سیستم روی تراشه SoC چیست؟

با عرضه‌ی تراشه‌های M1 اپل و گوشی‌های هوشمند ممکن است در مورد واژه‌ی “سیستم روی تراشه” یا همان System-on-a-Chip به اختصار SoC شنیده باشید. اما SoC چیست و چه تفاوتی با CPU و ریزپردازنده دارد؟

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek؛ سیستم روی یک تراشه یک سیستم یکپارچه است که بسیاری از عناصر یک سیستم کامپیوتری را در یک تراشه ترکیب می‌کند.

یک SoC شامل یک CPU است، اما ممکن است حافظه سیستم، کنترل‌کننده‌های جانبی برای ذخیره‌سازی و تجهیزات جانبی پیشرفته‌تر مانند واحدهای پردازش گرافیکی (GPU)، مدارهای شبکه عصبی، مودم‌های رادیویی و … را نیز در خود جای دهد.

سیستم مبتنی بر تراشه با یک رایانه شخصی با تراشه CPU و GPU و RAM متفاوت است.

استفاده از SoC ها، باعث شده تا سیستم‌ها کوچک‌تر، سریع‌تر، ارزان‌تر و کم مصرف‌تر شوند.

سیستم روی تراشه (SoC) می‌تواند بسیاری از عناصر یک سیستم کامپیوتری مدرن مانند پردازنده‌ی گرافیکی، مودم، شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعی، کنترل‌کننده USB، رابط شبکه را به همراه CPU و حافظه سیستم در یک پکیج واحد قرار دهد.

در این صورت سیستم یکپارچه‌تر و کوچک‌تر می‌شود و گامی به سوی آینده است.

چرا باید از SoC استفاده شود؟

قرار دادن تمامی عناصر یک سیستم کامپیوتری بر روی یک بخش، نیاز به انرژی را کاهش داده و هزینه را کم می‌کند. اینکار عملکرد سیستم را ارتقا داده و اندازه‌ی آن را کوچک‌تر خواهد کرد.

به طور مثال اپل در سال 2020، M1 T اولین SoC برای کامپیوترهای دسکتاپ و مک بوک را عرضه کرد.

اپل M1 دارای یک CPU، GPU، حافظه و … روی یک بخش سیلیکونی است. در سال 2021، اپل نسخه‌ی ارتقا یافته‌ی M1 Pro و M1 Max تولید کرد. هر سه این تراشه‌ها عملکرد مک را بهبود بخشیده و مصرف انرژی را کاهش می‌دهند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها