سوکت CPU چیست و چند نوع دارد؟

واحد پردازش مرکزی (CPU) مغز رایانه شماست و هر فرمانروایی به تاج و تخت احتیاج دارد. وقتی صحبت از CPU می‌شود، تاج و تخت یا همان سوکت سی پی یو اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، سوکت سی پی یو جایی است که CPU در مادربرد قرار می‌گیرد. اما همه سوکت ها نمی‌توانند همه پردازنده‌ها را در خود جای دهند. اینجاست که رقابت AMD و Intel، دو مارک اصلی سی پی یو در ویندوز PC آغاز می‌شود.

سوکت CPU کجاست؟

قسمتی که سوکت سی پی یو در آن قرار می‌گیرد بسته به نوع مادربردی که استفاده می‌کنید متفاوت است. سوکت سی پی یو در بالای مادربردهای استاندارد ATX (و همچنین Micro ATX و EATX) قرار می‌گیرند؛ در حالی که در برد Mini-ITX، سوکت کمی نزدیک به مرکز برد است.

تفاوت سوکت سی پی یو در AMD و Intel

اکنون که جای سوکت CPU را پیدا کردیم، باید بدانید که تفاوت بین AMD و Intel در پین‌های آن‌ها است.

در AMD، پین‌ها روی CPU قرار دارند، اما در اینتل پردازنده مرکزی در قسمت زیرین قرار می‌گیرد و با آن در تماس است. محل قرارگیری پین‌ها تفاوت زیادی بین دو نوع پردازنده و اینكه چگونه می‌توانید سوكت را جدا کنید؛ ایجاد می‌کند.

سوکت های جدید سی پی یو هر چند وقت یک بار وارد بازار می‌شوند؟

بیشتر کاربران تمایل دارند سیستم خود را با پردازنده‌های جدید آپدیت کنند؛ اما لزوماً به دنبال تعویض سوکت خود نیستند.

این دو کمپانی سعی می‌کنند سی پی یوهای جدید را سازگار با سوکت های قبلی تولید کنند؛ اما در صورت لزوم سوکت های جدید هم عرضه می‌کنند. در زمان نگارش این مقاله، در ژوئیه 2021، جدیدترین سری پردازنده‌های AMD Ryzen 5000 بود که مانند نسل قبلی پردازنده‌های Ryzen از سوکت AM4 استفاده می‌کند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها