صفحه کلید QWERTY بزرگ‌ترین معمای حل نشده فناوری

صفحه کلید QWERTY روی صفحه‌کلید رایانه و صفحه‌نمایش تلفن هوشمندتان قرار دارد؛ اما هیچ کس نمی‌داند که این چیدمان چگونه و توسط چه کسی و چرا اینگونه طراحی شده است؟

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، عجیب‌ترین چیز در مورد تکامل صفحه‌کلید QWERTY این است که هیچ‌کس به طور قطع نمی‌داند که چرا چیدمان آن به این شکل است.

در مقاله‌ای جامع در سال 1983 نوشته شد که هیچ دلیل واضحی برای قرار دادن حروف در طرح QWERTY وجود ندارد.

چهار مخترع صفحه‌کلید – سی. آل. شولز (سمت چپ)، جیمز دنزمور، کارلوس گلیدن، و ماتایس شوالباخ ​​- اسرار QWERTY را به گور بردند

ما می دانیم که چه کسی و در چه زمانی طرح QWERTY را ساخت؛ اما چگونگی تعیین دقیق موقعیت‌های حروف آن همچنان مبهم است.

هیچ یک از مخترعان این صفحه کلید قبل از مرگشان توضیحی در مورد طرح بندی آن نداده‌اند.

داستان QWERTY:

داستان QWERTY در حدود سال 1867 زمانی شد و یک ناشر و مخترع روزنامه مستقر در میلواکی به نام کریستوفر لاتام شولز با کمک کارلوس گلیدن، ماتیاس شوالباخ ​​و ساموئل دبلیو سوله شروع به کار بر روی یک ماشین تایپ کردند.

شولز اولین کسی نبود که ماشین تحریر راساخت، اما نوآوری‌های او منجر به اولین مدل ماشین تحریر تجاری موفق در سال 1874 شد.

قبل از آن، اولین نمونه اولیه ماشین تحریر شولز (تقریباً در سال 1868)، شامل صفحه کلیدی بود که بسیار شبیه کلیدهای پیانو بود. در سالهای 1870-1871، با کمک ماتیاس شوالباخ، کیبورد پیانو در نمونه اولیه بعدی به چهار ردیف کلیدهای فشاری تبدیل شد، اما صفحه کلید همچنان آرایش الفبایی خود را حفظ کرد.

آنچه بعد از آن اتفاق افتاد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. انجمن تاریخی شهرستان هرکیمر در سال 1923 نوشت: «دنزمور و شولز، با همکاری یکدیگر، چینش جهانی کلیدهای حروف را انجام دادند. با این حال، اینکه چگونه آنها به این ترتیب رسیدند، نکته‌ای است که همیشه در آن ابهاماتی وجود دارد.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها