روزگار سخت فین تک در ایران

0
95

فین تک یا همان فناوری مالی در ایران هنوز نتوانسته به جایگاه اصلی خود برسد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، وزارت امور اقتصادی و دارایی که بیشترین ارتباط با فین تک را در ایران دارد معتقد است این فناوری هنوز به جایگاه مد نظر خود نرسیده است.

فین تک چیست؟

فین‌تک یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک یک صنعت در فضای اقتصادی است و به شرکت هایی اتلاف می شود که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی)، حذف بروکراسی‌ها و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی و توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی از جمله اهداف فین تک ها تلقی می شوند.

پرداخت، پول و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین، ولث‌تک یا کسب‌وکارهای فناوری مربوط به بورس و سرمایه‌گذاری، مدیریت مالی شخصی، قرض دادن و تأمین سرمایه جمعی، انتقال بین‌المللی پول یا رمیتنس‌ها، بانکداری روزمره و بانک‌های بدون شعبه، اینشورتک یا کسب‌وکارهای فناوری بیمه و رگ‌تک یا کسب‌وکارهای مربوط به قانون‌گذاری زیرشاخه های فین تک محسوب می شوند.

فین تک در ایران

در ایران در تمامی زیرشاخه‌های فین‌تکاستارتاپ‌های شاخصی فعالیت می‌کنند. ضوابط فعالیت فین‌تک‌های پرداختی با نام پرداخت یاران در مهر ۹۶ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده و  انجمن فین‌تک یکی از تشکل‌های تأثیرگذار در به رسمیت شناخته شدن کسب و کارهای فین‌تک در ایران تلقی می شود.

در ایران روزانه هزاران میلیارد تومان تراکنش اینترنتی انجام می شود که نشان از ۱۰ برابر شدن تراکنش فین تک ها در کشور در یک سال گذشته دارد. گسترش این تراکنش ها در زمینه همکاری فین تک ها با نهادهای مختلف نیز تاثیر گذار بوده است. در این رابطه اعلام شده که تمام بانک ها که بخشی از اقتصاد سنتی بودند و ساختمان می خریدند، امروز فین تک می خرند. همچنین، امروز شرکت های بیمه نیز به سمت فروش آنلاین بیمه رفته اند و می خواهند با فین تک ها بیمه نامه بفروشند.

روزگار سخت فین تک در ایران

اما وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران به عنوان نهاد مرتبط با فین تک معتقد است که روند رشد کنونی فین تک‌ها با چشم انداز بسیار فاصله دارد. یکی از دلایل فاصله با اهداف، کارکرد اصلی دستگاه هاست.

این نهاد اعلام کرده که وزارت اقتصاد که در حوزه بورس، مالیات، گمرک و بیمه هنوز مشخص نیست تا چه حد فعالیت در زمینه فین تک انجام داده اند.باید زمینه را چنان هموار کنیم که سرعت فین تک‌ها بیشتر و خلاقیت طراحان بیشتر شود. باید در این زمینه تقسیم کار بر اساس تخصص‌ها صورت بگیرد تا بتوانیم در حوزه فین تک‌ها موفق عمل کنیم.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها