سال تغییرات آب و هوایی : رهبران همچنان مشکلات را نادیده می‌گیرند

انتشار کربن ناشی از سوخت‌های فسیلی، همچنان در جهان در حال افزایش است و دولت‌ها به هیچ یک از این مسائل توجهی نمی‌کنند. در نهایت این مشکلات باعث تغییرات آب و هوایی و بروز آتش سوزی‌های بزرگ می‌شود که هم زندگی انسان‌ها و هم حیوانات و گیاهان را به خطر خواهد انداخت.

به گزارش کالاسودا و به نقل از سی نت، در ماه جولای زمین به رکورد گرم‌ترین ماه در طول حیات خود رسید. آمازون در ماه آگوست آتش گرفت و از بین رفت و بیش از 80 هزار آتش سوزی تنها در برزیل گزارش شد. در ماه نوامبر کالیفرنیا دچار آتش سوزی شد و ساکنان را مجبور به ترک خانه‌های خود کرد.

گرتا تونبرگ جوان‌ترین چهره سال در مجله تایم

اما در سال 2019 چشم‌ها باز شده است. در سال 2018، گرتا تونبرگ اعتصاب مدرسه‌ای خود را برای تغییرات آب و هوایی آغاز کرد و خواستار اقدامات جدی در مورد تغییر شرایط شد. او توانست توجه جهانی را به خود جلب کند و جوان‌ترین چهره مجله تایم  در سال 2019 را به خود اختصاص داد.

به دنبال آن تا پایان سال 2018، دانشجویان در بیش از 270 شهر در سراسر جهان اعتصاب کرده بودند.

این آغاز جنبشی بود که در طول سال به حرکت خود ادامه می‌داد. مجدداً در ماه سپتامبر، 7 میلیون نفر برای اعتراضات جهانی در مورد وضعیت آب و هوا، به خیابانها رفتند و از سازمان ملل خواستند تا در این زمینه تصمیمات جدی‌تری بگیرد.

با وجود آلودگی‌های بسیار زیاد در سالیان اخیر، سال 2019 اولین سالی بود که می‌توانستید با چشم خود این تغییرات را مشاهده کنید و از بیرون پنجره این دودهای غلیظ را ببینید.

رئیس سابق سازمان آتش نشانی استرالیا هشدار داد كه فصل آتش سوزی 2019 فاجعه بار بوده و تغییرات جوی شرایط خشكسالی را بدتر كرده است که می‌تواند باعث آتش سوزی‌های بزرگ شود كه این سرویس قادر به کنترل آن نیست. آتش سوزی‌ها در این ناحیه از بهار شروع به سوزاندن کرده و اکنون در وسط تابستان نیز ادامه دارند.

با گرم شدن کره زمین، حوادث شدید آب و هوایی مانند آتش سوزی‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود

در این راستا میزان جست و جو کاربران برای گاهی از میزان آلودگی منطقه زندگی‌شان و جهان افزایش یافته است. اما سیاستمداران معتقدند که این شرایط باعث بروز آتش سوزی نشده است.

موریسون نخست وزیر استرالیا آتش سوزی‌های اخیر استرالیا و تغییرات آب و هوایی را در اولویت برنامه کشور خود قرار نداده  و در زمان بروز این آتش سوزی ها به مسافرت و تفریح رفته است و این امر باعث اعتراض بسیاری از مردم این کشور شد.

در پی آتش سوزی، موریسون گفت هیچ مدرک علمی وجود ندارد که آتش سوزی را با انتشار کربن و تغییرات آب و هوا مرتبط کند. معاون نخست وزیر پیشین، برنابی جویس، ادعا كرد كه این آتش سوزی‌ها نتیجه تغییرات میدان مغناطیسی خورشید بوده است که نشان دهنده دروغ گویی و درک ضعیف آنها از علم است.

جنگ فرهنگی ناشی از تغییرات آب و هوایی

در سال جاری، هیئت بین الدولتی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا (IPCC) دو گزارش ویژه با هدف تأثیر تغییرات آب و هوایی بر روی زمین و تأثیر تغییرات آب و هوا بر اقیانوس‌ها و یخ کره منتشر کرد و در آن متذکر شد که بحران آب و هوا می‌تواند تا 1 میلیون گونه از بین برود.

در این راستا هر روز مقالات علمی زیادی در این باره منتشر می‌شود که هدف آنها نجات زمین است. تمام این تحقیقات شامل تخصص و دانش صدها دانشمند و محقق است که با استفاده از ده‌ها هزار منبع برای ارائه جامع‌ترین، به روزترین بررسی سیاره‌ای که در آن زندگی می‌کنیم به کار گرفته شده است.

کاترین میسنر، مدیر مرکز تحقیقات تغییر اقلیم در دانشگاه New South Wales می‌گوید: “به دلیل تغییرات آب و هوایی جهان به پایان نمی‌رسد.” سیاره زنده خواهد ماند و زندگی در این سیاره زنده خواهد ماند. اما … تغییرات آب و هوایی سلامت، معیشت، امنیت غذایی، تأمین آب آشامیدنی و اکوسیستم را به خطر می‌اندازد.

این تغییرات به آسانی قابل برگشت نیستند

اما این امار ها علمی علیرغم موافقان، مخالفانی نیز دارد که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. اما مهم‌تر از آنها افراد معروف و قدرتمندی هستند که تنها به منافع خود فکر می‌کنند.

در سال 2019، بحران آب و هوا به یک میدان نبرد بی پایان فرهنگی تبدیل شده است که این روند ادامه دارد. بسیاری از سیاستمداران کشورهای بزرگ مانند آمریکا، چین و برزیل از تعهدات خود کنار کشیده‌اند

از نظر سیاستمداران انتشار کربن هیچ ربطی به آتش سوزی‌ها ندارد؛ فروپاشی یخچالها امری بی اهمیت است؛ افزایش سطح دریا نادیده گرفته می‌شود. علم در حال مرگی آرام است و سیاستمداران به دنبال کسب امتیاز و قدرت هستند. سالهاست که این اتفاق می افتد، اما در سال 2019 آشکارتر از همیشه بود و این وظیفه انسانی ما است که مقابل این قدرتمندان منفعت طلب بایستیم و یک زمین پاک برای فرزندانمان به ارث بگذاریم.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها