اخبار

دوربین هایی با رزولوشن بالا با فناوری ایزوسل پلاس

کالاسودا - کالاسودا – سامسونگ به تازگی فناوری جدید خود به نام ایزوسل پلاس (ISOCELL Plus) را معرفی کرد.

فناوری ایزوسل پلاس شفافیت رنگ ‌ها را ارتقا داده و در عین حال حساسیت به نور را هم تا ۱۵ درصد بهتر می‌کند. این فناوری به حسگرهای نور امکان می‌ دهد پیکسل ‌هایی با اندازه ۰.۸ میکرومتر و حتی کوچک ‌تر را ایجاد کنند بدون آنکه کوچکترین افتی در عملکرد آنها ایجاد شود. به این ترتیب فناوری ایزوسل پلاس به بهترین راه‌ حل ممکن برای تولید دوربین ‌هایی با رزولوشن فوق ‌بالا تا بیش از ۲۰ مگاپیکسل تبدیل شود.

همچنین این فناوری به حسگرهای تصویر CMOS امکان می‌دهد تا نور بیشتری را جذب کرده و به این ترتیب شفافیت رنگ‌ ها و حساسیت دوربین در برابر نور افزایش پیدا می ‌کند. به این ترتیب کاربران گوشی‌ های هوشمند می‌ توانند انتظار عکس ‌هایی شفاف ‌تر و دقیق ‌تر را در محیط‌ هایی داشته باشند که از نظر نور شرایط مناسبی ندارند.

ایزوسل یک مانع فیزیکی بین پیکسل ‌های همجوار ایجاد کرده و به این ترتیب مانع درهم آمیختگی رنگ‌ ها شده و ظرفیت تولید رنگ را تا حد قابل توجهی افزایش می ‌دهد. این فناوری باعث می ‌شود در مقایسه با طراحی حسگرهای تصویر معمولی با نوردهی پشت (BSI)، هر پیکسل بتواند نور بیشتری را نگه داشته و به این ترتیب کیفیت تصویر را تا حد زیادی ارتقا دهد.

اما اکنون و با معرفی ایزوسل پلاس، فناوری تفکیک پیکسل‌ ها از طریق بهینه ‌سازی معماری پیکسل، به سطحی جدید ارتقا پیدا می‌کند. در ساختار کنونی پیکسل‌ ها، شبکه‌ های فلزی روی فوتودیودها ایجاد می شود که مانع تداخل پیکسل ها می ‌شود، البته این کار همزمان موجب افت اپتیکال هم می‌شود زیرا فلز معمولا بخشی از نور ورودی را منعکس و یا جذب می‌کند.

 فناوری جدید ایزوسل پلاس سامسونگ این مانع فلزی را با یک مواد جدید جایگزین کرده است که توسط شرکت فوجی‌فیلم تولید شده و به این ترتیب افت اپتیکال و انعکاس نور به حداقل می‌رسد.

در همین راستا بن کی‌‌هور معاون مدیر بخش بازاریابی نیمه‌ هادی‌ ها در شرکت سامسونگ می گوید: ما از طریق همکاری نزدیک‌ با فوجی ‌فیلم که از پیشگامان صنعت فناوری‌ های تصویربرداری و اطلاعات است، توانستیم مرزهای فناوری حسگر تصویر CMOS را بیش از پیش جابجا کنیم. ایزوسل پلاس نه تنها امکان تولید حسگرهایی با رزولوشن فوق زیاد و پیکسل‌ هایی با ابعاد بسیار کوچک را می‌ دهد بلکه عملکرد حسگرهای با پیکسل ‌های بزرگتر را هم تقویت می‌ کند.

فناوری ایزوسل پلاس سامسونگ برای اولین بار در کنگره جهانی موبایل در شانگهای معرفی شد. این کنگره در روزهای ۶ تا ۸ تیرماه برگزار شد.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا