چگونه در اکسل داشبورد بسازیم؟

چگونه در اکسل داشبورد بسازیم؟

ساخت داشبورد با اکسل بسیار کاربردی است و اکسل نیز یک چارچوب داشبورد کامل را در اختیار شما قرار می دهد. ساخت داشبورد به ایجاد استراتژی های شرکت یا سازمان در بخش تجزیه و تحلیل کمک می کند. امروز قصد داریم به بررسی ساخت داشبورد بپردازیم.

داشبوردسازی در اکسل چیست؟

در نظر داشته باشید که داشبورد تنها داده ها را به صورت بصری در اختیار شما قرار نمی دهد، داشبورد اطلاعاتی را ارائه می دهد که سوالات ما را پاسخ می دهد. به عنوان مثال دلایل افزایش سود را در کنار اوضاع کلی شرکت و.. را به نمایش درمی آورد. به طور کلی داشبورد را می توان مغز یا موتور اصلی شرکت یا بخش نامید.

به طور کلی هدف از داشبورد را باید مرتب سازی، سازماندهی و نمایش داده های بزرگ جمع آوری شده توسط شرکت دانست. دیدگاه دیگر این است که داده های طبقه بندی شده را در قالب  قابل فهم نشان می دهد. داشبورد های نوع های مختلفی دارد و در این میان می توان به داشبورد عملیاتی، داشبورد استراتژیک و داشبورد تحلیلی اشاره کرد.

به طور کلی ماهیت داشبورد به این موضوع کمک می کند که پیچیده ترین داده ها به شکل ساده نمایش داده شوند. داشبورد به صورت کلی مجموعه ای از جداول، نمودار ها و عددها است که در پروژه های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از داشبوردسازی در اکسل این موضوع را در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین کارها برنامه ریزی ساختار داشبورد است که کار دشواری خواهد بود، از این رو در گام نخست باید به پیش نیازهای ساخت داشبورد  در اکسل بپردازیم.

داشبوردسازی در اکسل چیست؟

پیش نیازهای ساخت داشبورد در اکسل

به عنوان پیشنیاز ساخت داشبورد این موضوع را یاد می کنیم که رویه باید از کاربران آغاز شود و نه داده ها، بهترین راه برای شروع درک اهداف و انگیزه  ها کاربران هستند. از این رو اگر بتوانیم این موضوع را تحقق بخشیم داشبورد مفیدی را ایجاد می کنیم. در نظر داشته باشید که اطلاعات مفید را تنها از کاربران دریافت کنید و پس از آن به کاربران اجازه دهید جزئیات را بررسی کنند. داشبورد به طور کلی باید مانند یک روزنامه باشد و سفارشی سازی اطلاعات برای کاربر فراهم شود.

از نمودار باید استفاده کنید زیرا نمودار امکانات بی پایانی را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید مشکلات را با آن به صورت بصری نشان دهبد. نمودار های دینامیکی عملکرد بسیار خوبی دارند، به این موضوع توجه کنید که اجزای غیر ضروری را از داشبورد خارج کنید زیرا آن ها توجه شما را از اصل ماجرا دور می کنند.

در انتها نیز در نظر داشته باشید که ساختار منو باید دقیق باشد و کاربران بتواند اطلاعاتی را که می خواهد به سادگی به دست آورد و در صورت لزوم ارائه راهنمایی برای داشبورد را فراموش نکنید.

پس از بررسی موارد یاد شده باید در نظر داشته باشید که کار خود را با طراحی آغاز کنید، و طرح اولیه را ایجاد و نمونه سازی کنید. با استفاده از این موضوع اگر در مرحله برنامه ریزی اشتباهی رخ دهد می توانید آن را اصلاح کنید. در نظر داشته باشید که اگر داشبورد و نشانگرهای شما به صورت درست ارتباط نداشته باشند بی فایده است.

حال زمان آن می رسد که داده ها را در اکسل وارد کرده و پس از آن فایل داشبورد خود را تنظیم کنیم. حال باید به ایجاد جدول با داده های خام بپردازید و سپس داده ها را آنالیز کنید. پس از موارد یاد شده شما می توانید داشبورد مورد نظر خود را ایجاد کنید.

پیش نیازهای ساخت داشبورد در اکسل

چگونه در اکسل داشبورد بسازیم؟

پس از اجرای موارد یاد شده زمان آن رسیده است که نمودار گانت را اضافه کنید.

ساخت نمودار گانت

 • به برگه داشبورد خود بروید و روی insert کلیک کنید.
 • حال باید در بخش Charts روی نماد bar chart کلیک کنید و گزینه دوم را انتخاب کنید.
 • حال باید این نمودار را به ستون های Project Name, Start Date, Duration در دیتا شیت داده های خام لینک کنید.

چگونه در اکسل داشبورد بسازیم؟

نمودار ها را ایجاد و قالب بندی کنید

 • در شیت داشبورد خود روی Insert کلیک کرده و نمودار مورد نظر خود را انتخاب کنید. از این رو در بخش یاد شده نمودار ستونی ایجاد خواهیم کرد.
 • روی نمودار راست کلیک کرده و گزینه Select Data را انتخاب کنید.
 • روی Add in Legend Entries کلیک کنید.
 • در فیلد Series name عنوان ستونی را که قصد دارید روی برگه داده های خام اضافه کنید، کلیک کرده و وارد آن شوید.
 • در فیلد Series values تمام داده های موجود در آن ستون را انتخاب کنید و گزینه اینتر را بزنید.
 • حال متوجه می شوید که محور ایکس شما به درستی برچسب گذاری نشده است. برای رفع این مشکب روی وبرایش در برچست محور Horizontal و در صفحه داده خام کلیک کنید و آن چه را که می خواهید در محور ایکس نمایش داده شود را انتخاب کنید.
 • برای افزودن عنوان به نمودار خود ، نمودار خود را انتخاب کرده و روی Design کلیک کنید.
 • روی Add Chart Element > Chart Title > Above Chart کلیک کنید.
 • حال عنوان مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن را برای داده های مورد نیاز تکرار کنید.

نمودار ها را ایجاد و قالب بندی کنید

ساخت جدول Pivot در اکسل

 • به بخش داشبورد رفته و روی Insert کلیک کنید. حال باید PivotTable را انتخاب کنید.
 • یک پنجره پاپ آپ باز خواهد شد. در این پنجره از بخش Table/Range روی آیکون قرار گرفته و در انتهای آن کلیک کنید، حال باد تمام جداول داده موجود در شیت داده های خام را انتخاب کنید و گزینه OK را انتخاب کنید.
 • لیستی در سمت راست در اختیار شما قرار می گیرد که برای جداول Pivot است. در این بخش می توانید زیرمجموعه داده های مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 • برای ساخت جدول Pivot دیگر در اکسل مراحل یاد شده را باید تکرار کنید.

ساخت جدول Pivot در اکسل

امروز به ساخت جدول هایی در داشبورد پرداختیم و در نظر داشته باشید که می توانید شخصی سازی های بسیاری را در این جداول ایجاد کنید و در این میان می توان به تغییر فونت و رنگ های جداول پرداخت و آن ها را مرور کرد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها