کرده‌اند.

به طور کلی سیستم‌های تشخیص چهره به دلیل عدم دقت مورد انتقاد قرار گرفته‌اند که در برخی موارد باعث می‌شود افراد به صورت اشتباهی دستگیر شوند.

مهم‌تر از همه سیستم‌ها در تشخیص افراد رنگین پوست و زنان با مشکل مواجه شده‌اند.

علاوه بر این مردم نگرانند از این سیستم‌ها برای نظارت بر تظاهرات سیاسی و اعتراضات استفاده شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها