اخبار

ریاضیات زنبورها از انسان ها قوی تر است!

کالاسودا - کالاسودا_ریاضیات از جمله درس هایی است که بسیاری از افراد به آن علاقه ندارند، اما اگر متوجه شوید که زنبورها به ریاضیات علاقه دارند چه فکری می کنید؟

به نظر می رسد واقعا ریاضیات زنبورها از انسان ها پیشی گرفته و حتی برخی از زنبورها از برخی از انسان ها در حوزه ریاضیات قوی تر عمل می کنند.

اما این ماجرای علاقه  زنبورها به ریاضیات توسط گروهی از دانشمندان استرالیایی و فرانسوی کشف شده است. آن ها می گویند که زنبورها تفاوت اعداد را به طور کامل متوجه می شوند و حتی می دانند که  صفر کمتر از عدد یک است.

این خبر بسیار باورنکردنی به نظر می رسد به خصوص اگر بدانیم که مغز زنبورعسل بسیار کوچک است (به‌اندازه یک‌دانه کنجد) اما به گفته محققان یکی از باهوش‌ترین موجودات است.بنابراین باید بپذیریم که غیرممکن ها هم گاهی امکان پذیر می شوند

این پژوهشگران استرالیایی و فرانسوی توانستند به زنبورعسل یاد بدهند که صفر کمتر از عدد یک است و مفهوم «هیچ» را درک کنند. زنبورها کمتر از یک‌میلیون نورون دارند (تعداد نورون در انسان برابر است با ۸۶,۰۰۰ میلیون).

یکی از پژوهشگران فعال در این پروژه، دستیار پروفسور از دانشگاه RMIT در ملبورن،معتقد است که اگرچه درک مفهوم صفر مفهومی دشوار برای بچه‌هایی است که ریاضی یاد می‌گیرند اما این مفهوم را زنبورها به خوبی درک می کنند.

البته جالب است بدانید که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که میمون‌ها و پرندگان نیز چنین توانایی‌ای را دارند و امروز می‌توانیم ادعا کنیم که حشرات نیز می‌توانند معنای صفر را درک کنند.

به اعتقاد این پژوهشگران، زنبور قادر به دسته‌بندی مقادیر بوده و می‌تواند بفهمد صفر در انتهای این رتبه‌بندی قرار دارد. بر این اساس زنبورها جایزه دریافت شکر را با دادن کمترین مقدار به‌خوبی فراگرفتند.

نظر شما چیست؟آیا داشتن دانش در حوزه ریاضیات از سوی زنبورها موافقید؟

 با ما در کانال تلگرام کالاسودا به روز باشید

مطالب مرتبط

برو بالا