دستگیری سه هکر در انگلیس و ایرلند

سه مظنون در هک سایبری یکی از مهم ترین بانک‌های مالت، بانک والتا ( Bank of Valletta ) دستگیر شدند. مظنونین از این پول برای خرید ساعت های رولکس به همراه یک جگوار و یک آئودی A5 استفاده کردند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از زد دی نت، پلیس انگلیس دیروز سه فرد را دستگیر کرد که به عقیده آنها در هک شدن فوریه 2019 بانک والتا ( Bank of Valletta ) به اختصار BOV یکی از بزرگترین بانک‌های مالت دست داشته اند.

افسران آژانس جنایی ملی (NCA) دو مرد ، 22 و 17 ساله را در لندن را دستگیر کردند و مظنون سوم ، یک مرد 39 ساله در بلفاست ، ایرلند شمالی بود. این سه نفر به اتهام پولشویی دستگیر شدند. در زمان نوشتن ، مشخص نبود که آیا این سه نفر دزدی سابیری از بانک والتا BOV را سامان دهی کردند، یا فقط به هکرها کمک می کردند تا وجوه سرقت شده را جا به جا کنند.

هک  بانک والتا

هک سایبری بانک والتا در 13 فوریه 2019 اتفاق افتاد. هکرها با استفاده از بدافزارهای ایجاد شده روی سرورهای داخلی این بانک، 13 میلیون یورو (14.7 میلیون دلار) از سیستم های داخلی این بانک به حساب های انگلستان، آمریکا، جمهوری چک و هنگ کنگ انتقال دادند.

در طی 30 دقیقه پس از کشف عملیات غیرمجاز، بانک همه شعب خود را بست. سیستمهای خودپرداز و فروش خود را به همراه وب سایت و سرورهای بانکداری الکترونیکی خود غیرفعال کرد. سپس بانک بلافاصله برای معکوس کردن معاملات غیرمجاز با شرکای بانکی خود تماس گرفت. البته هرگز آشکار نشد چه مقدار از وجوه سرقت شده بانک برگشت داده شده است.

براساس گزارش NCA انگلستان ، حدود 800000 پوند (950،000 یورو / 1 میلیون دلار) به حسابهای بانکی این سه مظنون منتقل شده است.

طی چند ساعت از دریافت وجوه دزدیده شده ، و قبل از آنکه BOV بتواند معامله را معکوس کند ، شورای امنیت ملی اعلام کرد که سه مظنون یک سری کارتهای پرداخت و برداشت پول نقد را به مبلغ 340،000 پوند (340،000 یورو / 445،000 دلار) انجام دادند.

NCA در بیانیه مطبوعاتی گفت: “این برداشت ها شامل خرید از  فروشگاههای رده بالا مانند Harrods و Selfridges در لندن بوده که  حدود 110،000 پوند برای ساعت‌های رولکس در یک فروشگاه در لندن و همچنین خرید Jaguar و Audi A5 از نمایندگی های اتومبیل پرداخت کرده بودند.”

علاوه بر این سه نفر دستگیر شده، پلیس بریتانیا گفت که در حال بازجویی از یک نفر چهارم با اصلیت لندنی است و در این راستا ممکن است مظنونین دیگری نیز وجود داشته باشد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها