سنسورهای لیدار فقط برای خودروهای خودران نیستند

0
44

سنسورهای لیزری لیدار هر روز کوچکتر و ارزان تر می شوند تا بتوانند برای وسایل نقلیه موجود در بازار انبوه پایدار باشند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از ورج، بیشتر افراد بر اساس سنسور چرخشی که روی سقف یک خودرو وجود دارد، خودران بودن آن را تشخیص می دهند. Lidar که مخفف Light Detection and Riding است، از پالس‌های لیزری برای ایجاد یک مدل سه بعدی از محیط اطراف خودرو استفاده می کند.  این پالس‌ها در اصل به خودروی خودران کمک می‌کند تا سایر اشیا، پیاده ها، دوچرخه سواران و … را ببیند.

کریس اورمسون، رئیس سابق پروژه خودروی خودران گوگل سیستم لیدار به چرخش سطل‌های مرغ سوخاری کنتاکی تشبیه کرد.

سیستم های لیدار بسیار گران هستند. یک مدل اولیه محبوب از این سیستم ها Velodyne بود که توسط بسیار از شرکت‌های خودران مورد استفاده قرار می‌گیرد و 75000 دلار قیمت دارد. خوشبختانه خبر رسیده که قرار است این سیستم‌ها ارزان شوند. در واقع قیمت آنها به حدی برسد که بتوانند در بازار انبوه دیگر وسایل مانند دوربین‌ها، رادارها و سایر فناوری‌های ایمنی کم هزینه مورد استفاده قرار گیرند.

در نمایشگاه CES این هفته، Velodyne مدل جدیدی به نام VelaBit را معرفی کرد که برد آن 100 متر بود و تنها 100 دلار قیمت دارد. مطمئنا این سیستم به قدرتمندی سیستم های لیداری که دارای برد 200 مترند نیست.

ولودین تنها شرکتی نیست که سنسور جدیدی را در CES معرفی کرده است. نمایشگاه امسال سیستم های لیدار مختلفی را به خود دیده است. پیش بینی می‌شود صنعت Lidar طی 5 سال 1.8 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از