سناریوهای آینده بیت کوین در ایران در سال ۱۴۰۰

0
۵
سناریوهای آینده بیت کوین در ایران در سال ۱۴۰۰

به طور کلی با توجه به وضعیت فعلی در کشور که حاصل برخورد مجموعه‌ای از روندها مانند کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت دلار، رشد و توسعه کسب و کارهای الکترونیک در کشور، تحریم‌های یک جانبه آمریکا، افزایش قابل توجه قیمت بیت‌کوین و رمزارزها و  توسعه فناوری‌های رمزارزها عملا شاهد رشد استفاده از رمزارزها در کشور بوده‌ایم.

مدت‌زمان بازگشت سرمایه در بیت‌کوین در مقایسه با سایر گزینه‌ها، بالاتر و مناسب‌تر است.

اما از طرف دیگر موضوعاتی مانند قانون‌گذاری در جهت مدیریت هزینه‌های برق در کشور، نقش‌آفرینی جدی حاکمیت در مورد مسایل مالی و بانکی و پیچیدگی‌های فنی و تخصصی استخراج رمزارزها باعث شده است تا آینده رمزارزها در کشور و بويژه بیت‌کوین در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

از جمله مهم‌ترین ریسک‌های استخراج رمزارزها بصورت عام و بیت کوین بصورت ویژه می‌توان به نوسانات مربوط به سختی استخراج و همین‌طور تغییرات قیمت اشاره نمود که سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج بیت‌کوین و رمزارزها را نیازمند تامل می‌کند. هم‌چنین در حال حاضر دسترسی به دستگاه‌های ماینر و همین‌طور تجهیزات مرتبط که عمدتا از بازار چین وارد کشور می‌شود، باعث می‌شود تا هزینه‌های استخراج رمزارزها، بیشتر باشد.

با توجه به فرصت‌ها و ریسک‌های مرتبط با استخراج رمزارزها، عدم‌قطعیت‌های کلیدی در رابطه با توسعه بیت‌کوین شامل موارد زیر خواهد شد:

 • آیا هم‌چنان قیمت حامل‌های انرژی و به ويژه برق، استخراج رمزارز را در ایران به صرفه خواهد کرد یا اینکه شاهد افزایش قیمت خواهیم بود؟
 • ایا از نظر قانونی، استخراج رمزارز در ایران مشکل خواهد داشت یا اینکه در فضایی زیرزمینی توسعه خواهد یافت؟

سناریوهای آینده بیت کوین در ایران در سال ۱۴۰۰

 • آیا در ایران و بويژه با محوریت بانک مرکزی، رمزارزی خاص توسعه یافته است؟
 • آیا تحریم‌های کشور ادامه یافته است؟ با توجه به ظرفیت‌های رمزارزها از آنها در جهت دورزدن تحریم ها استفاده شده است؟
 • آیا امکان دسترسی منطقی به تجهیزات سخت‌افزاری با قیمت مناسب در کشور وجود دارد؟
 • با توجه به حجم معاملات سالیانه ۱۵ میلیون دلار بیت کوین در کشور، این میزان به ۳۰ میلیون دلار رسیده است؟
 • آیا تعداد فعالان بازار رمزارزها در کشور شامل عموم جامعه است یا اینکه نهادهای خاص وارد این بازار شده‌اند؟

از تجمیع این عدم قطعیت‌ها، به نظر می‌رسد آنچه در مورد اینده بیت کوین در ایران جزء مهم‌ترین عدم قطعیت ها است این است که آیا این صنعت بصورت متمرکز و با نقش آفرینی جدی دولت و حاکمیت در مرکز تعاملات رشد خواهد کرد یا اینکه با توجه به ماهیت غیرمتمرکز آن، بصورت توزیع یافته و با نقش آفرینی برابر بازیگران اصلی بويژه عموم مردم توسعه خواهد یافت؟

در حالت شبکه‌ای غیرمتمرکز، بازیگران کلیدی و بزرگ با حمایت ارگان‌های دولتی و حاکمیتی، در توسعه شبکه بیت‌کوین نقش جدی خواهند داشت. در واقع، هر کدام از مراکز شبکه، یکی از سازمان هایی است که در حال استخراج رمز ارز است.

در این حالت، با توجه به محدودیت‌های مختلف مانند دسترسی به منابع مالی، دسترسی به سخت‌افزار و انرژی ارزان، امکان حضور بخش خصوصی و بويژه حقیقی برای استخراج رمزارزها به‌ شدت محدود خواهد بود. در مقابل در حالت شبکه‌ای توزیع‌یافته، هر کدام از شهروندان و عموم جامعه به شیوه‌های مختلف اقدام به استخراج رمزارزها بصورت حقیقی خواهند داشت.

در این مورد، اگر چه نقش نهادهای حاکمیتی نیز پررنگ است اما در مقایسه با حجم حضور هر کدام از اعضای جامعه کم‌رنگ‌تر است.

عدم قطعیت جدی دیگر این است که آیا این کسب و کار هم‌چنان جزء کسب و کارهای سودآور در کشور محسوب خواهد شد و یا اینکه با توجه به محدودیت‌های مختلف و حضور رقبای جدی، سودآوری خود را از دست خواهد داد؟

استخراج بیت‌کوین به شدت وابسته با قیمت‌گذاری انرژی، چگونگی دسترسی به انرژی، دسترسی پایدار به سخت‌افزار برای ارتقاء سیستم های استخراج و هم‌چنین قانون‌گذاری صورت گرفته برای فعالیت در آن است. در صورتیکه قیمت انرژی افزایش یابد و همین‌طور قیمت و نحوه دسترسی به تجهیزات سخت‌افزاری آن افزایش یابد، باعث خواهد شد که این صنعت از حالت سودآوری خارج شود.

افزون‌ بر این، وجود رقبای جدی برای بیت‌کوین نیز می‌تواند این رمزارز را با مخاطرات جدی روبرو کند. مهم‌ترین نکته اینکه، نوسانات قیمتی بیت‌کوین، غیرقابل پیش‌بینی است و کاهش شدید آن می‌تواند باعث زیان هنگفت به استخراج‌کنندگان شود.

از طرف دیگر، با توجه به افزایش قیمت ارزهای خارجی در کشور و کاهش ارزش پول ملی، رکود بسیاری از صنایع و نرخ بازگشت سرمایه مناسب در این صنعت، آنرا به حوزه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی تبدیل کرده است.

افزون‌براین، با توجه به نقش کلیدی بیت‌کوین در میان رمزارزهای مختلف، استفاده از آن به عنوان رمزارز اصلی که سایر رمزارزها را می‌توان بدان تبدیل کرد، باعث شده است بر جذابیت آن افزوده شود.

در کل، از تقاطع این دو عدم قطعیت کلیدی، ۴ دنیای اصلی از آینده بیت‌کوین در کشور قابل تصور است که هر کدام دارای شرایط خاص خود هستند. این دنیاها به ترتیب رقص فیل‌ها، افول بزرگان، سرزمین موعود و شکست سیستم است که در شکل زیر آورده شده است.

1.1.1    سناریوی رقص فیل‌ها

 • هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هستیم و

  • رشد قیمت بیت کوین در سالیان گذشته ادامه داشته است و سود قابل توجهی را نصیب استخراج‌کنندگان کرده است.
  • بر اساس قوانین و مقررات تدوین شده، تنها شخصیت‌های حقوقی که مورد تایید باشند، اجازه فعالیت برای استخراج بیت‌کوین دارند. در واقع، بیشتر استخراج‌کنندگان را نهادهای حاکمیتی و دولتی تشکیل می‌دهند که به پشتوانه جایگاه و ارتباطات خود در سطح دولت و حاکمیت، اقدام به استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها می‌نمایند. از میان شخصیت‌های حقیقی، کسانی که رمزارز استخراج می‌کنند، به شیوه‌های مختلف، محدود می‌شوند.
  • قیمت برق تحویلی به استخراج‌کنندگان در این سناریو، بواسطه توافق و مذاکره در سطح بازیگران دولتی و حاکمیتی، تعیین می‌شود. برخی از نهادها، با قیمتی کمتر به انرژی لازم دسترسی دارند. هم‌چنین، فضا و ظرفیت‌های لازم برای استقرار دستگاه‌ها برای انها، مهیاتر است.
  • طی سالیان گذشته، رقابت در میان نهادهای حاکمیتی و دولتی برای تولید رمزارز خاص خودافزایش یافته است. البته هم‌چنان برتری با بیت‌کوین بوده است و این ارز، از جذابیت بیشتری برخوردار است.
  • بخش مهمی از بیت‌کوین استخراج شده، صرف دورزدن تحریم‌ها و داد و ستدهای خارجی می‌شود. در این میان، نقش صرافی‌های وابسته به نهادهای مختلف، قابل توجه است. افزون بر سود حاصل از استخراج، سود قابل توجهی نیز عاید صرافی‌ها می‌شود.

رشد قمیت بیت کوین در سالیان گذشته ادامه داشته است

1.1.2    سناریوی  سرزمین موعود

 • هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هستیم و

  • قمیت بیت کوین در سه سال گذشته هم‌چنان رشد داشته است و این باعث شده است تا عموم مردم، نسبت به استخراج بیت‌کوین اقدام نمایند. نقش‌آفرینان اصلی، عموم مردم و سرمایه‌گذاران جسور بخش خصوصی بوده‌اند که با توجه به تحولات ارز سرمایه‌گذاری در این زمینه را سودآور می‌دانند.
  • برخی از نهادها و موسسات حاکمیتی و دولتی نیز در راستای انجام ماموریت‌های خود و بويژه نقل و انتقال وجه به داخل و خارج از کشور با هدف دور زدن تحریم‌ها، اقدام به استخراج بیت‌کوین می‌نمایند.
  • رمزارزهای جایگزین مانند بیت‌کوین کش، اتریوم و لایت‌کوین نیز با اقبال گسترده‌ای در نزد جامعه روبرو شده‌اند و معاملات این رمزارزها با بیت‌کوین، بسیار رایج است.
  • نرخ برق طی سالیان گذشته، بر حسب نرخ صادرات برق تعیین شده است اما افزایش قیمت بیت‌کوین، به اندازه‌ای بوده است که سرمایه‌گذاری برای استخراج بیت‌کوین را جذاب می‌کند.
  • با توجه به درخواست بالا برای تجهیزات استخراج، طی سالیان گذشته قیمت این تجهیزات رشد قابل توجهی کرده است. اگر چه عمده این تجهیزات از کشورهای خاجی و بویژه چین وارد می‌شود اما در داخل کشور نیز، اقداماتی در رابطه با ساخت تجهیزات انجام شده است.
  • موسسات و نهادهای آموزشی و اطلاع رسانی درباره بیت‌کوین و بلاک‌چین، رشد قابل توجهی خواهند داشت.
  • در سال های اخیر و با توجه به رشد استفاده از بیت‌کوین، بانک‌ها و موسسات مالی، اقدام به ارایه خدمات در قالب رمزارزها و بویژه بیت‌کوین نموده‌اند.

سناریوی شکست سیستم

1.1.3    سناریوی افول بزرگان

 • هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هستیم و

  • نوسانات و کاهش قیمتی بیت‌کوین باعث شده است تا استخراج‌کنندگان دچار زیان شوند. از طرف دیگر، با توجه به تشدید تحریم‌ها و مشکلات مالی دولت در تامین یارانه‌های انرژی، قیمت برق افزایش یافته است.
  • محدودیت‌های قانونی و کاهش سود حاصل از استخراج بیت‌کوین، باعث کاهش تب رمزارزها در سطح جامعه شده است و امکان استخراج بیت‌کوین برای عموم مردم، تقریبا ضررده است اما طی سال‌های اخیر و علیرغم کاهش قیمت بیت‌کوین، شرکت‌ها و نهادها هم‌چنان به استخراج بیت‌کوین ادامه می‌دهند که ناشی از دسترسی این شرکت‌ها و نهادها به انرژی با قیمت کمتر است.
  • عمده بیت‌کوین استخراج شده، صرف دورزدن تحریم‌ها و نقل و انتقال وجه به داخل و خارج از کشور می‌شود. بنابراین، استخراج بیت‌کوین را فارغ از مباحث هزینه‌ای، تبدیل به یک اولویت ملی کرده است.

1.1.4    سناریوی شکست سیستم

 • هم‌اکنون در سال ۱۴۰۰ هستیم و

  • نوسانات و کاهش قیمتی بیت‌کوین باعث شده است تا استخراج‌کنندگان دچار زیان شوند و بسیاری از عموم مردم که در این سرمایه‌گذاری با شکست روبرو شده‌اند، ماینرهای خود را خاموش کرده‌اند. حتی نهادها و موسسات که بصورت موردی و بر حسب ماموریت خود اقدام به استخراج بیت‌کوین می‌کردند نیز از این بازار خارج شده‌اند.
  • با توجه به مشکلات دولت و حاکمیت در تامین یارانه‌های انرژي، قیمت برق افزایش قابل توجهی یافته است. در نتیجه با توجه به کاهش قیمت بیت‌کوین و افزایش قیمت انرژی، استخراج بیت‌کوین دیگر سود آور نیست. در برخی از موارد، شاهد استفاده غیرمجاز از برق صنعتی و کشاورزی برای استخراج بیت‌کوین هستیم.
  • به دلیل کاهش قیمت بیت‌کوین، وضعیت سایر رمزارزها نیز با بحران روبرو است و به نظر می‌رسد طی یک یا دو سال آینده، هم‌چنان بازاری غیرقابل اعتماد برای عموم مردم خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از