چگونه متوجه شویم شبکه وایفای هک شده است؟

چگونه متوجه شویم شبکه وایفای هک شده است؟

شما ممکن است بر روی سیستم خود از بهترین آنتی‌ویروس‌ها استفاده کنید و آن را در برابر حمله بدافزارها و ویروس‌ها محافظت نمایید. اما خطرات دیگری نیز هستند که شبکه وایفای شما را تهدید می‌کنند و از دست آنتی‌ویروس هیچ کمکی برنمی‌آید. در این مطلب چند نشانه مهم را به شما گوشزد می‌کنیم که یک زنگ خطر برای شما است؛ با توجه به آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که شبکه وایفای شما توسط افراد غیرمجاز هک شده است خیر؟

نشانه‌های هک شدن شبکه وایفای

کاهش سرعت وایفای

بارزترین علامت اینکه یک شخص به جز افراد موجود در خانه از وایفای شما استفاده می‌کند؛ این است که سرعت اینترنت شما ناگهان و بدون هیچ دلیل واضحی افت می‌کند. این درواقع نشانه‌ای از هک شدن وایفای است. به‌طور مثال باز کردن فیلم نسبت به قبل بیشتر طول می‌کشد؛ زمان زیادی صرف بارگیری وب سایت‌ها خواهد شد و بازی‌های آنلاین نیز در اجرا دچار مشکل می‌شوند.

بنابراین اگر احساس می‌کنید سرعت اینترنت شما کاهش‌یافته است یا بسته اینترنتی شما خیلی سریع‌تر از حد معمول تمام می‌شود؛ ممکن است فردی وایفای شما را هک کرده و از اینترنت شما استفاده می‌کند.

نشانه‌های هک شدن شبکه وایفای

تنظیمات تغییریافته است.

اکثر هکرها به‌محض ورود به شبکه، تنظیمات آن را تغییر می‌دهند تا فرایند هک کردن آسان‌تر شود. به‌طور مثال اگر موارد زیر را مشاهده کردید؛ می‌توان نشانه‌ای از هک وایفای شما باشد.

  • گذرواژه‌ها تغییر کرده‌اند.
  • فرکانس سیگنال تغییریافته است.
  • حضور دستگاه‌های ناشناخته.
  • دستگاه‌های متصل به Wifi جدید.

شما به‌عنوان مدیر شبکه، باید به تنظیمات مربوط دسترسی داشته باشید تا متوجه شوید چه دستگاه‌هایی در حال حاضر به شبکه اینترنتی شما متصل هستند. اگر ادمین نیستید؛ ببینید چه کسی این اختیار را دارد و از آن‌ها بخواهید که گزارش‌ها را بررسی کنند. اگر دستگاه‌های خاص و خارج از نفرات شما به شبکه متصل است؛ شاید یک هکر باشد.

تنظیمات تغییریافته است.

آنتی‌ویروس غیرفعال است.

یکی از اولین کار هکرها که به شبکه دسترسی پیدا می‌کنند؛ پیدا کردن راهی برای غیرفعال کردن فایروال‌ها و سایر برنامه‌های آنتی‌ویروسی است که برای جلوگیری از بدافزارهای رایانه‌ای طراحی‌شده است. اگر متوجه شدید که آنتی‌ویروس شما بدون اطلاع شما غیرفعال شده است؛ می‌تواند پای یک هکر در میان باشد.

آنتی‌ویروس غیرفعال است.

پیام‌های عجیب

هنگامی‌که هکرها به شبکه شما دسترسی پیدا می‌کنند؛ اقدام بعدی آن‌ها، ایجاد آسیب در دستگاه‌های متصل است. بنابراین اگر پیام‌های عجیب‌وغریب دریافت کنید که فایل‌های آلوده به ویروس دارند؛ شبکه شما هک شده است. این پرونده‌ها اغلب توسط رایانه‌ای که توسط هکر کنترل می‌شود؛ در شبکه‌های به اشتراک گذاشته می‌شوند. بنابراین بهتر است زودتر دست‌به‌کار شده و هکر را شناسایی و ارتباط آن را قطع کنید.

اگر در پیام یا ایمیل که دریافت کرده‌اید از شما خواسته شده که یک فایل یا برنامه ناشناخته‌ای را باز کنید؛ به هیچ وجه این کار را انجام ندهید؛ حتی اگر به نظر می‌رسد از یک رایانه نزدیک و اشنا ارسال شده است. بررسی کنید پیام از چه شخصی ارسال شده است و در صورت اطمینان آن را باز کنید.

پیام‌های عجیب

برنامه‌های جدید در رایانه شخصی شما

سرانجام بزرگ‌ترین علامت نقض امنیت و هک شبکه وایفای ، نصب شدن برنامه‌های عجیب و ناشناخته در رایانه شما است. این برنامه‌ها توسط هکر روی رایانه شما نصب می‌شوند و می‌تواند انواع آسیب‌ها جدی را بر روی سیستم شما به وجود بیاورند. از فاش کردن اطلاعات شخصی شما گرفته تا در کنترل گرفتن دستگاه شما توسط هکر و استفاده از آن برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی.

بنابراین اگر برنامه عجیب و ناشناخته‌ای را در رایانه شخصی خود مشاهده کردید که یادتان نیست خودتان آن را نصب‌کرده‌اید یا خیر؛ تحت هیچ شرایطی آن را باز نکنید. تا جایی که می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد این برنامه کسب کنید و برنامه آنتی‌ویروس خود را برای اسکن کردن فایل‌ها اجرا نمایید.

برنامه‌های جدید در رایانه شخصی شما

نتیجه

اگر بر طبق نشانه‌های فوق به این نتیجه رسیدید که شبکه وایفای شما موردحمله قرار گرفته است؛ وقت آن است که اقدامات اصلاحی را انجام دهید. دستگاه خود و اطرافیان را فوراً از شبکه وایفای جدا کنید تا دسترسی هکرها از طریق رایانه متوقف شود. سپس با یک متخصص امنیت اینترنتی تماس بگیرید تا شبکه را بررسی کرده و میزان آسیب آن را برآورد کند. در نهایت از توصیه‌های او برای محافظت از شبکه و تقویت آن بهره ببرید تا در آینده نیز این اتفاق برای شما تکرار نشود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها