ربات هوشمند جدید در ارتش

ارتش ایران امروز از یک ربات هوشمند نظامی دیگر رونمایی کرد تا در مواقع ضروری از آن بهره مند شود.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، ارتش رباتیک ایران از سال ۹۴ رشد روز افزون یافته و در این چند سال از ربات های ویژه و کارآیی رونمایی شده است. امروز نیز ارتش از یک ربات هوشمند نظامی جدید به نام ربات حیدر رونمایی کرد.

این ربات ۶ چرخ دارد و می تواند به حمل بار بپردازد. چرخش ۳۶۰ درجه و تشخیص موانع عبوری از دیگر قابلیت های این ربات است. بر روی این ربات تیربار نصب شده و قابلیت هدفگیری و شلیک خودکار به سمت اهداف را دارد.

اما پیش از این نیز ربات های نظامی مختلفی از سوی ارتش رونمایی شده بود. از جمله این ربات ها می توان نذیر را نام برد.

نذیر اولین ربات نظامی ایران است ربات نذیر که تا حدود ۲ کیلومتر شعاع عملیاتی داشت و به روی سیستم خودران ۴*۴ پیاده شده بود. این ربات قابلیت حمل ۶۰۰ کیلو بار را داشت که می‌توانست در انواع عملیات شناسایی و تدافعی و حتی تهاجمی مورد استفاده قرارگیرد.

این ربات ها همگی چندین ویژگی مشترک دارند به این گونه که در اکثر ربات‌ها سیستم کنترل از راه دور تعبیه می‌شود. این سیستم در ربات های نظامی هزینه کمتری دارد و با ایجاد شعاع گستره عملیاتی، اپراتور ربات می‌تواند شرح وظایف آن را به‌راحتی انجام دهد.

این در حالی است که سیستم‌های هدایت و کنترل کمکی به ربات اضافه می‌شوند تا در کنترل ربات به اپراتور کمک می‌شود. در آپشن های جدید ربات ها نوع سیستم های هدایت و کنترل کمکی با یکدیگر فرق دارند و اصول دیگر مشترک هستند. سیستم های هدایت و کنترل کمکی به کار گرفته شده در ربات های نظامی به این گونه است که به عنوان مثال زمانی که بنا به دلایلی ارتباط اپراتور با ربات قطع می‌شود، سیستمی در ربات فعال می‌شود تا بتواند به طور خودکار به مختصات از پیش تعیین شده‌ رجعت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار