آموزش گام به گام ساخت زیر نویس به 2 روش کاربردی

0
304
آموزش گام به گام ساخت زیر نویس به 2 روش کاربردی

ساخت زیر نویس برای فیلم ها روش های مختلفی دارد و می توانید با استفاده از این روش ها زیرنویس هایی برای فیلم های مورد نیاز خود ایجاد کنید. این نرم افزار ها قابلیت های جالبی دارد و در کنار نسخه های رایگان گاهی نرم افزار های گران قیمت نیز به چشم می خورد که ویژگی های بسیار زیادی را برای شخصی سازی آن ها در اختیارتان قرار می گیرد.

یوتیوب را باید بزرگترین مرجع ویدئو دانست که در اختیار کاربران سراسر جهان قرار می گیرد، این ابزار شرایطی را برای کاربران ایجاد می کند تا بتوانند زیرنویس های انگلیسی مورد نیاز خود را مشاهده کنند. این روش برای آموزش زبان انگلیسی کاربران نیز بسیار مهم به شمار می رود.

حال اگر خود قصد داشته باشید که به ساخت زیر نویس برای ویدئوی خود بپردازید در گام نخست در تظر داشته باشید که ایجاد زیر نویس رویه ای ساده دارد و می توانید آن ها را در اختیار طرفداران آن ویدئو قرار دهید. ساده ترین روشی که می توانید با استفاده از آن به ایجاد زیرنویس بپردازید استفاده از نرم افزار های ویرایش متن است. البته تمام زیر نویس ها اینگونه تهیه نمی شوند و اگر قصد استفاده از یک نرم افزار حرفه ای را دارید در قسمت دوم این مقاله به بررسی آن نیز می پردازیم. برای آزمایش این روش ها بخشی از انیمیشن Elephants Dream را انتخاب کرده ایم و نرم افزار ها را روی آن آزمایش می کنیم.

انیمیشن elephants Dream را انتخاب کرده

آموزش ساخت زیر نویس فیلم به ساده ترین روش

برای این مقاله ما از ویرایشگر Notepad موجود در ویندوز استفاده خواهیم کرد تا زیرنویس اصلی را بدون شخصی سازی هایی مانند استفاده از رنگ یا قلم خاصی را انجام دهیم. از این رو یک فایل نوت پد را اجرا کنید و فایل خود را با پسوند .SRT و همچنین در قالب UTF-8 مطابق شکل ذخیره کنید.

برای ایجاد زیر نویس با فرمت .SRT باید الگو های زیر را در نظر داشته باشید و از آن ها پیروی کنید.

1

00:00:20,000 –> 00:00:24,400

Howdy!

2

00:00:24,600 –> 00:00:27,800

Why, hello there!

What’s your name

آموزش ساخت زیر نویس فیلم به ساده ترین روش

ترفند زمان بندی دقیق برای ایجاد زیر نویس

حال باید زمان شروع زیر نویس را در ابتدا اینگونه وارد کنید. 00:00:24.000 بخش اول از سمت چپ به ترتیب ساعت، دقیقه، ثانیه و میلی ثانیه را نشان می دهد و می توانید زمان ویدئو مورد نیاز خود را برای ایجاد زیر نویس مخصوص آن مشخص کنید.

اگر قصد دارید زمان دقیق اجرای هر صحنه را بر اساس میلی ثانیه مشاهده کنید می توانید از نرم افزار هایی مانند Windows Movie Maker استفاده کنید.

در مورد زمان هایی که قصد دارید انتخاب کنید نهایت دقت را داشته باشید زیرا این زمان ها کیفیت فعالیت های شما را بسیار بالا می برد. از این رو می توانید با کلیک راست روی نوار وظیفه گزینه  Show Windows Side By Side را انتخاب کرده تا هر دو بخش را به صورت همزمان روی صفحه مانیتور خود مشاهده کنید.

این عمل باید مطابق الگو برای اتمام زیر نویس یاد شده نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پس از پایان ایجاد زیر نویس مورد نظر باید آن را ذخیره کنید، در نظر داشته باشید فرمت انتخاب شده در ابتدای کار را تغییر ندهید. پس از اتمام کار شما در کنار ویدئوی مورد نظر خود یک فایل دیگر با همان نام دارد که دارای فرمت زیر نویس است و می توانید آن را با کشیدن روی ویدئو پلیر مورد نظر خود آن را اجرا کنید.

در نظر داشته باشید که می توانید این فایل ها را در هنگام آپلود در وب سایت هایی مانند آپارات، نماشا و… استفاده کنید و آن را در اختیار علاقه مندان قرار دهید.

ترفند زمان بندی دقیق برای ایجاد زیر نویس

ایجاد زیر نویس با استفاده از نرم افزار Aegisub

اگر قصد ایجاد یک زیرنویس گرافیکی و به نوعی حرفه ای را دارید این نرم افزار گزینه بسیار خوبی برای شما محسوب می شود. با این وجود در نظر داشته باشید این نرم افزار به عنوان یک ابزار پرتابل گزینه های بسیار زیادی را از قبیل سفارشی سازی فونت، اندازه، رنگ و موقعیت زیر نویس در اختیار شما قرار می دهد. قبل از قرار دادن مکان زیر نویس می توانید پیش نمایش آن را مشاهده کنید.

در گام نخست باید ویدئو مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای انتخاب ویدئو باید به بخش Video رفته و گزینه Open Video را انتخاب کرده و ایجاد زیر نویس را آغاز کنید. در نظر داشته باشید اگر ویدئو ندارید و قصد دارید روی یک صدا این کار را انجام شوید، می توانید از یک ویدئوی ساختگی استفاده کنید.

شما همچنین می توانید فایل صوتی را در داخل ویدئوی مورد نظر قرار دهید. برای این کار باید به بخش Audio رفته و گزینه Audio From Video را انتخاب کنید.

ایجاد زیر نویس با استفاده از نرم افزار Aegisub

ایجاد فونت برای زیر نویس با استفاده از Aegisub

برای تغییر قلم، اندازه و رنگ و زیرنویس ها باید به نوار پایینی بروید و Styles Manager را انتخاب کنید. حال کادر محاوره ای ظاهر می شود و دو باکس Current Script و Storage در اختیار شما قرار می گیرد.

در بخش Storage می توانید استایل جدید را به سلیقه خود ایجاد کنید. این استایل همیشه برای شما خواهد ماند. سپس نیاز دارید که آن را در بخش Script کپی کنید. در این بخش می توانید استایل ایجاد شده را در ویدئوی مورد نظر استفاده کنید. سپس بر روی OK کلیک کنید تا به پنجره اصلی نرم افزار برگردید.

در باکس Audio بر روی شروع کلیپ صدا کلیک کنید و در انتهای کلیپ راست کلیک کنید. با فشار دادن کلید S یا Space می توانید قبل از وارد کردن زیرنویس خود در باکس ویرایش کلیپ صوتی را گوش دهید. این قابلیت در فیلم ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تنظیم موقعیت زیرنویس هر جا که می خواهید زیر نویس در باکس ویدئو ظاهر شود، در آن بخش دوبار کلیک کنید. ممکن است گاهی اوقات قصد داشته باشید خارج از قسمتی که زیرنویس همیشه قرار می گیرد یاد داشت های دیگری نیز اضافه کنید.

ایجاد فونت برای زیر نویس با استفاده از Aegisub

ذخیره سازی فایل های زیر نویس در نرم افزار Aegisub

زیر نویس خود را تایپ کنید و گزینه اینتر را بزنید. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید برای یک بخش به صورت همزمان دو خط زیر نویس داشته باشید باید از /N استفاده کنید.پس از اتمام هر بخش آن را با استفاده از CTRL+S ذخیره کنید. برای بخش های دیگر و مورد نیاز خود نیز می توانید از این رویه برای ایجاد زیرنویس استفاده کنید، در نظر داشته باشید پس از اتمام هر بخش آن را ذخیره کنید زیرا در صورت فراموش کردن این موضوع تمام زیرنویس های شما حذف می شود.

با استفاده از موارد فوق می توانید زیر نویس جالبی برای ویدئوی خود داشته باشید. البته با استفاده از این نرم افزار زمان زیادی را برای ایجاد زیرنویس مورد علاقه خود نیاز خواهید داشت.

ذخیره سازی فایل های زیر نویس در نرم افزار Aegisub

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها