شرایط و مدارک لازم جهت نقل و انتقال خودرو

0
5016
شرایط و مدارک لازم جهت نقل و انتقال خودرو

بررسی شرایط و مدارک لازم جهت نقل و انتقال خودرو یکی از مهم ترین مواردی است که در هنگام خرید و فروش خودرو باید به آن توجه داشته باشید، اگر قصد دارید یک خودروی جدید بخرید یا اینکه خودروی دست دوم خرید و فروش کنید نیاز دارید که مدارک مورد نیاز را در هنگام مراجعه به بخش های مربوط آن ها را به همراه داشته باشید.

مراحل نقل و انتقال خودرو

در این بخش قصد داریم مراحل نقل و انتقال خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. در نظر داشته باشید که زمانی که قصد خرید یک خودرو را دارید باید قراردادی میان خریدار و فروشنده نوشته شود اما این قرار داد به صورت رسمی نیست و برای ثبت رسمی آن نیاز دارید که به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و ضمن دریافت سند جدید پلاک خودروی خود را نیز دریافت کنید و آن را روی خودروی خود نصب کنید.

مراحل نقل و انتقال خودرو

 

در نظر داشته باشید که اگر برای فروش خودروی خود زمان کافی ندارید می توانید به دفترخانه مراجعه کرده و و وکالت نامه ای را برای تعویض پلاک تنظیم کنید. پس اگر فروشنده نتواند در این مرکز حضور یابد شما می توانید با تنظیم وکالت نامه خود پیگیر امور خود باشید.البته در نظر داشته باشید که این وکالت نامه می تواند با درج مهلت تعویض پلاک صورت گیرد و در صورتی که در زمان معین به تعویض پلاک مراجعه نکنید، وکالت نامه شما باطل می شود و نیاز به خضور با فروشنده است یا باید وکالت نامه ی دیگری تنظیم کرد.

با تنظیم وکالت نامه خود پیگیر امور خود باشید

به این موضوع توجه کنید که دو نوع وکالت وجود دارد و اگر وکالت تنها مختص تنظیم پلاک باشد، پس از وکالتی که توسط فروشنده امضا شود شما می توانید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید با این وجود پس از تعویض پلاک خودرو نیاز دارید به همراه خریدار برای دریافت سند قطعی خودرو در دفاتر اسناد رسمی حضور پیدا کند. با این وجود اگر وکالت فروش خودرو در دفترخانه صورت گیرد برای انتقال سند نهایی نیز نیازی به حضور خریدار نیست.با این وجود در نظر داشته باشید هزینه تنظیم این وکالت بیش از نوع اول است و خریدار باید تمام پول را در هنگام تنظیم وکالت نامه پرداخت کند.

پس از دریافت وکالت نامه می توانید به تنهایی برای تعویض پلاک اقدام کنید در غیر این صورت نیاز است که همراه با فروشنده به این مراحل مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که مراکز تـعویض پلاک از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۷:۰۰ الی۱۴:۳۰پنجشنبه ۷:۰۰ الی ۱۲:۰۰آماده ارائه خدمات هستند.

در گام نخست باید هنگام ورود به مرکز قبض پارکینگ دریافت کنید که برخی اطلاعات خودروی شما در آن قید شده است در این بخش ساختمانی که باید به آن مراجعه کنید ثبت شده است.

هنگام ورود به مرکز قبض پارکینگ دریافت کنید

در مرحله دوم پس از مراجعه به دفتر یاد شده باید مدارک لازم برای بررسی مدارک را تحویل کارشناس دهید.

پس از این مرحله باید فرم بازدید فنی خودرو را دریافت کنید و خودروی خود را به قسمت بازدید فنی خودرو ببرید.

قسمت بازدید فنی خودرو ببرید.

پس از بازدید خودرو به غرفه مورد نظر بازگشته و باید پرداختی هایی برای دریافت کارت خودرو و همچنین در صورت نیاز پلاک جدید خودروی خود داشته باشید.

حال باید تأییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو را دریافت کنید و به محل فک پلاک خودرو مراجعه کنید.

در این مرحله پلاک قدیمی شما تحویل گرفته می شود و پلاک جدیدتان در اختیار شما قرار می گیرد و پس از این بخش باید به محل نصب پلاک خودرو مراجعه کنید.

به محل نصب پلاک خودرو مراجعه کنید

پس از دریافت پلاک جدید خودرو باید قبض ورودی خود را تحویل داده و از مرکز خارج شوید.

در نظر داشته باشید مدارکی که باید همراه داشته باشید به شرح زیر است:

 • اصل شناسنامه و كارت ملی فروشنده و خریدار
 • اصل سند مالكیت خودرو

اصل سند مالكیت خودرو

 • اصل كارت شناسایی خودرو
 • گواهی مفاصا حساب
 • احراز سكونت خریدار
 • بیمه نامه شخص ثالث معتبر

بیمه نامه شخص ثالث معتبر

 • در صورتی که خودروی شما بیش از 4 سال از تولید آن می گذرد نیاز به برگ معاینه فنی است
 • همراه داشتن عابر بانک برای برخی از مراحل که نیاز به پرداخت وجه دارد.

مدارک موردنیاز صدور کارت المثنی مشخصات خودرو

 • حضور مالک یا نماینده قانونی وی همراه با خودرو
 • اصل مدارک شناسایی معتبر شامل كارت ملی و شناسنامه
 • اصل سند مالكیت خودرو
 • مدارك احراز سكونت مالك مانند فیش آب یا سند خانه

مدارك احراز سكونت مالك مانند فیش آب یا سند خانه

 • بیمه نامه شخص ثالث معتبر
 • برگ معاینه فنی
 • گواهی مفاصا حساب از اجرائیات
 • دریافت تعهد کتبی از مالک یا نماینده وی

دریافت تعهد کتبی از مالک یا نماینده وی

 • واریز هزینه صدور كارت المثنی و همچنین پرداخت هزینه صدور و ارسال کارت

مدارک مورد نیازصدور سند المثنی مالکیت خودرو

در ابتدا باید این موضوع را بیان کرد که برای صدور کارت المثنی باید یک یك نوبت آگهی در روزنامه های كثیرالانتشار مبنی بر فقدان سند مالكیت خودرو منتشر کنید و پس از و سپری شدن ۱۰ روز از تاریخ آگهی و قبول هرگونه مسئولیت در قبال كشف فساد احتمالی الزامی است.

برای این موضوع تمام مواردی که در بخش بالا قصد شده است را باید به همراه داشته باشید و همچنین به جای سند خودرو که مفقود شده است کارت خودرو را همراه ببرید.

در انتها نیز قصد داریم مراکز تعویض را بررسی کنیم برای مشاهده مراکز تعویض پلاک خودرو می توانید به وب سایت http://rahvar120.ir مراجعه کرده و همچنین در صورت بروز برخی از تغییرات در قوانین یا مشاهده هزینه ها می توانید این سایت را مورد استفاده قرار دهید.

مدارک مورد نیازصدور سند المثنی مالکیت خودرو

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از