ساخت لامپ اشعه ایکس ایرانی

0
۷۶

فناوری ایرانی در حال رشد در تمام زمینه هاست و حالا در زمینه اشعه ایکس نیز موفق به ساخت لامپ شده است .

به گزارش خبرنگار کالاسودا، زندگی هوشمند در سراسر جهان در حال توسعه است و در ایران نیز شرکت های دانش بنیان می کوشند با خودکفایی در تولید محصولات تکنولوژیکی، زندگی هوشمند را به ایرانیان هدیه دهند.

در این رابطه، اشعه ایکس به عنوان یکی از تکنولوژی های مدنظر برای رسیدن به زندگی هوشمند است و در برخی از کاربردهای این اشعه لازم است که لامپ آن هم مورد استفاده قرار گیرد.

حالا محققان ایرانی توانسته اند لامپ اشعه ایکس را به صورت بومی بسازند.

لامپ اشعه ایکس از جمله قطعات مهم و پر کاربردی است که در کلیه تجهیزات مرتبط با اشعه ایکس کاربرد دارد. پرتوهای ایکس به کار رفته در لامپ را بوسیله بمباران هدفی فلزی با باریکه‌ای از الکترونهای سریع تولید می‌کنند.

قطعات اصلی لامپ اشعه ایکس شامل کاتد می شود که این وسیله برای گسیل الکترونها و آندی در نقش هدف است. کاتد پیچه‌ای رشته‌ای از جنس تنگستن است. اشعه ایکس در کشف و شناسایی موارد نقش ویژه ای دارد و از آن در ایکس ری ها به صورت خاص استفاده می شود. در این گیت ها، با عبور دادن وسایل مختلف، اشعه ایکس به آن ها تابانده می شود و در نتیجه تصاویری از جزئیات تشکیل دهنده این وسایل در مانیتوری نمایش داده می شود. در این حالت، وسایل عبور داده شده از ایکس ری به وسیله اشعه ایکس مورد بررسی قرار داده می شود و این گیت در موارد امنیتی می توانند به حفظ امنیت محیط کمک کنند. در محیط های خاص از گیت های ایکس ری به منظور تامین امنیت محیط همچون فرودگاه ها یا سازمان های اداری استفاده می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از