اخبار

طوفان Irmaنقشه های هوایی را مخدوش کرد

طوفان Irmaنقشه های هوایی را مخدوش کرد|کالاسودا

کالاسودا - طوفان Irmaنقشه های هوایی را مخدوش کرد|کالاسودا

کالاسودا_ بر اساس اطلاعاتی که از نقشه های هوایی مناطق طوفان زده ایالات متحده منتشر شده است، بسیاری از مختصات منطقه ای تخریب،مخدوش و دستخوش تغییراتی شگرف شده اند .

نقشه های هوایی جزو مهم ترین و البته مستند ترین نقشه هایی هستند که در دسترس کاربران قرار می گیرند . نقشه هایی که اغلب به شکل آنلاین در اختیار کاربران هستند و اگر دچار ایراد و اشکال باشند برای کاربران مشکلاتی جدی ایجاد خواهند کرد .

اما نقشه های هوایی حاوی چه اطلاعاتی هستند؟مسیر رودها، کوه ها، رنگبندی گیاهان، مراتع و جنگل ها، نقاط خشک و کویری و .. مواردی هستند که در این نقشه ها به وضوح دیده می شوند .

برای مثل نمونه ای از مشکلات با نقشه های حدید به تغییر رنگ بسیاری از نقاط مهم نقشه مرتبط است . در این نقشه رنگ بسیاری از گیاهان جزایر کارائیب تغییر کرده است .

نگاهی به داده های رصدخانه ناسا نشان می دهد این اتفاق تغییراتی قابل توجه در وضعیت اقلیمی و جغرافیایی مناطق طوفان زده ایجاد کرده است .

مهم تر از این ها اما تغییرات هوایی و حرکت بادها و طوفان های کارائیبی است . به عبارت دیگر،مسیر حرکت بسیاری از جریان های هوایی منطقه کارائیب در جریان طوفان اخیر از مسیر اصلی خود خارج شده و دستخوش تغییر شده است .

این طوفان طی هفته گذشته جزایرمهمی مانند باربودا و سنت مارتین را درنوردیده و حداقل 33 نفر را کشته است.

نقشه های هوایی رصدخانه زمین ناسا نشان می دهد؛ این جزایر که تا پیش از این در نقشه ها با رنگ سبز نشان داده می شدند اکنون به رنگ قهوه ای تغییر رنگ داده اند .

اما سوال اینجاست که چرا جزایر قهوه ای شدند؟ کاترین هاسن  کارشناس آب و هوای منطقه فلوریدا در این خصوص می گوید ؛ ممکن است که باد های طوفان زا  در زندگی گیاهان جزیره تاثیری نیمه دائم و پایدار گذاشته باشند و با حذف پوشش گیاهی منطقه این منظره را خلق کرده باشند .

از سوی دیگر ممکن است خاک و برگ های شدیدی که بر اثر این طوفان روی زمین را پوشانده اند، منجر به ایجاد این تغییر رنگ عجیب شده باشند .

از دیگر مناطقی که در نقشه های هوایی عجیب به نظر می رسد جزیره ویرجین گوردا  است که در عکس های هوایی ناسا از رنگ اقیانوسی و سفید به رنگ بسیار روشن نقره ای تغییر کرده است .

در خصوص این تغییر رنگ نیز کارشناسان معتقدند، پراکندگی آب ها و تغییر حالت خشکی به آب در ایجاد  این شرایط بی تاثیر نیست .

نکته مهم در خصوص این تغییرات مسئله زمان است . درواقع اگر این تغییرات ناپایدار باشند، مشکلی در میان نخواهدب ود . اما اگر قرار باشد طولانی مدت باشند ، در جهت یابی ها اختلال ایجاد خواهند کرد .

 

مطالب مرتبط

برو بالا