زبان روباتیک IBM می تواند مواد شیمیایی مختلف را تست کند

0
146
زبان روباتیک IBM می تواند مواد شیمیایی مختلف را تست کند

ما به لطف اعصاب و حس لامسه خود می توانیم حس و طعم ها را بچشیم، کاری روبات ها نمی توانند بکنند. اما اکنون زبان روباتیک IBM که توسط شرکت IBM طراحی شده است، می تواند این کار را انجام دهد.

محققان سال هاست که تلاش کرده اند در این زمینه تغییری ایجاد کنند، در حالی که ما هر روز روبات های بیشتری می بینیم که توانایی های مختلفی دارند،  اکنون توانایی چشیدن نیز به این مجموعه حواس ها اضافه شده است.

فواید زبان روباتیک IBM

تحقیقات آنها به یک مفهوم جدید در علم روباتیک منتهی شده است که می‌تواند دانشمندان را در زمینه دسترسی به چشایی دیجیتال و قابلیت طعم داشتن کمک کند. یکی از فواید این زبان روباتیک این است که می‌تواند مواد شیمیایی خطرناک موجود در آب و دیگر محلول‌ها را تشخیص دهد و برای شناسایی و درجه بندی مواد شیمیایی که یکی از کارآمدترین کارهاست مورد استفاده قرار بگیرد.

فواید زبان روباتیک IBM

تجزیه و تحلیل موارد شیمیایی و آزمایشگاهی

این روبات که هایپر تیستHypertaste) ) نامیده شده به محققان اجازه می‌دهد مواد شیمیایی پیچیده را در ترکیبات مختلف و بدون نیاز به تجهیزات پیچیده آزمایشگاهی تجزیه و تحلیل کنند.

کاری که محققان IBM در مورد این روبات انجام داده اند، به ترکیبی از حس ها متکی است، چیزی مانند زبان عادی بشر. این به طور موثر اجازه می دهد که به تشخیص انواع مختلف مایعات و مواد شیمیایی بدون نیاز به سخت افزاری خاص بپردازد. البته این روبات به طور خاص برای شناسایی انواع مایعات طراحی شده است.

طریقه کار حسگرهای این زبان روباتیک IBM

حسگرهای الکتروشیمیایی ساخته شده از جفت های الکتریکی، می توانند به ترکیبی از مولکول ها که به عنوان  ولتاژ از مایع عبور می کنند واکنش نشان دهند. این روبات سیگنال را دریافت کرده و آن را با توجه به الگوریتم های موجود شناسایی می کند. “هایپر تیست” با اندازه‌ای قابل حمل و نسبتا سبک می‌تواند مواد شیمیایی بسیاری را در محلول‌ها شناسایی کند.

طریقه کار حسگرهای این زبان روباتیک IBM

مشکل سنسورهای موجود چیست؟

سنسورهای موجود با اینکه سبک و قابل حمل هستند، اما فقط برای تشخیص یک نوع ماده شیمیایی توانایی دارند یا بسیار بزرگ و گران هستند و می‌توانند مجموعه‌ای گسترده از ترکیبات مولکولی را تشخیص دهند. اما هایپر تیست می تواند برای داروهای تشخیصی و پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد و حتی می تواند برای گروه بندی آزمایشات در میان بیماران در آزمایش های دارویی نیز استفاده شود.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments