اخبار

شارژمان؛ تسهیلگر روابط مالی مناطق مسکونی

شارژمان؛ تسهیلگر روابط مالی مناطق مسکونی

کالاسودا - شارژمان؛ تسهیلگر روابط مالی مناطق مسکونیکالاسودا_سبک زندگی شهری موجب شده است تاعمارت های بزرگ، جای خود را به آپارتمان های کوچک و مجموعه هایی مسکونی با تراکم جمعیت بالا بدهند. در این میان نوع تعاملات فرهنگی، اجتماعی و حتی مالی میان افراد بسیار پر اهمیت شده است. در گفتگوی این هفته کالاسودا با شارژمان آشنا میشویم که به تسهیل بخشی از این روابط می‌پردازد.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید

حسین سالمی نژاد هستم، متولد ۱۳۶۷ و کارشناسی ارشد الکترونیک از دانشگاه امیرکبیر دارم. از سال ۷۹ با خرید اولین کامپیوترم وارد عرصه گرافیک شدم و با طرحی جلد کتاب و پوستر و نشریه بصورت Freelance کار می‌کردم. سال ۸۷ تصمیم گرفتم که وارد حوزه برنامه‌نویسی بشم و در سال ۸۹ اولین سایت خودم را با نام واژه‌یاب ساختم. در سال ۹۴ هم به اتفاق یکی از دوستام تصمیم گرفتیم تا شارژمان رو بسازیم.

درباره موضوع کلی استارتاپتان  به ما بگویید؟

موضوع کلی در مورد مدیریت شارژ ساختمان هست که البته قرار بر اینه که مدیریت ساختمان رو در آینده پوشش بدیم. در حال حاضر یه سرویس آنلاین هست که به مدیر ساختمان این امکان را میدهد که محاسبات شارژ ساده‌تر شده و به ساکنین هم این امکان داده میشود که بتوانند شارژ واحد خودشان را بصورت آنلاین پرداخت کنند.

آیا از قبل با موضوع و محیط کار استارتاپتان آشنا بودید؟

موضوع شارژ ساختمان در زندگی روزمره همه‌ ما بوده و چیزی نیست که شناخت اولیه ازش نداشته باشیم. اما خب این باعث نشد که تحقیقات‌مان رو تو این حوزه انجام ندیم و هر جا میرفتیم از مشکلاتی که مدیران و ساکنین ساختمان با آن دست و پنجه نرم می‌کردند می‌پرسیدیم. از طرفی ما واژه‌یاب را سال ۸۹ ساختیم و بطور کلی با محیط کاری و استارتاپی هم آشنا بودیم.

ایده اولیه کی و از کجا شکل گرفت و چه دغدغه ای باعث شد  به ایده این موضوع برسید؟

سال ۹۴ قصد داشتیم یک سرویس سفارش آنلاین خدمات ساختمان راه‌اندازی کنیم اما به علت اینکه می‌دانستیم مارکتینگ این جور ایده‌ها پیچیده و مشکل هست این شد که تصمیم گرفتیم توسط یک اپ به مدیریت شارژ ساختمان وارد ساختمان‌ها بشیم و بعد از اون سرویس سفارش خدمات ساختمان را راه‌اندازی کنیم.

آیا شارژمان نمونه خارجی یا مشابه داخلی دارد؟ وجه تمایز شما نسبت به سایر رقبای داخلی و حتی خارجی چیست؟

در کشورهای اروپایی و آمریکا ساختمان‌ها به شکل ایران شارژ پرداخت نمی‌کنند. اما خب بعضی از کشورها هم هستند که مثل ما شارژ میدهند ولی خب موفق نشدیم مشابه خارجی را پیدا کنیم. اما خب قبل از ما هم نرم‌افزارهای حسابداری مخصوص مدیریت ساختمان بود اما تمرکز ما بر روی تجربه کاربر و پلتفرم موبایل بود. بر خلاف رقبا که نرم‌افزار آفلاین بودند ما تصمیم گرفتیم یک سرویس آنلاین با امکان پرداخت آنلاین شارژ بسازیم.

با چند نفر کار شروع شد و الان چند نفر هستید؟

محمدحسین محمودزاده که خودش کامپیوتر خوانده و ساسان جعفرنژاد که دانشجوی دکتری علوم کامپیوتر است؛ دو نفری هستند که به کمک آن‌ها شارژمان را ساختیم. در ابتدا ۳ نفر بودیم و در حال حاضر ۵ نفر هستیم.

در چه مرحله ای از کسب و کارتان قرار دارید؟

ما در مرحله جذب سرمایه هستیم. مرحله سید رو پشت سر گذاشتیم و با ورود سرمایه‌گذار بر اساس برآوردی که داشتیم در عرض ۱۵ ماه به نقطه سر به سر می‌رسیم.

چه مدل درآمدی برای شارژمان در نظر دارید؟

استفاده از سرویس ما رایگان خواهد بود اما روی تراکنش‌های آنلاین مشابه کارت به کارت ۵۰۰ تومان کارمزد دریافت می‌کنیم.

اولین مشتریانتان را چطور پیدا و جذب کردید و آیا روی جامعه هدف خاصی متمرکز شده اید یا نگاه عمومی دارید؟

یک ماه بعد از عرضه شارژمان به بازار، ما اولین تراکنش را ثبت کردیم و نکته جالب اینکه این تراکنش از شهر بیرجند انجام شد. کاربران شارژمان را از اپ‌استورها و گوگل پیدا می‌کنند. در ابتدای کار هم تمرکزمان روی ساختمان‌های زیر ۱۰۰ واحد بود و اخیرا تمرکز را به بالای ۱۰۰ واحد معطوف کردیم.

شارژمان؛ تسهیلگر روابط مالی مناطق مسکونی

مدیر ساختمان برای استفاده از خدمات شارژمان چه مراحلی را بایستی طی کند؟

هر مدیر باید با شماره موبایل خودش در شارژمان عضو شده و در این مرحله میتواند شارژ ساختمان را محاسبه کند، اما اگه بخواهد شارژ را به ساکنین ساختمان اعلام کند باید شماره شبای حساب بانکی خودش را تو سیستم تعریف کند.

عکس العمل شما نسبت به کاربران ناراضی چه خواهد بود؟

معتقدیم کاربران ناراضی، وفادارترین کاربران هستن. سعی میکنیم با صبر و حوصله به نکاتی که گوشزد میکنن گوش فرا دهیم.

از نظر آماری تاکنون چه تعداد کاربر دارید؟

در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ کاربر داریم.

با توجه به موضوع شارژمان، بهترین روش معرفی و تبلیغات چه بوده است؟

سعی کرده‌ایم از تمام کانال‌های تبلیغاتی استفاده کنیم. بهترین تجربه‌ای که داشتیم تبلیغات کلیکی گوگل بود.

مسائلی مثل فیلترینگ و تحریم های خارجی چقدر روی کار شارژمان تاثیرگذار بوده است؟

اگر چه تا به حال فیلتر نشدیم اما بواسطه فیلترینگ گسترده بعضی از سرویس‌ها مثل تلگرام در آن دوره اپلیکیشن ما هم از کار افتاد و روزها پیگیر این مورد بودیم که مشکل از کجاست. تحریم‌های خارجی هم بسیار آزاردهنده هستند. برای مثال حذف اپ ما از اپ‌استور باعث شد دسترسی کاربران آیفون به اپ ما با مشکل مواجه شود. یا با تحریم وان‌سیگنال، نوتیفیکیشن‌های شارژمان از کار افتاد. مشکلات یکی دو تا نیست. اما خب همین باعث شده کلی مطلب و ترفند و نکته یاد بگیریم برای دور زدن این محدودیت‌ها. شاید قسمت مفید این موضوع اینجا باشد.

مهمترین موانع پیش روی استارتاپ های ایرانی را در حال حاضر چه میدانید ؟

به نظرم نا امیدی تیم‌ها نسبت به آینده بزرگ‌ترین مانع پیش روی استارتاپ‌هاست. با توجه به وضعیت نا به سامان اقتصادی، اطرافیانم را میبینم که کاملا از آینده نا امید شدند و استارتاپ‌هاشان را تعطیل و مهاجرت کردند و یا به مهاجرت فکر میکنند.

شما چطور؟ قصد مهاجرت دارید؟

در حال حاضر خیر. ما در شارژمان، ایران را دوست داریم. به نظر من مهاجرت به قصد فرار از شرایط موجود کار سختی نیست. دوست داریم بمانیم و با محصولاتی که تولید میکنیم زندگی را برای مردم کمی ساده تر کنیم.

دولت در کسب و کار شما چه نقش و جایگاهی داشته است؟ مانع بوده یا حامی؟

هیچ وقت به حمایت‌های دولتی دل خوش نکردیم و انتظاری هم نداریم. تنها خواسته ما از دولت این است که حمایت نکند و مانع هم نشود. فیلترینگ بدون اطلاع قبلی یکی از موانع و ترس‌هایی هست که همیشه با آن دست و پنجه نرم میکنیم.

وضعیت سرمایه گذاری در اکوسیستم را چگونه ارزیابی میکنید؟ موانع اصلی در سرمایه گذاری را چه میدانید؟

تا زمانی که به یک ثبات اقتصادی نرسیم خیلی سخت میشود روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری کرد چرا که بازارهای جذاب دیگری برای سرمایه‌گذار وجود دارد. فردی که در این دوره هم حاضر به سرمایه گذاری روی استارتاپ‌ها باشد یا اصلا بلد نیست و تجربه ندارد یا خیلی انسانیت دارد و دوست ندارد به هر قیمتی و از راه خرید دلار و سکه کسب درآمد کند.

آقای سالمی نژاد، نیر شما در مورد شتابدهنده ها چیست؟ چقدر آنها را موثر میدانید؟

ما اون زمانی که واژه‌یاب را ساختیم، نه شتابدهنده‌ای وجود داشت و نه واژه استارتاپ مثل الان پر رنگ بود. یاد گرفتیم چطور میشود مستقل بود. یاد گرفتیم چطور میشود تجربه کرد. شاید اون تجربیات باعث شد که سمت شتابدهنده‌ها نیاییم. شتابدهنده به خودی خود مفید است، به شرطی که با تیم‌های استارتاپی خود صادق باشد. بسیار دیده ام که منتورهای شتابدهنده‌ها صحبت‌های احساسی با تیم‌ها می‌کنند و این توهم را در آنها بوجود می آورند که میتوانند آینده را تغییر بدهند و دنیا را جای بهتری کنند و تیم استارتاپی هم فریب این بی صداقتی را میخورد وجوانی خود را به پای ایده‌ای که حتی خود آن منتور هم میداند موفق نمیشود، تلف میکنند. دیدن این تیم ها برایم بسیار ناراحت کننده است. شاید نگاه من به شتابدهنده‌ها نگاه بدبینانه‌ای باشد اما شتابدهنده با هزینه اندکی که برای تیم‌ها صرف میکند، به راحتی آینده اون ایده را تست میکند. در صورت موفقیت، استارتاپ را خریداری کرده و اگه شکست خورد چیز زیادی از دست نداده است و این تیم‌ها هستند که بسیار بیشتر از شتابدهنده ها ضرر می‌کنند.

چقدر طول کشید تا نقشه راهتان را ترسیم کنید؟  بیشتر به تحقیق و  بررسی پرداختید یا به سرعت وارد اجرا شدید؟

حداقل یک ماه تحقیق کردیم و بعد از آن شروع به نوشتن بوم کسب و کار و بیزینس پلن کردیم.

بزرگترین چالشی که با آن روبرو بوده اید؟

چالش‌های فنی که بسیار بوده. اما بزرگ‌ترین چالشی که داشتیم با نماد اعتماد و درگاه بانک بود. اصولا نماد اعتماد به فینتک‌ها داده نمی‌شود. اما خب با کمک بچه‌های انجمن فینتک و چارچوب جدید بانک مرکزی مبنی بر پرداخت یاری این مشکلات حل شد و دیگر نیازی به گرفتن نماد اعتماد نیست.

و نقطه عطف شما؟

تجربه. در حال حاضر تجربه فراوانی در حوزه کاری خود داریم و کاملا به بازار واقف هستیم و میدانیم کاربران چه چیزی میخواهند.

اگر به عقب برگردید چه اصلاحی در روش کاری خود دارید؟

شاید اگر به عقب برگردیم نسخه MVP  ساده‌تری تولید می‌کردیم. محصول اولیه ما ۷ ماه زمان گرفت.

نکته کلیدی شما برای کسانیکه علاقمند هستند وارد این فضای کاری شوند چیست؟

پیشنهاد میکنم قبل از شروع هر کاری کتاب تست مامان را به دقت بخوانند.

در آخر و بطور کلی رمز موفقیت یک مجموعه استارتاپی را چه میدانید؟

چیزی به عنوان رمز موفقیت که بشود آن را در یک خط توضیح داد وجود ندارد. شرایط بسیاری برای موفق شدن لازم است. تیم قوی، سرمایه مناسب، ایده خوب، انتخاب بهترین زمان و مکان عرضه محصول.

استارتاپتان را در یک جمله تعریف کنید

شارژمان؛ راهکار محاسبه و پرداخت شارژ ساختمان

در پایان از فرصتی که برای ما بوجود آوردید تا شارژمان را معرفی کنیم متشکریم. به امید موفقیت‌های روز افزون برای شما و تیم‌تان.

شارژمان؛ تسهیلگر روابط مالی مناطق مسکونی

با عضویت در صفحه اینستاگرام کالاسودا  در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
برو بالا