ساخت سانتریفیوژ ایرانی نصف قیمت خارجی

0
195

سانتریفیوژ ایرانی به منظور فرآوری خون با کمتر از نصف قیمت خارجی تولید شد.

به گزارش خبرنگار کالاسودا، در فرآیند تولید فرآورده‌های خون، از سانتریفیوژ استفاده می‌ شود که خون کامل را به سه فرآورده گلبول قرمز، پلاسما و پلاکت تبدیل می‌کند. برای انجام این کار از سانتریفیوژهای با دورهای بالای ۵۰۰۰ دور در دقیقه استفاده می‌شود که دارای تکنولوژی بالایی است.

تاکنون این سانتریفیوژها هم از دو شرکت آلمانی خریداری می شده و از چندی پیش سازمان انرژی اتمی به منظور تامین بخشی از سانتریفیوژ های دوربالای خون قراردادی با سازمان انتقال خون به امضا رساند و حالا یک شرکت دانش بنیان در مشهد موفق به تولید این وسیله شده است.

این شرکت دانش بنیان بخش خصوصی موفق شده با تجاری سازی سانتریفیوژهای دور بالای بانک خون به عنوان یکی از محدود تولید کنندگان این دستگاه، بخش دیگری از نیاز سازمان انتقال خون را تامین کند.

این محصول ایرانی نه تنها موجب تامین راحت نیاز صنعت پزشکی در این زمینه می شود بلکه از نظر اقتصادی نیز برای فعالان این حوزه به صرفه است. نمونه مشابه خارجی این دستگاه  بیش از ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و سانتریفیوژ ایرانی ۱۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

البته پیش از این نیز شرکت های زیادی در ایران بودند که سانتریفیوژ دوربالای خون را به بازار عرضه می کردند اما این شرکت ها ساخت این دستگاه را برعهده نداشتند و به عنوان واسطه به واردات این دستگاه می پرداختند و آن را با قیمتی بالاتر از قیمت خرید خود به فعالان عرصه پزشکی می فروختند. پس از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران که ادعای غیر دارویی بودن آن هم وجود داشت، امکان واردات سانتریفیوژهای خون سخت شد و در نتیجه با تولید این دستگاه در داخل کشور از این سختی ها نیز کاسته می شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها