روشن شدن چراغ چک موتور خودرو چه مفهومی دارد؟

روشن شدن چراغ چک موتور خودرو چه مفهومی دارد؟

ممکن است در حین رانندگی متوجه روشن شدن چراغ چک خودروتان شده و نگران شوید. روشن شدن چراغ چک موتور خودرو می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. البته زمانی که چراغ چک خودرو شما روشن می‌شود؛ نیازی نیست در کنار جاده توقف کرده و به امداد زنگ بزنید. کافی است با روشن شدن چراغ چک خودرو ، در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه کرده و خودروتان را بررسی کنید. درصورتی‌که به‌طورکلی این هشدار را نادیده بگیرید؛ ممکن است در طولانی‌مدت به خودرو شما آسیب‌ها جدی‌تری وارد شده و میزان آلاینده بیشتری وارد محیط‌زیست شود.

وظیفه چراغ چک موتور خودرو چیست؟

چراغ چک خودرو بخشی از سیستم تشخیصی خودرو شما است. از سال‌های پیش رایانه‌ها به‌طور فزاینده‌ای عملکرد خودرو را کنترل و تنظیم می‌کردند؛ آن‌ها می‌توانند عملکردهای مانند سرعت موتور، مخلوط سوخت در محفظه و زمان احتراق را تنظیم و کنترل کنند. در خودروها مدرن‌تر این قابلیت‌ها بیشتر شده و بخش مهمی از خودرو را در برمی‌گیرد.

وقتی سیستم کنترل الکترونیکی خودرو شما با مشکلی روبه‌رو شود؛ نشانگر check engine روشن‌شده و به شما هشدار داده می‌شود. علاوه بر این رایانه کد مشکل را در حافظه خود ذخیره می‌کند تا منبع مشکل شناسایی شود. در این صورت این کد را می‌توان با اسکن و ابزارهای الکترونیک کد خوان که در تعمیرگاه‌ها وجود دارد؛شناسایی کرده و مشکل را متوجه شد.

وظیفه چراغ چک موتور خودرو چیست؟

مهم‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک موتور

در صورت بروز مشکل در خودرو، چراغ چک موتور روشن‌شده و یا چشمک می‌زند. در این شرایط بهتر است در اسرع وقت خودرو توسط یک مکانیک کار بررسی شود. در این قسمت با مهم‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو آشنا می‌شوید:

مهم‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک موتور

سنسور اکسیژن ECU خودرو

سنسور اکسیژن ECU خودرو یک قطعه مهم در خودرو است که میزان اکسیژن موجود در مایع و گاز را تخمین زده و اندازه‌گیری می‌کند. درصورتی‌که میزان اکسیژن در محفظه احتراق کافی نباشد عملکرد خودرو دچار مشکل خواهد شد. این قطعه الکترونیکی یکی از مهم‌ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است. این امر باعث می‌شود مصرف سوخت شما بسیار افزایش یابد؛ بنابراین بهتر است هرچه زودتر آن را تعمیر کنید.

سنسور اکسیژن ECU خودرو

ترموستات

ترموستات یک قطعه مهم و کاربردی در سیستم خودرو است که در صورت مشکل می‌تواند چراغ چشمک‌زن چک موتور را روشن کند. این وسیله کوچک در خودرو، با جریان آب سیستم خنک‌کننده خودرو شما را فعال می‌کند و نقش مهمی در آن دارد. به این صورت که در هوای گرم سیستم را خنک کرده و با بسته شدن در هوای سرد باعث گرم ماندن موتور می‌شود. بنابراین در صورت خرابی ترموستات کارایی موتور خودرو کاهش می‌یابد.

ترموستات

شمع و کوئل

در برخی موارد مشکل از شمع و کوئل است که باید در اسرع وقت تعویض شود. شمع و کوئل از اجزای سیستم الکتریکی خودرو است که در صورت مشکل چراغ چک را روشن می‌کند. بعد از تعویض آن متوجه خواهید شد دیگر چراغ چشمک‌زن روشن نیست.

شمع و کوئل

انژکتور

خرابی انژکتور یکی دیگر از موارد روشن شدن چراغ چک خودرو است. استفاده از سوخت‌های بی‌کیفیت که در آن ناخالصی‌ها و ذرات ریز وجود دارد؛ باعث می‌شود که این ذرات در مخزن سوخت ته‌نشین شده و باعث خرابی انژکتور شود. علاوه بر استفاده از سوخت‌های بی‌کیفیت، در صورت رانندگی با بنزین کم نیز این مشکل برای انژکتور پیش می‌آید و به دنبال آن چراغ چک خودرو روشن می‌شود. این مورد یکی از پرهزینه‌ترین موارد روش شدن چراغ چک موتور است.

انژکتور

خرابی کاتالیست

کاتالیست قطعه‌ای در اگزوز خودرو است که به منظور کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی عمل کرده و گازهای مضر را در یک فرایند شیمیایی به گازهای بی‌خطر تبدیل می‌کند. در برخی موارد اشکال در کاتالیست می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو شود.

خرابی کاتالیست

سیستم چرخش گاز اگزوز

علاوه بر انژکتور، ایراد در سیستم چرخش گاز اگزوز نیز نمونه‌ای از مشکلات پرهزینه است که ممکن است دلیل روشن شدن چراغ چک موتور باشد. سیستم EGR  وظیفه بازگشت گازهای خروجی اگزوز را بر عهده دارد. در این صورت آلودگی محیط‌زیست را کمتر می‌کند. بنابراین درصورتی‌که چراغ چک خودرو روشن می‌شود ممکن است مشکل از سیستم EGR  باشد و شما مجبور به تعویض شیر EGR شوید.

سیستم چرخش گاز اگزوز

کلام آخر…

بنابراین وقتی چراغ چک خودرو شما روشن شد؛ بهتر است هر چه زودتر به تعمیرگاه مراجعه کنید. تا فرد متخصص با استفاده از دستگاه‌های کد خوان مشکل خودرو شما را تشخیص داده و رفع کند. دلایل زیادی برای روشن شدن چراغ چک خودرو وجود دارد؛ که در بالا به برخی از آن‌ها اشاره کردیم. برخی از این مشکلات با هزینه کم و برخی هزینه‌های زیادتری دارند؛ بااین‌حال رفع اشکال در سیستم خودرو می‌تواند عملکرد خودروتان را ارتقا بخشیده و در طولانی‌مدت هزینه کمتری برای شما داشته باشد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها