اخبار

رمز گشایی از پرسش بر انگیز ترین رویداد این روزها

کالاسودا - رمزگشایی از ماجراهای مختلف به ویژه اگر به دنیای حوادث یا خبرهای اجتماعی مرتبط باشد، کار سختی نیست. اما رمزگشایی رجیستری، این روزها بی شباهت به رمز گشایی از کدهای تخصصی مایکروسافت نیست.

در ادامه این گزارش قصد داریم به شکل پرسش و پاسخ برخی از سوالات متداول کاربران را در خصوص رجیستری مطرح کنیم و در نتیجه از این موضوع رمزگشایی کنیم :

نخستین پرسش در مورد رجیستری این است که از کجا شروع شده است ؟

رجیستری  طرحی است که نخستین بار در اواسط سال ۸۵ در کشورمان اجرایی شد. اما به دلیل اشکالات فراوانی که داشت، در اوایل سال ۸۶ متوقف شد. این طرح سال هاست که در مرحله آزمایشی قرار دارد و بارها اجرایی شده و به دلیل مشکلات فنی متوقف شده است.

هدف اصلی رجیستری چه بوده و اساسا رجیستری به دنبال چیست ؟

هدف اصلی طرح رجیستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی های هوشمند است. از آنجایی که درصد بالایی از گوشی های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می شوند، طرحی به نام رجیستری اندیشیده شده تا با این موضوع مقابله شود. در این طرح، تنها گوشی های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشور شده اند، فعال خواهند شد.

کاربران گوشی های موبایل پس از اجرای طرح رجیستری، هنگام خرید یک گوشی موبایل، باید دقت زیادی داشته باشند. تهیه گوشی موبایل در کشورمان پس از اجرای طرح رجیستری، باید فقط از نمایندگی های معتبر انجام شود.

کاربران فعلی گوشی های هوشمند با مشکل مواجه می شوند؟

پاسخ منفی است. با اجرای طرح رجیستری، کسانی که پیش از اجرای رسمی طرح، گوشی موبایلی را خریداری کرده و سیم کارت در آن قرار داده اند، با مشکلی مواجه نخواهند شد. طرح رجیستری، در ارتباط با گوشی هایی است که پس از اجرای طرح، روشن نشده اند و سیم کارت های ایرانی در آنها قرار نگرفته است.

تکلیف برندهای بدون نمایندگی در ایران چیست؟

یکی از سوالات اساسی کاربران در مورد طرح رجیستری، تکلیف برندهایی از گوشی های موبایل است که حضور رسمی در ایران ندارند و فاقد نمایندگی هستند. مطمئناً کاربران زیادی از دارندگان برند اپل در کشورمان، این نگرانی را دارند که پس از طرح رجیستری، برای تهیه یک دستگاه آیفون جدید باید چه کار کنند؟

برای این کاربران نیز راه حلی اندیشیده شده. کاربران محترمی که قصد تهیه گوشی های موبایل از برند اپل را دارند، باید آیفون های اپل را از شرکت های وارد کننده رسمی محصولات اپل به ایران از طریق گمرک کشورمان تهیه کنند. یکی از شرکت های وارد کننده رسمی محصولات اپل به ایران از طریق گمرک، گروه توسعه و سرمایه گذاری آروند است. با تهیه محصولات اپل از این شرکت، نگرانی بابت طرح رجیستری برای کاربران وجود نخواهد داشت.

تکلیف مسافران خارجی و یا گوشی های هدیه چیست؟

بنابراین اگرچه گفته قاسم خورشیدی – سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز – تاخیر در اجرای رجیستری در هر روز،سه میلیارد تومان درآمد نصیب قاچاقچیان می‌کند که سالانه به بیش از هزار میلیارد تومان می‌رسد و به همین میزان زیان به دولت و کشور وارد می‌شود، اما واعظی به منتقدان عدم اجرای رجیستری اینگونه پاسخ داد: سال‌هاست بیش از ۹۷ درصد گوشی‌های کشور از طریق قاچاق وارد می‌شوند. اگر این رویه چند ماه دیگر هم رخ دهد اتفاقی نمی‌افتد، اما به هر صورت لازم است طرح رجیستری به شکل درست اجرا شود. ما اجرای نهایی آن را زمانی آغاز می‌کنیم که شکست سوم رخ ندهد و از سوی دیگر نارضایتی مردم هم پیش نیاید.

تعرفه های گمرکی اضافه می شوند ؟

حمیدرضا دهقانی‌نیا – مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز – درباره امکان افزایش تعرفه‌های گمرکی همزمان با اجرای رجیستری گفته بود: تعرفه‌های گمرکی تغییری نکرده و در حد همان پنج درصد قبلی باقی می‌ماند. جهرمی نیز درباره افزایش قیمت گوشی‌ها پس از وارد شدن از مبادی قانونی و اضافه شدن هزینه‌ی ارزش افزوده و گمرک بیان کرده بود: از گوشی‌های قاچاق هم ۹ درصد ارزش افزوده گرفته می‌شود و تنها پنج یا شش درصد تعرفه گمرک است که به گوشی‌هایی که از مبادی رسمی وارد می‌شوند، اضافه خواهد شد.

البته در روزهای اخیر علی‌رغم تلاش برای عدم افزایش قیمت گوشی، شاهد افزایش یک تا ۲۰ درصدی بودیم که براساس قوانین حمایت مصرف‌کنندگان و اظهارات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، به معنای افزایش غیرمتعارف است و باید از طرف سازمان‌های متصدی تنظیم بازار مورد بررسی قرار گیرد.

تکلیف گوشی‌های در انبار مانده چه می‌شود؟

بر اساس برخی گزارش ها ، اگر تا پیش از زمان اجرای رجیستری سیم‌کارتی در آنها فعال نشده باشد،ماجرای رجیستری در موردشان  صدق نمی‌کند و این گوشی‌ها نمی‌توانند به سیستم مخابراتی کشور متصل شوند. این موضوع علاوه بر افزایش قیمت گوشی، مشکلات دیگری را نیز به همراه داشته است. زیرا فروشندگانی که انبارهایی مملو از گوشی‌های قاچاق دارند، تنها راه فرار از رجیستری را باز کردن بسته اصلی گوشی‌های آکبند و قرار دادن سیم‌کارت، پیش از فروش می‌دانند.

این مساله نیز به نوعی موجب تضییع حقوق مصرف‌کنندگان‌ می‌شود. در حالی که تا پیش از این، باز نشدن بسته اصلی گوشی یکی از مزایای آن محسوب می‌شد و حتی در شرایطی برخی از فروشندگان هزینه‌ای مازاد برای اطمینان کاربران به آکبند بودن گوشی دریافت می‌کردند، اکنون اگر فروشندگان با جای‌گذاری سیم‌کارت اقدام به فعال‌سازی آنها نکنند، گوشی‌ها عملا رجیستر نشده و در شبکه مخابراتی ثبت نخواهند شد.

بنابراین به نظر می‌رسد این موضوع به ضرر مصرف‌کننده است. زیرا اگر بخواهد مانند گذشته به باز نشدن گوشی اصرار داشته باشد، در شرایطی که بیشتر گوشی‌هایی که اکنون در بازار هستند از مبادی غیررسمی وارد شده و قاچاق محسوب می‌شوند، گوشی مربوطه پس از خرید فعال نخواهد شد. از طرف دیگر اگر گوشی مد نظر خود را با شرط فعال شدن خریداری کند، بدین معناست که این گوشی یک بار از بسته خود خارج شده، سیم‌کارت درون آن قرار گرفته و اکنون به عنوان گوشی نو و رجیسترشده عرضه می‌شود.

ماجرا قاچاق کالا و رجیستری چیست ؟آیا رجیستری طرح مبارزه با قاچاق است ؟

گفته می‌شود ۹۰ درصد از ۹ میلیون موبایل وارداتی کشور قاچاق است و عوارض ۱۵ درصدی آنها دریافت نمی‌شود که این موبایل‌ها جمعا چیزی حدود ۶۲۵ میلیون دلار ضرر را برای دولت به همراه دارند و درآمد قاچاق تلفن‌همراه در کشور از مجموع بودجه دو وزارتخانه بیشتر است. بنابراین در این که طرح رجیستری موبایل به‌طور قطع باید اجرا شود هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد اما از سوی دیگر اوضاع نباید به گونه‌ای پیش رود که در نهایت هیچ نهادی مسوولیت کار را بر عهده نگیرد و سرانجام دود اجرایی نشدن یا ناقص اجرا شدن این طرح همچون بسیاری از طرح‌ها و تصمیم‌گیری‌های الکن دیگر به چشم مصرف‌کننده و کاربر نهایی برود.

چرا سامسونگ دیرتر از بقیه رجیستری می شود ؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اعتراض کاربرانی که در شبکه اجتماعی توئیتر مدعی شده اند که دولت با تعویق اجرای طرح رجیستری برای برند سامسونگ، به این برند باج داده است، پاسخ داد.

تاکنون ۵ برند شامل آیفون، موتورولا، بلک بری، گوگل پیکسل و ال جی به ترتیب در لیست برندهای مشمول رجیستری قرار گرفتند و با وجودی که گفته شده بود برندهای اصلی که بیشترین سهم از بازار را در اختیار دارند، تا پایان سال به این طرح افزوده می شوند اما، روز گذشته رگولاتوری از برنامه رجیستری از ۱۹ اسفندماه امسال برای ۴ برند هواوی، سونی، تکنو و نوکیا تا پایان امسال خبر داد. براین اساس نام سامسونگ که بیشترین سهم از بازار موبایل ایران را در اختیار دارد، در این دسته بندی دیده نمی شود.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در توئیتر خود گفت: به دلیل سهم ۵۰ درصدی «سامسونگ» در بازار، لزوم تثبیت شرایط در روزهای پایانی سال و نیز جلوگیری از تاثیرات منفی بر مصرف کننده نهایی، اعمال طرح رجیستری برای این نشان تجاری به بعد از تعطیلات نوروزی موکول شد.

این موضوع واکنش برخی کاربران در این شبکه اجتماعی را به همراه داشت و کاربران در صفحه وزیر ارتباطات نسبت به این تصمیم اعتراض کرده و آن را دادن باج به سامسونگ عنوان کردند.

کاربران معتقدند که استثنا قائل شدن برای رجیستری سامسونگ و موکول کردن آن به بعد از نوروز، ممکن است با تاریخ پیش فروش و عرضه جدیدترین مدل این برند یعنی «گلکسی اس ۹ » ارتباطی داشته باشد و یا حداقل ایجاد شبه می کند. چرا که این مدل قرار است ۱۱ اسفندماه پیش فروش و از ۲۵ اسفند به بازار بیاید.کاربران توئیتر خطاب به وزیر ارتباطات، این تصمیم را باج به سامسونگ عنوان کردند تا فروش شب عید را از دست ندهد.

در این باره وزیر ارتباطات گفت: «نه اینطور نیست. این تغییر نیازمند نظارت بیشتر است و چون مجموعه های مختلف با آغاز تعطیلات در محل کار حاضر نیستند، نظارت بر بازار مشکل خواهد شد و ممکن است سودجویان قیمت را ناگهانی بالا ببرند؛ شبیه آنچه در ابتدای طرح رجیستری رخ داد.»[

آذری جهرمی افزود: « تعویق دو هفته‌ای به دلیل مراعات حقوق مصرف کننده نهایی است»

قوانین گمرک مخرب هستند یا سازنده ؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی گمرک ایران ؛ واردات گوشی تلفن همراه توسط مسافران مشمول ۴ درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی است که بر اساس بخشنامه مرکز واردات گمرک ایران سود بازرگانی دو برابر محاسبه می شود . علاوه بر این ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد عوارض هلال احمر نیز توسط گمرک ایران اخذ می گردد که مجموع حقوق و عوارض گمرکی واردات گوشی تلفن همراه مسافری ۱۶ درصد محاسبه و در سرویس مسافری گمرکات اخذ و اطلاعات شناسه بین المللی گوشی تلفن همراه (IMI) در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی توسط ماموران گمرک جهت فعال سازی ثبت می گردد .

بنابراین گزارش ؛ مسافرینی که به کشور وارد می شوند در صورتی که خارج از کشور گوشی تلفن همراه خریداری کرده باشند ، موظف هستند تلفن همراه خود را در بدو ورود به گمرک محل ورود خود اظهار کنند.

 

بر این اساس گمرک ایران با رعایت مقررات مسافری و لحاظ کردن شرایط غیر تجاری صرفا یک دستگاه تلفن همراه، با اخذ حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض متعلقه مراتب اظهار ذی نفع را در سامانه مسافری از طریق گزینه ثبت اطلاعات وارد کرده و سپس از آیکون مقابل هر رکورد ثبت شده نسبت به درج اطلاعات شناسه IMEI و مبالغ عوارض مربوطه اقدام می کنند.

در صورت عدم اظهار تلفن همراه و عدم پرداخت حقوق ورودی و درج موارد فوق در سامانه مذکور در هنگام ورود به کشور امکان رجیستری تلفن همراه وجود نخواهد داشت و مسئولیت آن با مسافر اس

در وب سایت رسمی گمرک نیز می خوانیم  :

«متقاضی گرامی، صرفا مسافرانی که در فرجه ی ۳۰ روزه بعد از ورود به کشور اقدام به ورود اطلاعات صحیح گوشی تلفن همراه خود کرده اند توسط وزارت صنعت و معدن و تجارت فعال خواهند شد و در صورت عدم رعایت بند فوق با وجود ورود اطلاعات و پرداخت عوارض گوشی تلفن همراه علاوه بر آنکه مبلغ پرداختی مسترد نمی گردد تجهیزات فعال سازی نخواهد شد. نتیجه این بررسی توسط سامانه همتا به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد.»

 با عضویت در کانال تلگرام کالا سودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا