طراحی تراشه‌های کم انرژی برای محافظت از دستگاه‌های اینترنت اشیا

محققان هندی تراشه‌های کم انرژی برای جلوگیری از حملات به دستگاه‌های اینترنت اشیا/ IoT  و محافظت از آن‌ها طراحی کردند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از indianexpress، دو محقق هندی که در موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، یک تراشه امنیتی کم انرژی ساخته‌اند که برای جلوگیری از حملات کانال جانبی (SCAs) در دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا) طراحی شده است.

نام این دو محقق هندی Saurav Maji و Utsav Bannerjee، است.

حملات کانال جانبی (SCAs)

هدف حملات کانال جانبی (SCAs) استخراج اطلاعات از یک تراشه یا سیستم، از طریق اندازه‌گیری و تجزیه فاکتورهای فیزیکی مانند جریان تأمین، زمان و انتشار الکترومغناطیسی است. این حملات از اطلاعات موجود در بخش عملکرد سخت افزاری سیستم به جای حمله مستقیم به یک برنامه یا نرم افزار استفاده می‌کنند.

به طور معمول، هدف این حملات استخراج اطلاعات حساس مانند کلیدهای رمزنگاری، مدل‌ها و پارامترهای یادگیری ماشین با اندازه‌گیری اطلاعات زمان‌بندی، مصرف انرژی و نشت‌های الکترومغناطیسی یک سیستم است.

اگرچه اجرای SCA در اکثر سیستم‌های مدرن دشوار است، پیچیدگی روزافزون الگوریتم‌های یادگیری ماشین، قدرت محاسباتی دستگاه‌ها، SCA را بیشتر به واقعیت تبدیل می‌کند.

پیش از توسعه تراشه امنیتی جدید، Maji و Bannerjee مقاله‌ای تحت عنوان «شبکه‌های نشتی: بازیابی مدل‌ها و ورودی‌های شبکه عصبی تعبیه‌شده از طریق کانال‌های جانبی نیرو و زمان‌بندی، حملات و دفاع‌ها» در مجله اینترنت اشیاء IEEE منتشر کرده بودند.

در این مقاله، کارایی SCA ها با بازیابی پارامترهای یادگیری ماشین و عملکرد ریزپردازنده تعبیه‌شده، مشابه مواردی که در دستگاه‌های اینترنت اشیا استفاده می‌شود، نشان داده شد.

چگونه معماری جدید کمک می‌کند؟

از این معماری تراشه جدید می‌توان در هر گره حسگری که داده‌های کاربر را به هم متصل می‌کند استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توان از آن در سنسورهای نظارت در صنعت نفت و گاز و یا در در خودروهای خودران و دستگاه‌های تطبیق اثر انگشت استفاده کرد.

Maji و دیگران راهی برای بهینه سازی این فرآیند به منظور کاهش برخی از هزینه‌های محاسباتی پیدا کردند.

محققان ادعا می‌کنند که با این معماری تراشه، هزینه‌های محاسباتی مورد نیاز را به میزان سه برابر کاهش داده‌اند.

اما اجرای این معماری تراشه در یک سیستم، حداقل به افزایش پنج برابری مصرف انرژی، نیاز دارد. همچنین، معماری فقط در برابر SCA های مبتنی بر مصرف انرژی محافظت ایجاد می‌کند و در برابر SCA های الکترومغناطیسی مفید نیست.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها