سامانه ای برای حقوق کارگران

سامانه جامع کار توانسته بخش مهمی از حقوق کارگران ایرانی را احقاق کند.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، سامانه جامع روابط کار در ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۷ کار خود را از استان تهران آغاز کرد و به ارائه خدمات مربوط به ثبت شکایات و دادخواست کارگران پرداخت.

در سامانه جامع روابط کار ثبت قراردادهای کار و تنظیم روابط کارگر و کارفرما به صورت الکترونیکی انجام می شود و در آن اجازه ثبت قرارداد سفید امضاء داده نمی شود. ۲ زیرسامانه ثبت دادخواست و شکایت و نیز دادرسی کار تا پایان مرحله بدوی در این فعال شده است.

این در حالی است که  ۴۷ زیرسامانه قرار است زیرمجموعه سامانه جامع روابط کار تمام خدمات در حوزه روابط کار  و جبران خدمت، بازرسی کار، بیمه بیکاری ، تشکل های کارگری و کارفرمایی، مرکز تحقیقات حفاظت ایمنی و بهداشت کار را به شکل الکترونیکی ارائه دهند. همچنین تا پایان امسال ۱۵ زیرسامانه  از این ۴۷ زیر سامانه تعریف شده در سراسر کشور راه اندازی می شود.

احراز هویت به منظور استفاده از خدمات سامانه جامع روابط کار و تشکیل پرونده الکترونیکی از طریق دفاتر پیشخوان دولت انجام می شود.

علاقه مندان به ثبت نام در این سامانه بدانند که مراحل ثبت نام در سامانه جامع روابط سه مرحله دارد. در مرحله اول، کارگران باید پیش از هر اقدامی با در دست داشتن کارت ملی، کارت پایان خدمت و یا معافیت خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

در مرحله دوم، اطلاعات در دفاتر پیشخوان دولت با پرداخت ۵ هزار تومان هزینه ثبت می‌شود و برای ورود به این سامانه، رمز عبور برای کارگران از طریق پیامک دریافت می‌شود.

در آخرین مرحله نیز، کارگران باید خدمات مربوط به روابط کار (از جمله ثبت الکترونیکی دادخواست) را با مراجعه به سایت prkar.mcls.gov.ir ثبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار