سقوط نگران کننده دانشگاه های بریتانیا

کالاسودا_دانشگاه های بریتانیا به شکلی نگران کننده سقوط کردند. این در حالی است که دانشگاه های بریتانیا معمولا به عنوان برترین دانشگاه های جهان در نظر گرفته می شوند.

اما این آمار در مورد دانشگاه های بریتانیا از کجا آمده است؟ بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که رتبه دانشگاه‌های انگلیسی در رتبه‌بندی تحقیقاتی و آموزشی افت کرده است.

درواقع بریتانیا معتبرترین موسسات آموزش عالی را دارد اما موقعیت آنها به هیچ عنوان تضمین‌شده نیست. رتبه دانشگاه‌های انگلستان در جدول لیگ‌های بین‌المللی تنزل داشته است.

موضوعی که به سرعت باعث نگرانی مسئولان دانشگاه های این کشور شده است. درواقع مسئولین نگران هستند که از پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برکسیت) موقعیت دانشگاه‌های این کشور در میان موسسات آموزش عالی معتبر به خطر افتاده است.

اخیراً جدول رتبه‌بندی جهانی جدیدی براساس تحقیقات و آموزش منتشر شده است که امسال تنها شامل ۹  دانشگاه بریتانیایی می‌شود؛ در حالی که سال گذشته ۱۰ دانشگاه از این کشور در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار داشتند.

اما این دانشگاه های تنزل پیدا کرده کدام دانشگاه ها بودند؟ دانشگاه دورهام جایگاه خود در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر Times Higher Education را از دست داده است. افزون بر این رتبه دانشگاه‌های کالج لندن و کالج سلطنتی لندن نیز در این لیست افت داشته است.

اما به نظر می رسد افت دانشگاه های بریتانیایی به رشد دانشگاه های آسیایی نیز کمک می کند. با افزایش سطح رقابت جهانی، شهرت دانشگاه‌های آسیایی و آمریکایی رشد داشته و این امر باعث شده است که دانشگاه‌های انگلیسی جایگاه خود را در لیست دانشگاه‌های برتر امسال از دست بدهند.

درواقع موسساتی که بیشترین پیشرفت را در این لیست دارند، تمرکز بین‌المللی بیشتری داشته‌اند که این امر بروز نگرانی‌هایی مبنی بر افت دانشگاه‌های بریتانیایی در سطح جهانی را به همراه داشته است.

شاید بد نباشد نظر یک کارشناس را در این زمینه بدانیم ؛ فیل بتی، مدیر ارشد رتبه‌بندی‌های جهانی، افت رتبه دانشگاه‌های انگلیسی در لیست سال جاری را نگران‌کننده خوانده است. اگر افت رتبه دانشگاه‌های بریتانیایی ادامه داشته باشد، پیامدهای جبران‌ ناپذیری خواهد داشت.

این کارشناس ادامه داد:«برخی از معتبرترین دانشگاه‎های جهان در بریتانیا قرار دارند که مورد تحسین جهانیان هستند. اما موقعیت آنها به هیچ وجه تضمین شده نیست. در رتبه‌بندی امسال، تمام دانشگاه‌های انگلستان افت رتبه داشته‌اند یا در جایگاه سال پیش خود باقی مانده‌اند . این امر نگران‌کننده است که نیاز به تفکر جدی دارد. از آنجایی که این کشور قصد دارد لقب بریتانیای کبیر را بعد از برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) حفظ کند باید سریعا راه‌حلی برای حل این مشکل پیدا کند.»

طی سال های گذشته شمار زیادی از هموطنان ما نیز برای ادامه تحصیل به بریتانیا رفته اند نظر شما در این خصوص چیست؟

با ما در کانال تلگرام کالاسودا همراه باشید