ساخت سانتریفیوژ ایرانی با فناوری نانو

0
281

سانترفیوژ ایرانی برای نخستین بار با استفاده از فناوری نانو ساخته شد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، یک استارت آپ ایرانی دست به تولید سانتریفوژ فناوری نانو زده است. سانتریفوژ نانو برای جدا کردن نانو ذرات محلول در محصولات نانویی می پردازد. این دستگاه پیش از لین از خارج از کشور وارد می شده که معمولا نمونه‌های خارجی قیمت‌های بالایی دارند.

یک گروه استارتاپی به تازگی دستگاهی مشابه نمونه‌های خارجی تولید کرده است که به واسطه آن می‌توانند با قیمت پایین‌تری نانوذرات تولید کنند.

طبق اعلام سازنده، این دستگاه بیشتر برای تأمین نیاز خود استارت آپ برای استفاده از نانوذرات در محصول تولید شده است زیرا نمونه‌های خارجی آن که در بازار ایران وجود دارد در حجم ۳۰ لیتری با قیمتی بالا حدود ۲۰ هزار دلار به فروش می‌رسد.

حالا پس از استفاده استارت آپ از این سانتریفیوژ، این گروه استارتاپی به این نتیجه رسیده که این محصول را با هزار دلار کمتر از نمونه خارجی به فروش برساند.

تعداد دور این سانتریفیوژ، ۲۰۰ RPM اعلام شده که  برای ساخت هر نانوذره‌ای هم می‌توان از آن استفاده کرد. اگر نحوه عملکرد سانتریفیوژ نانویی را میخواهید بدانید باید بدانید که این دستگاه به این شکل عمل می‌کند که نانوذرات داخل سانتریفیوژ قرار می‌گیرد و از آنجایی که نانوذرات در سنتز محلول هستند، این دستگاه، آنها را از آن حلال جداسازی می‌کند.

بعد از این مرحله، نانوذرات در مرکز دستگاه تجمع کرده و مایعات از مرکز آن خارج می‌شود.

استارت آپ های حوزه نانو محصولاتشان را در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی نانو رونمایی کردند که این سانتریفیوژ هم در همان نمایشگاه که روز گذشته به کار خود پایان داد رونمایی شد.

این استارت آپ طبق اعلام دولت می تواند برای تجاری سازی سانتریفیوژ خود از صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تسهیلات دریافت کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از