رشد ۱۰ برابری فناوری فضایی در ۶ سال

0
76

فناوری فضایی در ایران در ۶ سال آینده ۱۰ برابر رشد خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، فناوری فضایی در ایران در حال گسترش است و پیش بینی شده که این رشد و توسعه تا ۶ سال آینده ۱۰ برابر خواهد بود.

این فناوری این روزها برای حل مشکلات بحرانی در کشور به کار گرفته می شود و این فناوری توانسته برای ارتباط رسانی بیش از ۴۰ هزار روستا و ۶۰ هزار آبادی از طریق ماهواره های مخابراتی اقدام کند و اخیرا بیش از ۱۰۰۰ روستای جدید به این مجموعه اضافه شده است.

اما سازمان فضایی ایران معتقد است که اقتصاد فضایی باید حداقل یک و نیم میلیارد دلار از سهم اقتصاد را داشته باشد و بیش از ۲۵ نقطه مداری به نام ایران به ثبت رسیده و در صورتی که کنسرسیوم های ماهواره ای شکل بگیرند می توان از این ظرفیت استفاده کرد.

این در حالی است که حالا صنعت فضایی ایران می خواهد دست بخش خصوصی را نیز در این صنعت بیش از بخش دولتی باز کند. در همین زمینه گفته شده که اولین اقدام برای عدم تصدی‌گری دولت در صنعت مخابرات ماهواره ای در کشور تصویب پروانه اپراتور ماهواره های مخابراتی بود که این مهم با همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان تنظیم مقررات و با حمایت وزارت ارتباطات انجام شد. همچنین این امکان فراهم شده که صندوق توسعه ملی ۸۰ درصد وام ۸ ساله این اپراتور را تضمین کند.

همچنین، امروز اعلام شده که در هفته‌های آینده با ابلاغ وزارت ارتباطات، شرکت‌های بزرگ دولتی و خصوصی مانند مپنا و مگفا (مرکز گسترش فناوری اطلاعات) پروانه‌های اپراتوری ماهواره‌های مخابراتی را دریافت کنند و به این ترتیب اولین اپراتور ماهواره‌های مخابراتی در کشور شکل خواهد گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از