دی لایت در خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟

0
1177
دی لایت در خودرو چیست و چه کاربردی دارد ؟

شرکت های مختلف تولیدکننده خودرو از چراغ روز یا چراغی موسوم به دی لایت در محصولات خود استفاده می کنند. اما این چراغ چیست و شاید از خود سوال کنید که آیا در طول روز نیاز به چراغ حس می شود یا خیر. در ادامه با کاربرد دی لایت در خودرو آشنا خواهید شد. پس با این مقاله در کالاسودا همراه باشید.

دی لایت در خودرو چیست؟

بعضی از خودروهای جدید مجهز به نوعی از چراغها به نام چراغ روشنایی در روز هستند و شركتهای مختلف در معرفی و رونمایی از خودروهایشان تاكید زیادی دارند كه خودرو مجهز به این نوع تكنولوژی باشد البته استفاده از این چراغ ها از سال های قبل در كشورهایی همچون آمریكا،آلمان و انگلیس مورد استفاده قرار می گرفت. این چراغ ها به صورت دستی خاموش نمی شوند و به سیم کاری داخلی خودرو متصل هستند. البته نیاز نیست نگران مصرف برق آنها باشید چرا که لامپ های LED که برای دی لایت مورد استفاده قرار می گیرند مصرف برق پایینی دارند. اهمیت این چراغ ها به حدی است که در کشورهای حوزه اسکاندیناوی استفاده از این فناوری برای خودروسازان اجباری شده است.

دی لایت در خودرو چیست؟

کاربرد دی لایت

بسیاری از کشورها که آب و هوایی خاص و مه آلود دارند از رانندگان می خواهند که چراغ روز آنها همیشه روشن باشد تا خطر تصادفات رانندگی را به حداقل برساند. اما در کشورهای دیگر نیز استفاده از این چراغ ها در خودروها بیشتر شد تا خطر تصادفات رانندگی را کاهش دهد.

چرا که در کشورهایی مانند آمریکا خبری از هوای مه آلود و شرایط خاص آب و هوایی نبود؛ بنابراین آنها چاره کار را در استفاده از دی لایت یا روشنایی در روز به منظور جلب توجه بیشتر عابران و دیگر رانندگان دیدند.در این روش چراغ ها به طور خودکار یا دستی پس از روشن شدن خودرو به کار می افتند و با نور پایین توجه سایرین را به خودروی عبوری جلب می کنند. حتی این کشور قوانینی به جریان انداخت که رانندگانی که به طرز مستمر از این سیستم استفاده می کنند حق بیمه کمتری پرداخت کنند. این امر موجب تشویق رانندگان به استفاده از این سیستم و کاهش تصادفات می شود.

بنابراین کاربرد دی لایت جلب توجه عابر پیاده و راننده های دیگر به خودروی در حال عبور و رعایت كردن مسائل ایمنی و فاصله با خودروی مورد نظر است. تحقیقات نشان داده است كه استفاده از چراغ های روشنایی در روز می تواند تصادف هایی كه به علت عدم توجه راننده ها به خودروهای عبوری است را تا حد زیادی كاهش دهد. بررسی ها نشان می دهد در آب و هوا ی عادی  به جز آب و هوای مه گرفته و ابری هم این چراغ ها می توانند ریسک تصادف را کاهش دهند ضمن آنکه با توجه به وارداتی بودن این خودروها امکان تغییر در سیستم برقی آن ها وجود ندارد و لزومی هم به این کار نیست. بنابرای چراغ های دی لایت را می توان یکی از اجزای مهم در جلوگیری از تصادفات رانندگی دانست.

کاربرد دی لایت

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از