اگر آب بر روی لپ‌تاپ یا تبلت شما ریخت چه کنید؟

0
1082
اگر آب بر روی لپ‌تاپ یا تبلت شما ریخت چه کنید؟

بسیاری از ما هنگام کار با لپ تاپ کنار دست خود چایی و آبمیوه می گذاریم تا هرازگاهی گلویی تازه کنیم، اما گاهی به دلیل حواس پرتی ممکن است دستمان به لیوان خورده و مایعات روی لپ تاپمان بریزد. در این حالت چه باید کرد؟ در این مقاله به این می پردازید که اگر آب بر روی لپ تاپ یا تبلت شما ریخت چه کنید؟

وقتی لپ تاپ خیس می شود چه کنیم؟

لپ تاپ ها دستگاه هایی کاربردی هستند که برای امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و تقریبا هرجایی از مهمانی ها تا رستوران و کافه می توانند کنار دست ما باشند. بنابراین بعید نیست که با انواع آلودگی و حتی آسیب هایی مانند ریختن اب روی انها مواجه شویم. بنابراین لازم است بدانیم که اگر احیانا به طور اتفاقی روی آن مایعات ریخت چه کاری می توان برای جلوگیری از آسیب دیدن آن انجام داد؟ در زیر با راهنمای این مشکل و خیس شدن صفحه کلید و قطعات لپ تاپ با شما خواهیم بود.

 • اولین کاری که در هنگام خیس شدن لپ تاپ باید انجام دهید این است که آن را خاموش کنید. چرا که روشن بودن آن و رسیدن آب به مدارها می تواند موجب خسارت های زیادی به دستگاه شود.

اولین کاری که در هنگام خیس شدن لپ تاپ باید انجام دهید این است که آن را خاموش کنید

 • در مرحله بعدی حتما باتری دستگاه را دراورید تا از سوختن قطعات جلوگیری کنید. بهتر است این کار را هرچه زودتر انجام دهید چرا که مایعات به سرعت می توانند به بخش های مهم لپ تاپ نفوذ کرده و آن را خراب کنند.

باتری دستگاه را دراورید

 • سپس بلافاصله کابل ها را از پورت ها جدا کنید.این بخش های جانبی شامل موس، فلش، هارد اکسترنال، آداپتور لپ تاپ و … است که بهتر است هر چه زودتر این اتصالات را از لپ تاپ جدا کنید.

کابل ها را از پورت ها جدا کنید.

 • در مرحله بعدی خوب است که بخش خارجی دستگاه را خشک کنید. تا جایی که امکان دارد ال سی دی لپ تاپ را باز کنید و حتی می توانید آن را برعکس کرده و حوله ای زیرش بگیرید، تا همه مایعاتی که در آن وجود دارد به بیرون سرازیر شود. مایعاتی که حاوی مواد قندی و شیرین هستند ضرر بیشتری از آب دارند و بهتر است هر چه زودتر نسبت به پاک کردن آنها از روی قطعات لپ تاپ اقدام کنید.

ال سی دی لپ تاپ را باز کنید

 

 • در این مرحله پیشنهاد ما این است که اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی است و از این عیب پشتیبانی می کند، آن را به مرکز معتبر گارانتی نشان دهید. اما اگر نمی خواهید مبلغی برای این کار هزینه ای کنید پیشنهاد می شود مراحل بعدی را ادامه دهید.

اگر لپ تاپ شما دارای گارانتی است و از این عیب پشتیبانی می کند، آن را به مرکز معتبر گارانتی نشان دهید.

مراحل خشک کردن لپ تاپ

 • همان لحظه ای که مایع روی لپ تاپ ریخت بهتر است با یک پارچه آب روی لپ تاپ را خشک کنید.

با یک پارچه آب روی لپ تاپ را خشک کنید.

 • خوب است که لپ تاپ را اندکی در هوای آزاد بگذارید تا نم آن کشیده شده و خشک شود.

لپ تاپ را اندکی در هوای آزاد بگذارید

 • به هیچ وجه تا چندین ساعت آن را روشن نکنید.
 • اگر در فصول بارانی هستید که هوا گرم نیست، می توانید از سشوار برای خشک کردن استفاده کنید. فقط حواستان باشد که آن را روی درجه متوسط گذاشته و زیاد به لپ تاپ نزدیک نکنید که گرمای بیش از حد موجب آسیب به قطعات شود.

می توانید از سشوار برای خشک کردن استفاده کنید

 • اگر مایع بطور سطحی وارد لپ تاپ شد، می توانید با استفاده از دستمال های چند لایه و چند تکه چوب نازک (ترجیحا خلال دندان) شروع به خشک کردن آب وارد شده در لپ تاپ نمایید. از این رو این گونه می توانید مانع آسیب دیدن لپ تاپ شوید.
 • اگر دکمه های کیبورد آب رفته است، می توانید کیبورد خود را خارج کنید و زیر آب را با دستمالی ظریف و نرم پاک کنید. نحوه خارج کردن کیبورد مدل لپ تاپ خود را می توانید گوگل کنید. برخی دیگر نیز گذاشتن کیبورد داخل برنج را توصیه می کنند که می تواند رطوبت آن را بگیرد.

گذاشتن کیبورد داخل برنج را توصیه می کنند که می تواند رطوبت آن را بگیرد.

 • اگر میزان ریختن آب روی لپ تاپ زیاد بوده است، خوب است قطعات لپ تاپ را با مهارت جدا و آب باقی مانده را خشک کنید. جداکردن قطعات کامیپوتر، رم و هارد دیسک لپ تاپ کاری تخصصی است. در صورتی که مایعی که ریخته شده به این بخش ها نیز نفوذ کرده باشد، بهترین راه استفاده از وسیله ای با سری باریک مانند گوش پاک کن و آغشته کردن آن به الکل است که خصوصا برای مایعات شیرین پاک کننده مناسبی است. اما به طور کلی پیشنهاد ما این است که این مرحله را به یک متخصص بسپارید.

قطعات لپ تاپ را با مهارت جدا و آب باقی مانده را خشک کنید

 • بهتر است به مدت 2 روز لپ تاپ را روشن نکنید تا مایع به طور کامل تبخیر شود.
 • در زمستان می توانید با قرار دادن لپ تاپ در کنار بخاری و … به تسریع این امر کمک کنید.
عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها