شبکه های اجتماعی؛ بودن در جمع یا تنهایی صرف؟

شبکه های اجتماعی؛ بودن در جمع یا تنهایی صرف؟

تحقیقات نشان داده است که صرف زمان کمتر در شبکه های اجتماعی تنهایی افراد را کاهش می دهد.

رسانه های اجتماعی همانطور که از نامشان مشخص است، به کاربرانی که خواهان به اشتراک گذاری رویدادهای زندگی کاری و شخصی خود هستند، اجازه می دهد آن را با دیگر دوستان خود در دنیای مجازی روی اینترنت به اشتراک بگذارند. با این حال به نظر می رسد که شبکه های اجتماعی تاثیری متفاوت داشته اند، یعنی به جای اینکه کاری کنند تا افراد وقت آزاد بیشتری را با دوستان و خانواده خود بگذارنند، باعث شده که آدمها همیشه سر در گوشی و تنها باشند!

احساس تنهایی در استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی

بر طبق تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا، محققین به این نتیجه رسیدند که صرف زمان کمتر در شبکه های اجتماعی می تواند به طور بالقوه احساس تنهایی در افراد را کاهش دهد. بر طبق این تحقیق، آنها تائید کردند که یک ارتباط رابطه علی میان زمان صرف شده روی شبکه اجتماعی ( مانند فیس بوک، اینستاگرام، اسنپ چت) و کاهش احساس رفاه افراد وجود دارد.شبکه های اجتماعی؛ بودن در جمع یا تنهایی صرف؟

ملیسا جی هانت، مدیر این تیم تحقیقاتی در این باره می گوید: «این انتهای خط است. استفاده کمتر از حد متداول از شبکه های اجتماعی می تواند به کاهش قابل ملاحظه در احساس افسردگی و تنهایی منجر شود. این اثرات به ویژه برای افرادی که افسردگی بیشتری هنگام مطالعه داشتند، برجسته تر بوده است.

ادبیات این تحقیق نیز نتایج دیگر تحقیقات را در بر دارد که در مورد رابطه استفاده از شبکه های اجتماعی و اثرات آن روی افراد است. هنگامی که به زندگی افراد روی اینستاگرام توجه می کنید ممکن است به این نتیجه برسید که زندگی آنها از شما یا افراد دیگر بهتر و آنها حس شادتری دارند. در صورتی که این مسئله همیشه صادق نیست.  همچنین این به این معنی نیست که شما نباید برای شبکه های اجتماعی زمان بگذارید، اما اگر فکر می کنید که زمان استفاده شما از این شبکه ها زیاد است، بهتر است آن را حذف یا استفاده از آن را محدود کنید.

سلامت دیجیتال خود را تامین کنید

شرکت هایی نظیر اپل و گوگل در سیستم عامل های خود ابزارهایی را معرفی کرده اند که سعی می کنند تا کاربران را از میزان مصرف و زمان صرف شده روی شبکه های اجتماعی آگاه کنند. برای مثال گوگل به منظور حل مشکل اعتیاد در گوشی ها، در سیستم عامل جدید اندروید پای از ابتکاراتی مانند “سلامت دیجیتال یا Digital wellbeing” رونمایی کرد تا راه حلی برای این مسئله ارائه کند.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها